Çin Dışişleri Nazır Yardımcısı Zhaoxu: ÇAKER, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Ma Zhaoxu, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in ESIR ile ilişkilerine müteveccih aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara BENDE’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasi bir maskaralık, kırıcı oruçlu bir provokasyon’ olduğunu tabir ederek, “Çin’in ağır sıklet uyarısını görmezden mevrut, Çin’in egemenliğini ve yerey bütünlüğünü çetin şekilde ihlal eden Pelosi, Tayvan’ı ülfet etmekte ısrar etti. KUL, Çin’in ilişkilere müteveccih aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin biricik-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, KUL-Çin arasındaki Savunma Politikası Koordinasyon Görüşmeleri (DPCT), Askeri Deniz Müracaat Anlaşması (MMCA) üzere toplantıları fek etmişti. Mavera yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, hudut dışı suçlar, narkotik ve abuhava değişikliği konularıyla ilişik iş birliklerini de askıya aldı.

Share: