Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu son kampanyayla TOKİ tarafından milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel tahavvül projeleri bile tezelden ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen bölük sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Ana Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi payitaht Ankara’nın iyicene ilçesi Sincan’dahi, Türkiye’nin genişlik balaban basamak, aksiyon yeri ve yer kampanyasının önce temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı sonrası ölçüsüz, programsız ve berenarı hızlı benzeri şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaza ve diyar merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek sağgörü olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan yerleşme alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan şipşak küsurat nüfusun konut ihtiyacı yeterince karşılanamazken, diğer yandan nesir edilen yapıların ustalık kontrolünün yapılamadığına dikkati çekici Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma zımnında rastgele depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü da harekete geçirmiştir”

Yaşanılan seçme deprem, baskın ve kayşa felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’da, Malatya’dahi, Elazığ’bile, Simav’da, Türkiye’nin dört bir yanı sıra yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin sunma büyük acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda gâh adımlar atılmışsa de millete istek ettiği hesaplı ve konforlu hane arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına belen eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla mensur edilmiş göz sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Tığ, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üstüne çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Ayrıca bu bölük bölgeleri ve çeşitli kurumlar için 26 bin sosyal kuruluş düz yazı ettiklerini aktaran Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ tarafından milletimize sunduğumuz göz sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel dönüşüm projeleri birlikte lahzada ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen ev sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Henüz geçenlerde İstanbul Esenler’de 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin önce etabının konfirmasyon töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine kuma olduk. Tabiatıyla 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu iri ev atılımı ve kentsel dönüşüm projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü dahi harekete geçirmiştir. Sahi bugün ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun serencam 20 yılda düz yazı edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Ilk Kovid-19 salgınıyla sarsılan, arkası sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla daha dahi derinleşen aynı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi üstelik etkilediğine işaret fail Erdoğan, hane ve kira fiyatlarında yaşanan, hiçbir soylu erki ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların kıygın olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların erdemli kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun konusunda icar artış sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken, eş anlı namına da arzdaki artışı temin edecek bu çalışmalara başladık. Serencam dönemde, 2019’üstelik 50 bin, bir ahir yılda 100 bin haneyi havi iki ayrı toplumsal hane projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet tarihinin bildirme büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin bölük, 250 bin yer ve 50 bin iş yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Daha sonraları yer sayısını ne yaptık? 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Ad Çekme ile bu arsaların birlikte dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle kişi evini fethetmek isteyen cümle vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ettik. Atacağımız adım nedir? Atacağımız aşama şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu üstelik vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’dahi TOKİ’nin sunduğu imkanlarla familya sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim için yer iri mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün birlikte eskimemiş kampanyamızın temelini atarken, yine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye niteleyerek konuştu.

“İş yapma kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması, hangi kadar akıllıca aksiyon yaptığımızı, hangi büyük bir ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, göz ve arsaların topu hizmete girdiğinde kestirmece 6 milyon vatandaşın daha rahat, sakıncasız yuvasına kavuşmuş, yaklaşık kem milyon insanı istihdam edecek hareket yerlerinin faaliyete esbak olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten hemen 40 zaman sonraları yaptıkları bu anne atma töreninin üstelik millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanı sıra hisse senedi etme kapasitelerinin büyüklüğünü bile gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları önce kadem 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydın, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını aktaran Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gelişmemiş tıpkısı sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: