Çocuk mülakat merkezleri 60 ilçede daha hizmete giriyor

Adalet Bakanlığınca, 60 ilçede henüz otorite altındaki çocukların teslimi ile çocukla zatî iş kurulması işlemlerinin yapılacağı bala mülakat merkezlerinin erte hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki kalıp sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılması Üzerine Yasa kapsamında “yavru teslimi ve çocukla şahsi münasebet kurulması”na ilişkin eskimemiş düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Doğruluk Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle geçmiş olarak 11 ilde yavru konuşma merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara de bozukluk olan “icra vasıtasıyla yavru teslimi”hangi sonuç veren kullanılmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru konuşma merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı üzerine iklim ve ilçelerde merkezlerin kurulması için say başlatıldı. Bu kapsamda, bala ziyaret merkezlerinin bulunduğu diyar sayısı 44, kaymakamlık sayısı ise 94’e yükseltildi. Sonunda bugüne büyüklüğünde 138 diyar ve ilçede yavru konuşma merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 çocuk teslimi ve çocukla kişisel veriş işlemi yapıldı.

Bala musahabe merkezi, yarından itibaren 60 ilçede elan kullanıma sunulacak. Böylece, büyüklük genelinde dalan sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına kadar yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bala teslimi ve çocukla ferdî muamele kurulması işlemlerinde görev matlup uzmanlara süreçle ait karşı karşıya ve devre içi eğitimlerin verilmesine dahi bitmeme ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala doğrulama işlemi, henüz ilk icra müdürlükleri tarafından muayyen benzeri masraf ve ecir yatırılarak yürütme memurları ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle çocuk konuşma merkezlerindeki işlemler, çıktı adli bindi ve mağdur hizmetleri müdürlükleri vasıtasıyla hesabına getiriliyor. Çocuk teslimine ilişik işlemlerde, masraf ve gider evet da ayrıksı her ücret alınmıyor. Masarif, Hak Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve aksiyon düzeyleri gözetilerek hazırlanan musahabe merkezlerindeki işlemler, uzmanlar eliyle zorla değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, lacerem davranmaları gerektiği konusunda kösemenlik edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin devlet genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalar sürüyor.

Share: