Cumhur Reisi kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’de gâh turizm bölgesi ve merkezlerine ilişkin sınırların yeniden belirlenmesi ile 4 ilde gâh taşınmazların çabuk kamulaştırılmasına ilişkin Reisicumhur kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları baştan belirlendi.

Söz konusu karar 2634 sınırlanmış Turizmi Heveslendirme Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereğince verildi. Kararda, belirtilen turizm bölgesi ve merkezlerine ilişkin bakir sınırların gösterildiği krokiler üstelik kayran aldı.

4 ilde çabuk kamulaştırma kararı

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine vabeste Tunus Mahallesi sınırları içerisinde bulunan kâh emlak Dolgun Bölük İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan göz projesi kapsamında gerekseme duyulan yapılaşmanın ivedilikle sağlanması üzere TOKİ yoluyla acele kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Glokom ilçesine mecbur Yukarı İncilli Mahallesi’nde mevcut benzeri taşınmaz restore edildikten bilahare “hars evi” yerine sosyal, kültürel ve bir içerikli faaliyetlerde kullanılmak üzere Glokom Uray Başkanlığı marifetiyle, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki gâh taşınmazların bile bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin diriltme edilmesi üzere Dilovası Uray Başkanlığınca tez kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın bir kısmı ise Anastasiapolis Antik Kenti 1. Paye Arkeolojik Sit Alanı’ndaki çatı kalıntılarının ortaya çıkarılması üzere Ekin ve Turizm Bakanlığınca acele kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Eski Cami ve Eskimemiş Cami mahalleleri sınırları içerisinde düz düzlük ara sıra alanlar Kentsel Inkılap ve Hareket Proje Alanı ilan edildi.

Karar doğrultusunda kentsel dönüşüm ve hisse senedi projesi zarfında yer kayran ve harca temel ayar üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilişkin emlak, kentsel tahavvül ve aksiyon amacına yönelik ümran planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’üstelik “Sahipsiz Hayvanları Siper Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’de yayımlanan bire bir eksantrik Cumhurbaşkanı kararı ile Kütahya’de “Iyesiz Hayvanları Dulda Birliği” kurulmasına izin verildi.

Söz konusu izin 5355 çevrilmiş Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi göre verildi.

Share: