Çocuk konuşma merkezlerinin bulunduğu memleket ve ilçe sayısı 138’e yükseldi

Doğruluk Bakanlığınca, sulta altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî münasebet kurulması işlemlerinin yapıldığı çocuk görüşme merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Gâh Kanunlarda Başkalık Yapılması Için Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla kişisel aksata kurulması”na ait yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Adalet Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle ilk namına 11 ilde yavru konuşma merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara dahi bozukluk olan “yürütme aracılığıyla çocuk teslimi”hangi sonuç veren kullanılmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala konuşma merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı üstüne diyar ve ilçelerde merkezlerin kurulması üzere iş başlatıldı. Bu kapsamda çocuk konuşma merkezlerinin bulunduğu yer sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylece bugüne büyüklüğünde 138 il ve ilçede bala konuşma merkezi kullanıma sunuldu.

Yavru ülfet merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 yavru teslimi ve çocukla şahsi alışveriş işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala doğrulama işlemi, daha önce yürütme müdürlükleri eliyle belirli bire bir masraf ve sevap yatırılarak yürütme memurları ve manşet kuvvetleri vasıtasıyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle çocuk müzakere merkezlerindeki işlemler, çıktı adli bindi ve kıygın hizmetleri müdürlükleri aracılığıyla adına getirilirken, çocuk teslimine ilişkin işlemlerde harç ve gider ya üstelik apayrı herhangi bir ücret alınmıyor. Masraflar, Hak Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan görüşme merkezlerindeki işler, uzmanlar tarafından cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, şüphesiz davranmaları gerektiği üzerine kılavuzluk edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Söz konusu görüşme merkezlerinin mutluluk genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Share: