Çip üreticilerinden araba üreticilerine: Ifa sırası sizde

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pandemi sürecinin hesaplı anlamda tekmil dengeleri değiştirmesiyle başlayan çip krizi, özellikle otomobil üreticilerinin milyonlarca aracın üretimini durdurmasına bozukluk olmuştu. Akıbet iki yıla yayılan krizin akıbet bulmaya başlamasıyla alay malay yeni aynı cazibe devreye giriyor. Buna bakarak, yonga kıtlığını sarmak üzere kullanılan ‘kumanda merkezi’ operasyonları, çevirici ihya sürecinin beledi benzeri parçası haline geliyor. Bu nitelik ise riskleri ve maliyetlerin bir kısmını araba üreticilerine yüklüyor.

Otomotiv endüstrisinde köklü ayrım

Reuters’tan Jane Lanhee Lee, Sarah Wu ve Kevin Krolicki’nin haberine göre, General Motors, Volkswagen ve Ford Motor bünyesinde oluşturulan eskimemiş ekipler, kullanılmamış süreçte direkt yonga üreticileriyle kısım yapıyor. Nissan Motosiklet ve diğer makine üreticileri ise daha etraflı ısmarlama taahhütlerini ve elan efdal stokları kabul ediyor. Robert Bosch ve Denso kadar cesim tedarikçiler çip üretimine envestisman yapıyor. GM ve Stellantis, çip bileşenlerini tefekkür etmek amacıyla yonga tasarımcılarıyla çalışacaklarını duyuruyor.

Finansgundem.com‘un derlediği bilgilere göre, tam bu gelişmeler birlikte ele alındığında, bunların otomobil endüstrisinde anne bire bir değişimi baziçe ettiği görülüyor. Makine şirketleri ve yonga üreticisi firmaların yöneticileri ve analistler, eskimemiş sürecin elan yüksek maliyetler, yonga geliştirmede elan fazla kullanışlı çalışma ve çip tedariklerinde elan erdemli benzeri öngörülebilirlik karşılığında elan aşkın anamal taahhüdü anlamına geldiğini söylüyor.

13 milyon vasıta üretimden çekildi

Yaşanan krizden evvel, yarı iletkenleri tedarik etmek için tedarikçilere yahut onların tedarikçilerine güvenen araba üreticileri için bu parçalanmamış anlamıyla tıpkısı U dönüşüne bel ediyor. Yonga üreticileri için ise makine üreticileriyle geliştirdikleri elan mail paydaşlık, makine üreticilerinin çip tedbir zincirinin kuşkusuz çalıştığına dair basiret eksikliğine ve akıbet krizin nazik tıpkı kısmı amacıyla maliyet ve riski yüklenme isteksizliği anlamına geliyor.

Otomotiv endüstrisi, tahminlere bakarak 2021 yılının başlangıcından bu yana toptan üretimden 13 milyon aracın çekilmesine neden olan kıymettar tıpkı süreci atlatıyor görünürken, daha ömre bedel değişikliklere üstelik ahşa örtmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Dil başına ortalama nısıf nâkil içeriği, pandeminin önceki yılından itibaren iki katına çıkarak 2026 yılında büyüklüğünde bin doları aşacak.

Maliyet ve riziko paylaşılıyor

Dünyanın en şişman çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co CEO’akarsu C.C. Wei, yonga kıtlığı çaresiz bir duruma gelene kadar otomobil endüstrisinden hiçbir yöneticinin kendisini aramadığını söylüyor. Wei, bu alışkanlığın serencam iki yılda ise kırıldığını belirtiyor.

GlobalFoundries Inc CEO’su Thomas Caulfield ise makine endüstrisinin bundan sonra milyarlarca dolarlık çip fabrikaları mensur etme riskini yonga üreticilerine bırakamayacaklarını haddinden fazla gür anladıklarını söylüyor. Caulfield, “Endüstrinin bire bir unsurunun endüstrinin hoşgörüsüz kalanı üzere suyu taşımasına müsaade veremezsiniz” diyor.

Ford, çip tedarikini garanti altına ahzetmek üzere GlobalFoundries ile gelişigüzel çalışacağını duyurdu. GlobalFoundries’cilt Mike Hogan, bunun kabilinden elan aşkın anlaşmanın farklı otomobil üreticileriyle da bitmeme edeceğini belirtiyor.

Çip ihtiyacı derakap artıyor

Teknolojik araştırı ve müşavirlik firması Gartner’a göre çevirici başına sayı farkı yarı nâkil içeriği, pandeminin ilk yılından itibaren iki katına çıkarak 2026 yılında büyüklüğünde bin doları aşacak. Elektrikli araçların henüz yoğun üretilmesinin bu süreçte az çok çalışkan olduğu akseptans ediliyor. Söz Gelişi, Porsche’nin elektrikli otomobili Taycan’ın 8 binden fazla çipi bulunuyor. Volkswagen’e göre ise rakamlar on yılın böylelikle ikiye başkaca üçe katlanacak.

Volkswagen Group’tan nısıf nâkil yönetimi arka düzem yöneticisi Berthold Hellenthal, “Nısıf iletken endüstrisinin tıpkısı parçası olduğumuzu anladık. Imdi hemen stratejik nısıf nâkil yönetimine adanmış çalışanlarımız var” diyor.

Özlük atom çekirdeği çiplerini tasarlayan Tesla’nın tersine anadan görme araba üreticileri eskimemiş yatırımlar yaparken bozuk araba modellerinin üretimini dahi dengelemek zorunda kalacak.

Yıpranmamış satın almalar ihtimal dahilinde

Google, Amazon ve Apple kabil şirketlere cebin yarışmak zorunda kalacak olan araba üreticileri üzere yonga mühendislerini güvenceye kabul etmek ve elde ağrımak ise öncelikli fakat ağırlık olacağa benziyor. Uzmanlar, bu sürecin eskimemiş satın almalara kere açabileceğini görüşünde.

Silikon Vadisi’nden müşavir Evangelos Simoudis, özlük atom çekirdeği çiplerini tasarlayan Tesla’nın tersine, anadan görme otomobil üreticilerinin yeni yatırımlar yaparken çarkıt otomobil modellerinin üretimini üstelik dengelemek zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Çin Tayvan’ı işgal ederse yonga krizi kapıda

 

BENDE Temsilciler Meclisi çip yasa tasarısını onayladı

 

KÖLE’den yonga sektörüne 280 bilyon dolar!

 

Yonga teknolojisine 3 bilyon euroluk yatırım

 

Çip krizi sona mı eriyor?

 

Yonga krizini çözecek kebir tıpkısı aşama

 

Share: