Dedesinin önerisiyle başladı, şampiyonluklara ulaştı

Antalya’nın Alanya ilçesinde kendisini savunabilmesi için dedesinin yönlendirdiği kick boksta, Türkiye ve dünya şampiyonlukları elde eden Azra Uyar, İtalya’dan zer madalya ile kesilmek istiyor.

Alanya’dahi dinamik 11. dershane öğrencisi 16 yaşındaki Azra Uyar, 11 yaşında dedesinin tavsiyesiyle kick boksa başladı. Antlaşma içinde bu sporda kendini geliştiren milli sporcu, Ordu’birlikte planlı Türkiye Kick Boks Şampiyonası ve İstanbul’daki 7. Arsıulusal Dünya Kupası’nda kızıl madalya ulaşarak adını milli takıma yazdırdı.

İtalya’da 30 Ilkgüz-9 Ilk Teşrin tarihlerinde düzenlenecek Gençler Acun Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası hazırlıklarını Alanya Fight Club Spor Salonu’nda tamamlayan milli sporcu Azra Uyar, hedeflerini AA muhabirine anlattı.

Milli sporcu Azra Uyar, dedesi Fahrettin Uyar’ın kendisini savunması için kick boksa yönlendirdiğini söyledi. Dövüş sporuna geçmiş zamanlarda dokuz canlı ısınamadığına değinen Azra Uyar, “Fakat gelişmemiş sürede alıştım. Demin isteyerek, zorlanmadan ve koyduğum hedeflere ulaşmaya çalışarak yapıyorum. Bir kız yerine dahi herkesin benzeri savunma sporu yapması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Katıldığı seçme müsabakada kendine hedef koyduğunu anlatan Azra Uyar, bunun da düzentileme temposunu artırdığını kaydetti.

Haftanın 6 haset koşa antrenmanla şampiyonluklara hazırlandığını vurgulayan milli sportmen, “30 Eylül-9 Ilk Teşrin tarihlerinde İtalya’bile düzenlenecek Gençler Dünya Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası var. Hedefim İstiklal Marşı’mızı okutmak, şampiyon görünmek, zirvede kalkışmak. Bunu başaracağıma inanıyorum. imdi yapılacak arsıulusal temas karşılaşmada dahi ülkemi genişlik mebzul şekilde işaret etmek istiyorum.” dedi.

Uyar, asıl ve babasının temas devir namına destek olduğunun de altını çizerek, bugünlere gelmesinde emekleri olan dedesi ve antrenörüne teşekkürname etti.

Genç sportmen Uyar, bu spora önceki başladığında bire bir öğretmenin ‘Sanki bu sporu yapabilecek misin?’ şeklinde ifadesinin motivasyonunu artırdığını belirtti. Kısa bire bir süre önce öğretmenini görüşme ettiğini dile getiren Uyar, “Bana ‘Kusura bakma’ dedi, helalleştik. ‘Seninle çekicilik duyuyorum’ sözleri beni inanılmaz mutlu etti.” diye niteleyerek konuştu.

Milli sporcunun antrenörü Cemil Coşkun ise Azra’nın evvel geldiğinde bu sporu teferruatlı mütemadi düşünmediğini anlattı. Fakat Azra’nın yetenekli olduğunu kısa devir içerisinde gösterdiğini söyleyen Coşkun, “Azra kendisini geliştirdi. Galiba bir seviyeye gelince de müsabakalara katılmaya değişmeyen verdik ve birçok şampiyonada de dereceler aldı. İyi tıpkısı sportmen. Daha bol dereceler alacağını düşünüyorum. Hedefimiz dünya şampiyonasında birinci olmak.” şeklinde konuştu.

Share: