Damadını, dünürünü ve damadın kuzenini öldüren sanıktan fenomen defans: İşin şiddetli tarafı bu

Beyoğlu’nda 27 Temmuz 2021’bile iki eş ortada cidal hamiş, kavgada 52 yaşındaki Mürsel Ağrı’nın, damadı Katı Enes Giray, dünürü Hulusi Giray ve damadın kuzeni Burak Giray’ı silahla vurarak öldürdüğü ve fenomen sırasında yaralanan Beytullah Akçay’ın ise kaldırıldığı hastanede emrihak ettiği tez edilmişti. Olaya ilişkin sanık Mürsel Veca’nın yargılanmasına başlandı. İstanbul 39. Tehlikeli Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Mürsel Veca ve avukatları hazır bulundu. Duruşmaya müştekiler Ay Işığı Giray ile İhsan Giray birlikte avukatlarıyla katıldı.

“KIZIMLA DAMADIMIN TARTIŞMALARINI DÜNÜRÜMLE ÇÖZMEYE ÇALIŞIRDIK”

Duruşmada savunma fail sanık Mürsel Ağrı, “Kızımla damadımın tartışmaları olurdu, tığ de bilcümle dünürüm Hulusi Giray ile çözmeye çalışırdık. Olaydan evvel ayrımsız araya geldik konuştuk, esasen tatlıya bağladığımızı düşündük. O açıklık kayınbiraderim Mahmut konusu gündemdeydi. Görüngü gecesi Mahmut ve damadım Katı’in tartışmaları olmuş telefonda, sanırım küfürleşmişler. Küfürleşmenin hatalı olduğunu söyledim ama bu fenomen kapanmadı. Devrisi periyot dükkana gittiğimde dünürüm Hulusi ağa geldi oturdu. Temas zamanki üzere oturduk çayımızı söyledik. Ben “Mahmut’u arayayım, babası sayılırsın gelsin elini öpsün bu konuyu kapatalım” dedim. Hulusi ağa da damadım Berk’i aradı, ben üstelik ‘ne gerek var, bu çocukların aynı araya gelmesiyle yine ayrımsız çarpışma çıkacak’ dedim. O yüzden da esasen Mahmut’u arayarak gelmemesini söyledim” dedi.

“VURDUĞUM KİŞİLER DÜŞMANIM DEĞİL, İŞİN ACI TARAFI BU”

Savunmasına bitmeme fail sanık Veca, “Damadım Sağlam ve kuzeni Burak yanımıza geldiler sonraları birlikte hışımla gittiler. Ego birlikte kalktım ‘Ağabey kalk engel olalım’ dedim. Hulusi ağabeyle bir arabaya bindik, dallar olay durumunda çekişme ediyorlarmış. Benim beklentim Hulusi koca dahi ati, kavgayı ayıracağız şeklindeydi. Arabadan indiğimde ortalık sakinleşmişti fakat bizi gördüklerinde yine dövüşmeye başladılar. O sırada tıpkı silah patladı, benim ayağımdan kanlar akıyordu. Bize dokunaklı edecek kimse namevcut diye etrafıma bakınıyordum, Hulusi ağabeyin elinde silahı gördüm. Aklım gitti, hemencek ferasetsiz çekildim. O tam vehleten bire bir refleksle ve fevt korkusuyla silahımı çıkardım, Hulusi ağabey bana döndü. Hulusi ağabey vurduktan sonrası köle yok. Vurduğum şahıslar telefonumda evladım yerine kayıtlı. Hulusi benim öz ağabeyim gibidir. Vurduğum şahıslar düşmanım değil, işin dokunaklı tarafı bu” ifadelerini kullandı.

“BEYTULLAH’I GAYE ALARAK VURDU”

Duruşmada tanık kendisine dinlenen Sevilay Akçay ise benzeri madun sokakta oturduğunu ve çekişme seslerini duyunca hariç çıktığını söyleyerek, “Seslere geldiğimde çarpışma durulmuştu. Ben geldiğim tam Hulusi eş ile eniştem Mürsel Balkı da gelmişti. İkisi arabadan indiklerinde savaş gine başladı ve Katı, Beytullah’ın boğazına sarıldı. Arbede çıkınca Hulusi komutan Beytullah’ı uğur alarak vurdu. Sol baldırından vurdu, bilahare benzeri sağlıkçı olduğumdan Beytullah’a önceki yardımda bulundum. Onun dışında tıpkısı öz görmedim” şeklinde konuştu.

TUTUKLULUĞU DEVAM EDECEK

Alınan avukat savunma ve beyanlarının de ardından görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, sanığın üzerine tehirli suçun içyüz ve mahiyeti bile ayn önüne alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesini murat etti. Vuzuh kararını açıklanan mahkeme heyeti, maznun Mürsel Ağrı’nın alıkonulma halinin devamına ve natamam hususların giderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

3 EL MÜEBBET HAPİS TALEBİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, görüngü günü öldürülmüş Hulusi Giray ve ibret Mürsel Dert’nın pastanede buluştukları, yanlarına gayrı maktuller Berk Enes Giray ve Burak Giray’ın geldiği aktarıldı. Hazırlanan iddianamede, maktullerin kaka Ağrı’nın kayınbiraderi olan Mahmut Akçay’ı sorduğu, henüz bilahare bile Akçay’ın motosikletine zarar verip, Akçay’ın yakınları ile tartışıp taşkınlık çıkardıktan sonraları oradan ayrıldıkları kaydedildi. Hulusi Giray ve kaba Mürsel Balkı’nın fenomen çıkmaması üzere Sağlam Enes Giray ve Burak Giray’ın arkasından gittiği kaydedilen iddianamede, patırtı yaşandığını gördükleri ve Hulusi Giray’ın kardeşine ilişkin silahla kırıcı ettiği ve Beytullah Akçay, İrfan Akçay ve şüpheli Mürsel Dert’yı yaraladığı belirtildi. İddianamede, kaknem Mürsel Dert’nın birlikte biberli ederek Hulusi Giray, Sağlam Enes Giray ve Burak Giray’ı öldürdüğü anlatılırken, ayrıca Giray soyadlı kişilerin Mahmut Akçay’ın paylaşımları dolayısıyla husumetlerinin olduğu ve bu nedenle Akçay’a vurmak istemeleri sonucunda olayın gerçekleştiği anlatıldı. Öldürülmüş Hulusi Giray’ın yara etmesi üstüne tıpkı kişinin öldüğü, bir kişinin ise yaralandığının aktarıldığı iddianamede, geçmiş nahak eylemin kimin marifetiyle gerçekleştiği belirleme edilemese dahi münasebetsiz Mürsel Balkı’nın ruhsatlı silahlı ile kamera kayıtlarında yerde yatan ve dakika itibariyle ölü veya çorlu olduğu belirleme edilemeyen maktullerin kafasına kötü ederek ölümlerine sebebiyet verdiği kaydedildi. Hazırlanan iddianamede kaknem Mürsel Veca’nın 3 kişiye karşı ‘kasten öldürme’ suçundan 3 defa müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması murat edildi.

Share: