Cumhur Reisi Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü Açım Töreni’nde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü tüm kapasiteye ulaştığında, burada seçme yıl 175 bin vasıta üretilirken 4 bin 300 kişiye doğrudan, 20 bin kişiye bilvasıta istihdam sağlanacağını belirterek, “Burada 2030’a kadar üretilecek 1 milyon sayı araçla milli gelirimize 50 milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına 7 bilyon dolardan çok yardım sağlayacağız.” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin vizyon projelerinden domestik makine Togg’un dizi üretiminin yapılacağı TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni’nde, eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye seçme alanda ülkeye kazandırdıkları eserlerden yararlanma ederken gururlanmayan olup olmadığını sordu, karşısında gelgel tablosunu gördüğünü söyledi.

“İstisnalar tabiatıyla çıkabilir. Hiç kendinizi üzmeyin.” diyen Erdoğan, bu tablonun istisnalar tablosu olmadığını, bu tablonun bir olan, kurnaz olan, güçlü olan, cömert olan ayrımsız resim olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Kardeşlerim, tığ onlara değil, nereden nereye geldiğimize bakacağız. ‘Yarın değil çabucacık şimdi’ diyerek yolumuza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, bugünlere anca niteliksiz gelmediklerini, siyasi, diplomatik, askeri temas alanda tarihi mücadeleler verdiklerini anlatarak şöyle konuştu:

“Altyapımızdaki yüzyıllık ihmalleri elde etmek için şeb-tarih çalıştık. Bilime, teknolojiye, araştırmaya, geliştirmeye evleviyet bildik. Sanayimizi, tarımımızı, ihracatımızı geliştirdik. Ülkemizde 20 yılda adeta sıfırdan ayrımsız yenilikçilik ekosistemi kurduk. Teknopark sayımızı 2’den 96’ya, organize sanayi bölgelerimizin sayısını 192’den 344’e, buralardaki istihdamı 415 binden 2,5 milyona çıkardık. Siz, ‘Üretimevi kurulmuyor’ diye niteleyerek hüveyda dolaşanlara haysiyet etmeyin. Zaman Türk sanayicisi üretimlik kuracak yer keşfetmek amacıyla birbiriyle yarışıyor. Müstevli, Avrupa ve Asya’daki tedbir zincirlerini sarsarken bizim sanayicimiz cemi dünyaya dış satım yapmakla meşguldü. Hamle ekosistemimiz geçen yıl 1,5 milyar doların üzerinde yatırım alarak cümle zamanların rekorunu kırdı. Dünyada teknolojinin ve girişimciliğin nerelere geldiğini çalmak için 10 bin kilometre öteye gitmeye lazım bulunmayan. Bunun üzere Türkiye’deki teknoparklara bakmanız, Türk girişimcilerini mülakat etmeniz tam. Elhak dünyada nereye giderseniz gidin Türk markalarıyla karşılaşacaksınız. İnşallah Togg de önümüzdeki dönemde prestijli tıpkı Türk markası namına dünyanın birçok ülkesinde yolları süsleyecektir.”

“TOGG Gemlik Tesisi, 1,2 milyon metrekare toprak üzerinde, 230 bin metrekare sınırlı alana ehil im namına aha burada”

Erdoğan, Avrupa’nın benzeri numaralı ticari komütatör üreticisi olan Türkiye’nin, dünyanın mahdut otomotiv ihracatçılarından da biri olduğunu, buna rağmen yerli ve milli tıpkısı otomobil markasına eş olmamanın milletçe yüreklerini bütün sızlattığını dile getirdi.

“Bundan Sonra milli aynı makine markası çıkarmanın vaktidir.” dediklerinde, milletin da bu dinamit ve coşkuyla yanlarında kayran aldığını belirten Erdoğan, şunları rapor etti:

“Ülkenin Reisicumhur namına, ta Başbakanlığım döneminde bütün babayiğitlere nida çıkardım. Zira biliyordum kim bu ülkede evelallah bu işi üstlenecek babayiğitler var. Böylece oldu. Seçkin çabamız kadar buna de dudak bükenler namevcut muydu? Vardı. Hassaten elan dahi encam gidip ‘Yerli otomobil yapmak intihardır.’ diyenleri gördüm. Ancak tığ kararımızdan ödün vermeyerek bu projeyi hayata geçirecek babayiğitleri aramayı sürdürdük. Iyi olsunlar, ülkemizin önde mevrut endüstri şirketleri benzeri araya gelerek, eksiksiz birikim ve tecrübeleriyle yerli makine projemizi başlattılar. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu öylesine tuttu ki çıban harflerinden oluşan TOGG, markanın bile ismi namına gönüllerdeki yerini aldı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu süreçte proje Devrim otomobilinin akıbetini yaşa diye uğraşanlara de ‘Yapamazsınız, yapsanız dahi satamazsınız’ diye niteleyerek kendilerini bu yoldan ansız döndürmeye çalışanlara da rastladığını dile getirerek şöyle dedi:

“Hatırlarsanız, zaman banttan indirdiğimiz aracın önce tanıtımında ‘Hani bunun fabrikası nerede?’ diye kendi akıllarınca meze edenler vardı. Burada, işte buyurun fabrika burada. Buradan, sunma başından beri projeyi boğmaya, değersizleştirmeye çalışanlara soruyorum; ‘Fabrika nerede?’ diyordunuz. Üretimlik aha burada, Bursa Gemlik’te. Salgın şartlarına karşın rekor çabucacık mensur edilen TOGG Gemlik Tesisi, onu üstelik söyleyelim öğrensinler, 1,2 milyon metrekare arazi üstünde 230 bin metrekare tutkun alana eş ayrımsız nişane kendisine aha burada. Demin biraz henüz açalım; bu tesiste araştırma ihya merkezi var, tasarım merkezi var, ilk örnek geliştirme ve test merkezi var, izlem ve hile merkezi var. Biraz önce bizzat sınama ettiğim sınav pisti de var. Oradan geldim. Sözün Kısası burada otomobil fayrap etmek amacıyla gerekseme mahsus her madde var. Ayrıca bura çevreye duygun, yeşil tıpkı kuruluş, çevreci.”

“60 sene geçmiş Inhina otomobilini engelleyenler, devrin otomobilinde muvaffakiyetli olamadılar, olamayacaklar”

Fikri ve sınai sahiplik hakları yüzde 100 Türkiye’ye ilgili milli benzeri proje olan Togg’un üretiminde Anadolu’nun dört bir tarafındaki KOBİ’lerin, tedarikçilerin da düzlük aldığına dikkati calip Erdoğan, şunları kaydetti:

“TOGG Gemlik Kampüsü kül kapasiteye ulaştığında, burada gelişigüzel yıl 175 bin komütatör üretilirken, 4 bin 300 kişiye aracısız, 20 bin kişiye bilvasıta istihdam sağlanacaktır. Burada 2030’a kadar üretilecek 1 milyon sayı araçla milli gelirimize 50 milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacağız. Buna karşın hala Togg’a vesile takmaya çalışanlar elbette çıkıyor. Amma bunların hem bire bir bellik tevlit vizyonundan hem da global rekabetin nasıl işlediğinden habersiz cühela takımı olduğunu birlikte mebzul biliyoruz. Yüzyıllık makine firmalarının dayanıklı çokça parçasının Türkiye’üstelik üretildiğini bilmeyenlere bunları hikâyelemek ipsiz sapsız bire bir çabadır. Biz sorumluluğumuzun ifası kendisine üzerimize düşenleri yapıyor, gerisini milletimize bırakıyoruz. Milletimiz bazen ölçüm edeceğini, kimi itap edeceğini gayet mebzul agâh. Hala ‘Yapamazsınız, üretemezsiniz’ diyenler varsa şu otomobillere iyi baksınlar. Bundan 60 yıl önce Kıvrılma otomobilini engelleyenler, hamdolsun devrin otomobilinde kudretli olamadılar, olamayacaklar. Deminden ne diyorlar? ‘Bunu ki algı? Satamazsınız.’ Demin bunu söylemeye başladılar. İnşallah bunun cevabını bile onlara başta şahsım tutmak üzere milletimiz verecek.”

(Sürecek)

Share: