DENIZ kabak yer yağı piyasasında Rusya’dan boşalan yeri MEMLUK dolduruyor

Avrupa Birliği (AKARSU) ülkelerinin ham yer yağı ithalatında Rusya’dan boşalan içtima yarısını dolduran ÇAKER, bölgede ham yer yağı piyasasında Rusya’nın genişlik büyük rakibi haline geldi.

Rusya- Ukrayna Savaşı’nın başından beri SU marifetiyle kabul edilen sunma balaban yaptırımlardan biri olan 6’ncı müeyyide paketi, orak ayı başında onaylandı. Bu paket kapsamında, Rusya’dan deniz tarafından incelmemiş yer yağı tedarikini 5 Ara, arıtılmış ürün tedarikini ise 5 Gücük Ay itibarıyla ağız ağıza kesmeyi planlayan DENIZ ülkelerinin yıpranmamış tedarikçi arayışı devam ediyor.

Uluslararası Erke Ajansı’nın (IEA) mahiye petrol piyasası raporuna bakarak, KÖLE bu yılın ocak ayından itibaren AB ülkeleri ve İngiltere’ye petrol ihracatını günlük yaklaşık 500 bin varil arttırdı. BENDE’nin söz konusu ülkelere günlük ham yer yağı ihracatı eş ayında 1,1 milyon iken ağustosta bu nicelik günlük 1,6 milyon varile yükseldi.

KEZ, Rusya’dan ocakta günce averaj 2,3 milyon varil olmamış petrol ithalatı ve 1,5 milyon varil petrol ürünleri alımı yaptı. Ağustosta bu rakamlar olmamış yer yağı için 1,8 milyon varil, yer yağı ürünleri için 1 milyon seviyesine geriledi.

İngiltere ise Rusya’dan incelmemiş petrol ithalatını mayısta tamamen durdurdu.

Böylece, Rusya ve MEMLUK beyninde AKARSU’ye ithal edilen kaba petrol miktarındaki ayırt, Rusya-Ukrayna savaşı öncesi günce ortalama 1,3 milyon varilden, ağustosta günce 40 bin varile büyüklüğünde düştü.

KEZ ülkeleri, ABD’nin birlikte Norveç’ten bile idmansız petrol ihracatını artırdı. DENIZ ülkelerine idmansız petrol ihracatını günlük 310 bin varil zait Norveç, ağustosta SU piyasasından çekilen Moskof tor yer yağı ihracatının yaklaşık üçte birini karşıladı.

İthalat miktarında düşüş yaşanmasına karşın AB ülkelerinin yer iri kabak petrol tedarikçisi konumunu esirgeyici Rusya’nın, hep AKARSU ithalatı içindeki payı, ağustos itibariyle yüzdelik 27’den yüzdelik 17’ye düştü.

Kpler kargo takibi verilerine bakarak, AKARSU’nin Rusya dışındaki kaynaklardan ham petrol ithalatı benzeri dönemde günde yaklaşık 1 milyon varil arttı.

Kazakistan, bu yılın evvel iki ayında İngiltere ve SU ülkelerinin üçüncü genişlik iri olmamış yer yağı tedarikçisi konumundaydı. Barış Boru Hattı Konsorsiyumu (CPC) terminalinden Avrupa’ya yapılan yer yağı arzına müteveccih kısıtlamaların yanında hizmet çalışmaları cihetiyle Kazakistan’ın bu ülkelere olmamış petrol arzı, ağustos itibariyle üçte vehleten çok düşüşle günce 700 bin varile kadar geriledi.???????

Raporda, yaptırımlarının cemi olarak devreye girmesiyle birlikte AKARSU ülkelerinin ağustos ayı ithalatına melfuf kendisine günce 1,4 milyon varillik ilave tor petrole ihtiyacı olacağı belirtilirken, bu genişlik artışının dahi Irak, Suudi Arabistan, Guyana, Brezilya, MEMLUK ve Norveç’ten sağlanabileceği hesaplanıyor.

Share: