Cumhurbaşkanı Erdoğan, DÜRÜST Öğür “Türkiye Yüzyılı” Lansman Toplantısı’nda konuştu: (6)

Reisicumhur ve DOĞRU Tümen Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eş, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi, ayrımsız asırdır enerjimizi yiyip tüketen gelişigüzel soy taassuptan arındırıp, siyasetin eksenini faaliyet ve yapıt konusunda baştan kuralım. Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizdeki özgürlüklerin çerçevesini, pozitif özgürlük anlayışıyla gine çizelim.” dedi.

Erdoğan, Ankara Spor Salonu’nda planlı YANLIŞSIZ Öğür “Türkiye Yüzyılı” Tanıtım Toplantısı’ndaki konuşmasında, Türkiye Yüzyılı kapsamında kısa başlıklar ve biraz cümlelik açıklamalarla çizmeye çalıştığı resmi gerçeğe vermek üzere Türkiye’nin gereken temiz güvene sahip olduğunu belirtti.

Gerçek devrimlerin, reformların ve dönüşümlerin, milletin özünden çıkıp mevrut enerjinin, hareketin ve çabanın neticesi sonucu hayat bulduğunu, Türkiye’yi yıllarca özgürlüklerden ve zenginliklerden ırak tutanların güçlerini milletin arı güveninin önünü kapatmaktan aldığını anlatım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Ne antlaşma kim bu kol yıkıldı, işte o ahit Türkiye alelacayip tıpkı görünüme büründü. Menderes’in ilk kazmayı vurduğu, Özal’ın önceki gediği açtığı bu seti kökünden söküp atmak hamdolsun bize kader oldu. Tabii beraber kaybolup revan nesillerin hesabını aramak birlikte bize düştü. Kılığından kıyafetinden çevre Ankara’ya alınmayan köylümüzün, inancından ve kültüründen ortalık zelil müslüman vatandaşlarımızın, Yassıada’de onurları çiğnenen milli ferman temsilcilerinin, Mamak ve Diyarbakır zindanlarında işkenceye maruz artan evlatlarımızın, hülasaten horlanan, çarpık çurpuk tanıdık, ezilen, dışlanan, haksızlığa maruz bırakılan herhangi bir insanımızın davası, bizim davamızdır.”

Bu kapsamda, elan çok demokrasi, eser, hizmet, özgürlük, doğruluk ve okazyon eşitliği için çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, yeri geldiğinde yedi düvele mir epilepsi yeri geldiğinde siyasetin ve diplomasinin inceliklerini kullanarak vatandaşların, dünyanın her durumunda başı yalçın şekilde gezebilmelerini sağladıklarına meni etti.

Kendilerine ödetilen bedellere on paralık bakmadan “adaletsiz kalkınma, kalkınmasız doğruluk olmayacağı” anlayışıyla gönüllere çekmek amacıyla çaba gider ettiklerini anlatan Erdoğan, Hakkari’den Ankara’ya, Ardahan’dan İzmir’e, Şanlıurfa’dan İstanbul’a ülkenin değme şehrini benzeri yetişek, keyif, erişim ve spor imkanlarıyla buluşturmanın mücadelesini verdiklerine dikkati çekti.

Erdoğan, artık Türkiye’de, evladını okula gönderemediği amacıyla yoksulluğa kurban ödeme yahut terör örgütüne kaptırma endişesi duyan ailelerin sitemini değil, çocuğunun icazet törenini gururla seyreden ailelerin sevincini paylaştıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Artık bu ülkede, doktora kabartmak için yola çıktığı züğürt evladını Zap suyuna kaptırıp ‘Ankara’ya ses gitmiyor.’ ağıtları yakanların türkülerini değil, evine mevrut doktora, ayrımsız adım ötesindeki hastaneye bakıp ‘Allah devlete zeval vermesin.’ diyen insanlarımızın dualarını dinliyoruz. Daha Çok bu ülkede, bize adeta bahşedilen neymiş demokratlık ve özgürlüğümüzün mahcubiyetini değil, dişimizle, tırnağımızla, cebin terimizle kanımızla eman yurdu haline getirdiğimiz, çalışanın emeğinin karşılığını alacağını, düşenin kolundan tutulacağını bildiği bire bir yerde yaşamanın kıvancı içindeyiz. Zaman Türkiye, öz vatandaşlarına sağladığı imkanlar beraberinde, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı üstelik namına çekmektedir. Ülkemize gelen herkesi mülteci sanan, her gördüğü yabancıya nefretle icra vekili hastalıklı zihniyetler anlamıyor olsa bile Türkiye bölgesel ve toptan bir çekim merkezi haline dönüşmüştür.

Sadece canını yetmek talip mazlumları misafir etmiyoruz. Yatırımcılardan arzulu çığır mensuplarına kadar herhangi bir kesimden koca, ülkemizdeki potansiyeli görüyor ve buraya yöneliyor. Dünyanın her ülkesi, mal ve erişmiş adam kaynağı durumundaki bu garip insanlara kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Biz dahi Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına, güçlenmesine katkı veren herkesi bağrımıza basıyoruz, basacağız. Küresel zenginlikten ülkemizin aldığı payı yükseltmenin yollarından biri dahi budur. Siyasi istikrarını garanti altına almış, güvenliğini sağlamış, demokrasisini kökleştirmiş, âdem haklarını sahiplenmiş, ekonomisini büyütmüş, içtimai cesamet uygulamalarını yaygınlaştırmış, krizlere ve tehditlere cebin bünyesini güçlendirmiş, beyinli, adil ve hakim bire bir kilolu haline gelmiş geçmişin bilcümle korkularından ve yoksunluklarından duru ülkemizin gündemine yakışan eskimemiş Altın Elma’sı fakat Türkiye Yüzyılı türlü.”

“Bu yolu beraber yürüyelim”

Herkesin aynı hayali olduğunu, kişi hayalinin ise Türkiye Yüzyılı olduğunu açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üstelik tığ bu hayali bugün de kurmuyoruz. Aklımız ermeye başladığı günden beri bu hayalin peşindeyiz. Bugüne kadar yaptığımız seçkin işi dahi bizi bu hayale yaklaştıracak adımlar adına gördük. Demin üstelik bizimle bu hayali paylaşacak, yanlışa ‘yanlış’ dediği gibi doğruya da ‘akıllıca’ diyecek herkesle misil yürümeye hazırız.” dedi.

81 ildeki vatandaşlara seslenen Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yılını ayrımsız zamanda Türkiye’birlikte siyaseti, üslubuyla tarzıyla işleyişiyle sonuçlarıyla değiştirecek yeni benzeri dönemin dahi miladı haline ifade etmek istediklerini söyledi.

Türkiye Yüzyılı üzere yapılacak temas katkının kendileri amacıyla bulunmaz olduğunu anlatan Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Eş, 29 Ekim 2023’e büyüklüğünde Türkiye Yüzyılı’nı konuşalım, tartışalım, tekliflerimizi ortaya koyalım. Elkızı, Türkiye Yüzyılı vizyonunu birlikte oluşturalım, birlikte düz yazı edelim. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nı kullanılmamış tıpkı milli uyuşma zemini haline dönüştürelim. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nda demokrasimizi, elçi demokratik tıpkı Cumhuriyet kimliğiyle taçlandıralım. Kadın, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi, benzeri asırdır enerjimizi yiyip tüketen seçme kalem taassuptan arındırıp, siyasetin eksenini düzentileme ve ürün konusunda baştan kuralım. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizdeki özgürlüklerin çerçevesini, zait hürriyet anlayışıyla esasen çizelim. Elkızı, Türkiye Yüzyılı’nda tamlık punt eşitliği ve adalet temelinde tıpkısı içtimai adalet anlayışını gelişigüzel üretim edelim. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nda asırlardır gerilemeyle duraklamayla yıkılmayla tanım edilen ülkemizin yükseliş dönemini başlatalım. Elkızı, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi herkesin kendi yankı odasından çıkıp birbirini dinlediği, birbirini anladığı, birbirine utanmak duyduğu tıpkısı düzlük haline getirelim. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nı fark edilen, ayırt atan, farkını hissettiren ve farklılıklarıyla zenginleşen ayrımsız mevki haline gelişimizin sembolü yapalım. Eş, Türkiye Yüzyılı’nda yiğitlik ve hak devletini zirveye çıkartalım. Eş, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi global çarkın tıpkısı dişlisi almak namına lokomotifi haline dönüştürelim. Kadın, Türkiye Yüzyılı’nı milli ve domestik değerlerle evrenseli kuşattığımız, sözümüzü bebek söylediğimiz aynı dönem haline getirelim. Eş, Türkiye Yüzyılı’nı korkularıyla hayat dolu tıpkısı geçmişten umutları, hayalleri, günahsız güveni ve cesaretiyle şahlanan tıpkısı geleceğe geçişin kapısı yapalım. Eş, yüzümüzü hem doğuya hem batıya amma ana doğruya akla yatkın dönelim. Eş, ayrımsız asır geçmiş İstiklal Mücadelemizi aynı geçmiş adımla elbet başlatıp zafere ulaştırdıysak bugün birlikte encam mücadelemizin evvel adımını atalım. Bu yolu kadını erkeğiyle, genci-yaşlısıyla, temas kesimden insanımızla bu arada yürüyelim. Bu vatan hepimizin vatanı. Bu büyüklük hepimizin ülkesi. Bu alem hepimizin bayrağı. Bu celal hepimizin devleti. Bu ati hepimizin kuma geleceği. Bari seçkin şeyden geçmiş Cumhur İttifakı’mızın temsilcileri yerine Sayın Bahçeli’ye, Sayın Destici’ye ve gönlünü koyan hep kardeşlerime, buradan kalbi selamlarımla demincek bütün birlikte ayağa kalkalım diyorum. Bir Tane ulus, yegâne bayrak, tek yurt, tek çap. Benzeri olacağı iri olacağız dinamik olacağız cömert olacağız, bütün birlikte Türkiye olacağız.”

Notlar

Törene, MHP Genel Başkanı Heybet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İYİ Tümen Genel Başkanvekili Koray Okumuş, Baştan Bolluk Partisi Umumi Sekreteri Suat Pamukçu ile MKYK Üyesi Mehmet Fatih Uğurlu ile TANRI-PAR, Anavatan Partisi, Demokrat Tümen, Yurt Partisi ve Demokratik Sol Öğür ise dil avcısı seviyesinde katıldı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri ile DÜRÜST Parti MYK- MKYK üyeleri üstelik salonda amade bulundu.

Türkiye Yüzyılı için tasarlanan logo, salonun bir nice noktasına ayrımlı şekilde konumlandırıldı. Sayısal ekranların birlikte salonun ölçülü kısmında, logoya değişik benzeri konseptle meydan verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını yaptığı kürsüde Cumhurbaşkanlığı Forsu adına bu logo saha aldı.

Erdoğan’ın konuşmasından geçmiş video gösterimi yapıldı, ayrımlı çığır gruplarını temsilen koreografi gösterisi düzenlendi. Artist Yücel Arzen, Sezen Büyükçınar ve rapçiler Şüpheci ile Mengelez, “Türkiye Yüzyılı” şarkısını seslendirdi.

Konuşması 1 saat 35 dakika süren Erdoğan, programın böylece Bahçeli ve Destici ile katılımcıları selamlayarak ışık çektirdi.

Protokol düzeninin bulunmadığı programa, siyasal parti temsilcilerinin yanı sıra milli sporcular, sanatçılar, cemaat vakıfları, Alevi dernekleri ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, sanayici ve gelişim adamları, sanatçılar, çevreci gruplar, martir ve gazi yakınları, engelliler, yabancı maksat temsilcileri, akademisyenler, gazeteciler ile içtimai medya fenomenleri üstelik katıldı.

Salonun dışında Türkiye’nin milli imkanlarıyla üretilen savunma sanayisi ürünleri, silah ve mühimmatlar sergilendi. Cumhuriyet Altını’in 100. yılında vitrine çıkması beklenen Milli Savaşçı Uçak, Gökbey helikopteri vatandaşlardan bağ gördü.

Antrparantez bazı bakanlıklar ve sınırlı kuruluşları, açtıkları stantlarda ibdai çalışmalarını tanıttı.

(Bitti)

Share: