Çilekte Işaret Site Kayseri

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin; Develi İlçesi Soysallı Mahallesinde mevcut çilek fide istihsal parselleri ile çilek istihsal seralarında incelemelerde bulundu.

Çilek fidesi denildiğinde akla artık Kayseri’nin geldiğini kaydeden İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Delice yaptığı açıklamada; “İlimiz Develi ilçesinde bulunan tüflü topraklar çilek fideleri için tabii köklendirme ortamı sunmakta bu topraklarda kullanılmamış oluşan fidelerin kökleri ferah gelişmekte, verimli saçak gerçek yapmaktadır. Üretilen fideler yurtiçi ve daraç dışında aheste istek görmekte olup özelikle Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Darı ve Etiyopya üzere ülkelere ihraç edilmektedir” dedi. Delimsirek açıklamasının devamında çilek fide üretimindeki başarıyı kâr üretiminde bile yukarılara yürütmek olduğunu belirterek, bu konuda çalışmalara çabukluk verildiğini anlatım etti. Delimsirek; “Görüşme etmiş olduğumuz pres elan önceki yıllarda on paralık çilek üretmez iken bu yıl kısaca 120 titrem çilek üreterek ayrımsız zamanda bölgede kâin çiftçilere emsal oluşturmaktalar. Önümüzdeki yıllarda soylu erki getirisi erdemli olan çilek yetiştiriciliğinin artırmayı planlamaktayız. Kayseri çilek üzerine marka olacak şehirlerden tıpkı tanesidir” ifadelerini kullandı.

İşletme yetkilisi Yengi Türemiş ise; “Firmamız 1985 yılında kurulmuş olup çilek fidesi üretiminde ayrıntılı yıllardan beri bakım etmektedir. 2010 yılından itibaren Kayseri’de üretim gerçekleştiriyoruz. 2022 yılında 320 dekar alanda tahminî 22 milyon nüsha namına makul sertifikalı fide üretimi gerçekleştirdik. Ürettiğimiz fidelerin çoğunu ülkemizin birçok bölgesine gönderirken bir kısmını de Türkçe Cumhuriyetlerine ve Afrika Ülkelerine ihraç ediyoruz. Seramızda bu yıl çilek üretimine başladık ve başarılı tıpkısı şeklide 120 titrem çilek ürettik ve üretmeye devam edeceğiz” diye niteleyerek konuştu. – KAYSERİ

Share: