Dede Korkut Koşma, Gösterici ve Kâtiplik Yarışması dürü töreni İstanbul’da yapılacak

Bayburt Hars ve Yardım Derneğinin düzenlediği Ağababa Korkut Koşuk, Kılık ve Kitabet Yarışması’nı kazanan öğrenciler 9 Kasım’da yapılacak Arsıulusal Ata Korkut Sempozyumu açılışında ödüllerini algı.

İstanbul’un beraberinde Ağababa Korkut’un türbesinin bile düzlük aldığı Bayburt’ta okuyan ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, “Özüm Sözüm Ağababa Korkut” temalı yarışmaya katılacak eserlerini 12 Ekim’e kadar okullara tasdik edecek. Komisyonun değerlendireceği eserler arasından kazananlar Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 9 Kasım’dahi düzenlenecek sempozyumda ödüllerini algı. Yarışmada her dalda ilk üçe girenler altınla ödüllendirilecek.

Bu kapsamda, Bahçelievler Dede Korkut Küçük Asya Lisesi’nde okuyan öğrenciler gökçe yazın ve fotoğraf derslerinde yarışma hazırlıklarına başladı.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ermiş Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, literatür dersinde öğrencilerin yarışmayla ait bilgilendirildiğini söyledi.

Ata Korkut’un kültürün yeryüzü oylumlu unsurlarından biri olduğunu tamlayan Bayramoğlu, “Dede Korkut, çabucak bizim dilimizle ilişkin değil Türk coğrafyasının hem kültürü hem dahi diliyle ilişik tıpkı kültürel mirası. Ağababa Korkut hem İslami kültürün hem da İslamiyet öncesi kültürün izlerini taşır. Binlerce yıllık bu kültürün çocuklarımıza miras namına aktarılması bizim üzere koskocaman. Onu tanıtmak için bu yarışmaya katılıyoruz.” dedi.

Koşma yarışmasına hazırlanan öğrencilerden 14 yaşındaki Musa Acet, geçmişten bugüne kendilerine çerağ markajcı Dede Korkut’la ilişik türkü yazdığını anlattı.

Acet, koşuk yazmayı sevdiğini anlatım ederek, “Hakeza aynı yarışma olduğunu Yazın öğretmenimiz bize söyledi. Ego dahi seve seve katıldım. Okullarda böyle yarışmaların hazırlanması güzelce ve fayda sağlıyor. Bu konuda muvaffakiyetli olanlar civar plana çıkıyor. Gelecekte gani nöroşirürjiyen gelmek istiyorum ve türkü yazmayı dahi sürdürmeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

“Ata Korkut’u yaşatmak güzelce”

Dede Korkut Anadolu Lisesi Gösterici Öğretmeni Dilvin Güreş, Ata Korkut’un yazıları ve hikayelerinde iyilik, güzellik, cömertlik ve sevginin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu zamanda zat gözleriyle bu unsurları yansıtabilmelerinin haddinden fazla makro olduğuna dikkati çeken Güreş, “Dede Korkut’u neşelendirmek iyicene. Yarışmanın şartlarını çocuklara okudum. Boyalar serbest, ilk basit kağıtlara sonraları birlikte nazik kağıtlara geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Okulun 9. derslik öğrencisi Ela Çiçekli ise Türk’ün bilge atası Dede Korkut’u resmetmekten yağlık mutluluk duyduğunu söyledi.

Çiçekli, öğretmenlerinin yarışmayla ilişik bilgelik vermesinin peşi sıra yarışmaya katılmaya karar verdiğini ve çokça coşkulu olduğunu dile getirerek, “Gelenek ve göreneklerimizi birlik ve barışı bize çokça bol yansıttığı amacıyla ego bile bunu resmime aktarıyorum.” diye konuştu.

Share: