Çin’de hayvanlardan insanlara güzeşte yeni ölümcül tıpkı virüs tespit edildi! Yeryüzü kilitsiz küreksiz semptomları usanç ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde eskimemiş tıpkısı virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği memul Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu esas büyüklüğünde 35 kişide belirleme edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı yerine dağ bayır farelerinde rastlanan virüs karşı Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tababet Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, tayin edilen vakaların okkalı olmadığını ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna karşın, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek haddinden fazla sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara hastalık olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya gerekseme duyulduğunu üstelik anlatım etti.

MEMELİ HAYVAN BILIMI VİRÜSÜN TABII REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar marifetiyle yapılan çalışmalarda, sınav edilen dağ bayır farelerinin yüzdelik 27’sinde Langya virüsü tayin edildi. Köpeklerin yüzdelik 5’inin ve keçilerin yüzdelik 2’sinin da virüs testleri pozitif imdi. Kör Sıçan gibi memeli hayvanların virüsün katiksiz rezervuarı olabileceği düşünülüyor. ABD Çor Taharri ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda tanıdık rastgele 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara eski olabileceğini aritmetik ediyor.

BM UYARMIŞTI

Konfedere Milletler (BM), elan ilk birlikte abuhava krizi ve melez hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada çokça sayıda benzer hastalığın görülebileceği üstüne uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Taharri Merkezi’nden münasebet haset yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ait çalışmaların yakından takip edildiği belirtilmişti.Share: