Çin, Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlarını tamamladığını duyurdu

Çin, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin güzeşte hafta Tayvan’a ziyaretinin ardından Ada çevresinde başlattığı askeri tatbikatları noktaladığını bildirdi.

Çin El Halas Ordusu (PLA) Maşrık Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, yaptığı açıklamada, Tayvan çevresindeki sularda ve hava sahasında hesaplı tatbikatların sona erdiğini duyurdu.

Tatbikatlardaki görevlerin başarıyla tamamlandığı, ordunun bile muharebe kabiliyetinin hareketli şekilde imtihan edildiğini aktaran Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki durumu izleyeceklerini ve muharebeye tedbir tatbikatları ahenktar kendisine icra edeceklerini belirtti.

Açıklama, Çin’in sabah saatlerinde Tayvan üstüne tıpkısı politika belgesi yayımlamasının peşi sıra geldi. Belgede Çin ile Tayvan beyninde ideolojik ve içtimai farklılıkların tanınması temelinde “barışsever baştan muhassala” hedefini vurgulanmıştı.

Çin’de bakanlar kurulu görevindeki Ihtişam Konseyi’ne sınırlı Tayvan İlişkileri Dairesi ile Danışma Dairesinin kuma yayımladığı, “Tayvan Sorunu ve Yeni Dönemde Çin’in Birleşmesi” antetli belgede, Pekin’in Ada üzerindeki egemenlik iddiaları yinelenirken uzlaşmacı mesajlara kayran verilmesi dikkati çekmişti.

Tatbikatlar Cezire çevresindeki 6 bölgede yürütülmüştü

Çin ordusu, Pelosi’nin ziyaretinin peşi sıra 4-7 Ağustos’ta Cezire çevresinde 6 bölgede askeri tatbikatlara başlamıştı. Tatbikatlarla ait yayımlanan hava güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi 7 Ağustos’u izleyen şeb saatlerinde dolarken, ameliyat 8 ve 9 Ağustos’ta birlikte devam etmişti.

Ada’nın çevresinde fiili ayrımsız abluka oluşturan tatbikatlar dolayısıyla ara sıra bölgeler gemi ve uçak trafiğine kapatılırken, Tayvan Boğazı’ndaki güvenlik endişesi nedeniyle seferlerin tağyir edildiği bildirilmişti.

Bu arada, Tayvan da esbak Cezire’nın güneyindeki Pintung vilayetine kapalı Fınggang’dahi üs mühimmat ve mühimmatın kullanıldığı topçu tatbikatı yapmıştı.

MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı’nın ziyareti

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis Kurultay heyetinin geçen hafta yaptığı ülfet, Cezire’yı topraklarının parçası adına gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile buyruk ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonraları ülfet fail evvel MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan önceki 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı musahabe etmişti.

Share: