Dedeoğulları Ailesi’nin Avukatı Abdurrahman Felaket: Halkoyu, İnsan Hakları Dernekleri, Siyasal Partiler ve Meslektaşlarımızın Katkısına İhtiyacımız…

TANER ÖZAY

Konya’nın Kasıt ilçesinde Dedeoğulları Ailesi’nden 7 kişinin öldürülmesi ile ilgilendiren davanın değişmeyen duruşması 28 Ekim’de yapılacak. Dedeoğulları Ailesi’nin avukatı Abdurrahman Felaket, “Ekimin 28’inde Konya 8. Sakil Ceza Mahkemesi’ndeki mahkeme, karara bağlanacak olan duruşmadır. Kamuoyu, kayırıcı hakları dernekleri, siyasi partiler ve meslektaşlarımızın dayanışması, katkısına ihtiyacımız olduğunu izhar etmek isteriz. Tıpkısı henüz bu rasist saikle işlenen saldırıların olmaması yerine kamuoyundan destek talep ediyoruz” dedi.

Dedeoğulları Ailesi’nin avukatı Abdurrahman Sıkıntı, zaman yaptığı açıklamada, olaya ilişkin iki ayrı mahkemede süren iki ayrı ülkü karşı bilgi verdi. Felaket, şunları söyledi:

“Dedeoğulları Ailesi’ne alın 12 Mayıs 2021 tarihinde yapılan saldırının beşinci duruşması yapıldı. Bizim tevsii tahkik taleplerimiz yeterince karşılanmadı. Bazı taleplerimiz reddedildi. Temas iki dosya arasında, katliam dosyası ile 12 Mayıs saldırısı arasındaki türel ve fiili irtibattan âlem dosyaların birleştirilmesini kâm etmiştik, bunlar tekrardan reddedildi. Konya 4. Alçak Ceza Mahkemesi’ndeki kırım dosyasına 112 ivedili kontrol kaydı gelmedi. O dosyada tetikçinin 12 Mayıs saldırısı ile ilişkin itiraflarının olabilme ihtimali yüksektir. 12 Mayıs saldırısı ile ait müdrike Konya 8. Güç Ceza Mahkemesi’nde görülmekte. Tığ, o kayıtların beklenmesini temenni ettik. Duruşma, bu ve buna analog taleplerimizi reddetti. Gene 8. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’nde görülmekte olan yargılamada cürüm üstlenme durumu kortej konusudur. Bu, savcı ile teşrikimesai içerisinde, sanıkların yaptığı WhatsApp yazışmalarında çok açık ve engelsiz tıpkısı şekilde anlaşılmaktadır. Sanıklardan, suçu üstlenen Lütfi Batur, bunu itiraf etmişti. Bununla ilgilendiren doküman ve bilgiler 4. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’nde görülmekte olan kırım dosyasında mevcuttur. Bu delilerin 4. Ciddi Ceza Mahkemesi’nden istenilmesini arzu ettik, çünkü cürüm üstlenme ile ilişik esbabımucibe yazıldığı ahit bunun delilere dayandırılması gerekmektedir. Delilere dayandırılmadan verilecek olan karar, yarım yamalak ve usule karşıt olan bir karardır. Bu taleplerimizi yineledik ancak mahkeme bunları esasen reddetti.

“KAMUOYUNDAN BINDI BEKLİYORUZ”

Bu dava ile ilişkin sıkıntı verildi. 3 yaşama hakkında kayırıcı öldürmeye teşebbüs, diğerleri için 87. bap kapsamında cerh, kalifiye basamak dokunulmazlığını ihlalden, mala uymazlık vermeden ukubet kâm etti. İddianame ile aşağı üst benzeri çerçevede aynı mütalaaydı. 2 pare mevkuf var, 2 sanık bu dosyada vakfedilmiş; Lütfi Keleş ve Ulvi Keleş için tutukluluğun devamı kararı verildi. Farklı sanıklarla ait tevkif taleplerimiz oldu, ancak reddedildi. Duruşma, ekim ayının 28’ine bırakıldı. Salı günü Konya 4. Bati Ukubet Mahkemesi’nde kırım dosyası ile ilgili murafaa var. Kırıcı ayrımsız katılımın olmasını talep ediyoruz. Bizim müvekkillerimiz ile sanıklar beyninde güdük benzeri gerginlik yaşandı. Bu bittabi aceleten giderilmiş edildi. Ekimin 28’inde Konya 8. Bati Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşma, karara bağlanacak olan duruşmadır. Kamuoyu, eş hakları dernekleri, siyasal partiler ve meslektaşlarımızın dayanışması, katkısına ihtiyacımız olduğunu ifşa etmek isteriz. Bir elan bu ırkçı saikle işlenen saldırıların olmaması yerine kamuoyundan destek arzu ediyoruz.”Share: