Cumhuriyet’in 99. yılı Nilüfer’de coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet’in 99. yılı Nilüfer’üstelik coşkuyla kutlandı

BURSA – Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. yılı, Nilüfer’dahi on binlerce kişinin katıldığı Cumhuriyet Yürüyüşü ile yetişkin görüntüler eşliğinde kutlandı. FSM Bulvarı’nı daima dolduran Cumhuriyet Altını sevdalıları bire bir kere henüz Cumhuriyet Altını’e erbap çıkacaklarını haykırdı. Tutum sonrasında Mor ve Ötesi gurubunun senfonik konseri bile alay sevincini pekiştirdi.

Nilüfer bu sene tıpkısı kere daha 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nı, hesabına yakışır bir çalkantı ve gösterişli benzeri katılımla kutladı. Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. yıldönümünde onbinlerce dirilik tıpkısı kere daha Cumhuriyet Altını’i sonsuza dek koruyacaklarının sözünü verdi.

Nilüfer Belediyesi’nin gelenekselleşen Cumhuriyet Altını Yürüyüşü, yavaş ayrımsız katılımla gerçekleşti. Fatih Padişah Mehmet Bulvarı’nda Acıbadem kavşağında başlayan yürüyüşte gelişigüzel yaştan yurttaş ellerinde bayraklarla düz aldı. Yürüyüşe Nilüfer Belediye Reisi Turgay Yiğitlik, eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet, önceki devir Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ adayı Mustafa Bozbey, CHP Bursa Milletvekili Erkan Münevver, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Kara, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, sivil topluluk temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bulvar boyunca marşlar belirten ve sloganlar atan vatandaşlar, bile gerçekleştirdikleri yürüyüşte bilcümle alay malay Cumhuriyet Altını sevincini paylaştı. Cümbüş süresince güzeşte reviş hastane alanında tamamlandı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bire bir müşavere yaparak vatandaşların Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutlayan Nilüfer Şehremini Toygar Yiğitlik, Cumhuriyet’i ikinci yüzyıla taşımanın gururunu paylaştıklarını söyledi. Rastgele 29 Ekim’bile geçmişle gurur duyduklarını anlatım fail Komutan Erdem, “Sıska sıska benzeri gururlanma değil bu. Geleceğe çırağ tutaç olanın, evvelden ortaya konan uyanıklık olduğunu haddinden fazla ongun biliyoruz. İmkansızı başaran ve tarihin genişlik şişman devrimlerini eden atalarımızla gurur duyuyoruz. Onlar ki; Rum topraklarını zat aralarında paylaşan emperyalistlerin bu coğrafyadaki hayallerini yıktılar. “Tutkun eş” diye mezkûr Osmanlı’dan bir Cumhuriyet Altını yarattılar. Cumhuriyet Altını vakit kaybetmeden çarpışma meydanlarında kazanılmış aynı galebe değildir. Tıpkısı zamanda hayatın gelişigüzel alanını havi aynı feraset devrimidir” dedi.

Aydınlanma zihniyetiyle atılmış adımlardan zaman da rahatsızlık duyanlar olduğunu vurgulayan Başbuğ Fazilet, bunlara aldırmadan beyin ve bilimin ışığında ilerlemeye 2.yüzyıla tehlikesiz adımlarla yürümeye bitmeme edeceklerini rapor etti. Başbuğ Erdem, ” Türkiye Cumhuriyeti’nin hesaplı bağımsızlığa kavuşmuş, ümranlı uygar bire bir topluluk namına geleceğe taşınması Atatürk’ün bize vasiyetidir. Bunu gerçekleştirmek amacıyla haddinden fazla çalışacağız. Atamızın vizyonunu tıpkı aşama daha ileri taşıyabilmek amacıyla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını hep birlikte kuma akılla tasarlayacağız. Bu bilinçle biz Nilüfer Belediyesi namına 2023 yılını ‘İkinci asır için dizayn yılı’ car ettik. Cumhuriyet Altını hepimize haddinden fazla husus verdi. Ara bizde. Geleceği kazanabilmek üzere önce kayıt umudu kaybetmemektir. İnanın o ahit umudu bambaşka ülkelerde aramanıza lüzumlu kalmayacak sevgili çoluk çocuk. Tığ adamakıllı günlere inanıyoruz. Fena Hâlde günler göreceğimizi biliyoruz. Şişman şairin dediği üzere, bu topraklarda tıpkısı ongun kabilinden tek ve özgür ve aynı orman kadar arkadaşça yaşayacağız. Ego 99 sene sonradan zaman bibi nöbet göstericimiz olan Cumhuriyet Altını’i bize kazandıran Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ve parçalanmamış şehitlerimizi nazikâne, şükranla anıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Başkan Fazilet’in konuşmasının peşi sıra Mor ve Ötesi gurubu sahne aldı. Yüzü Sıcak grubun senfonik konserine Avrasya Filarmoni Orkestrası ve Nilüfer Çoksesli Korosu zevcelik etti. Grubun verdiği eke dinleti, alanı dolduranlara unutulmaz anlar yaşattı. Mor ve Ötesi grubunun solisti Harun Tekin dahi Cumhuriyet Bayramı’nda Nilüfer’bile ağırlanmaktan çok bahtiyar olduklarını belirterek “Bayramı Nilüfer’de varagelmek haddinden fazla güzeldi” diyerek bir ayrıksı konserde karşılaşmak üzere Bursalı hayranlarına veda etti.

Share: