Denizli malumat | Güney Kore’den Kuzey Kore’ye bakir yaptırımlar

Cenup Kore, bakir bir kısa menzilli balistik füze denemesi eden ve çizgi bölgesinde savaş uçakları uçuran Yıldız Kore’ye yönelik 5 yılın peşi sıra ilk kez kullanılmamış yaptırımlar aplikasyon kararı aldı.

Dün geceleyin yeni bir gelişmemiş menzilli balistik füze fırlatan ve Cenup Kore sınırına yakın bir bölgede cenk jetlerini uçuran Şimal Kore’den Seul’a nabız niteliğinde tıpkısı izah geldi. Şimal Kore resmi bili ajansı KCNA’da yapılan yazılı açıklamada, cephedeki düşman hareketlerine ilgili bire bir rapora göre Güney Kore ordusunun 13 Ekim’da KPA Beşinci Kolordu askeri bölgesi gelecek savunma hattı yakınında tahminî 10 saat boyunca top atışları yaptığı belirtildi. Cenup Kore ordusunun cephe hattındaki bu ajitatör eylemini ciddiye alıp ruhlu askeri önlemler alındığı kaydedilen açıklamada, ” Kalaba, biperva hareketlerle alnaç bölgesinde askeri gerilimi kışkırtan Güney Kore ordusuna anif bire bir ihtar gönderdi” ifadelerine meydan verildi.

Güney Kore’den 5 sene sonraları müeyyide

Şimal Kore’nin hamlelerine Seul’den aksülamel ise gecikmedi. Cenup Kore Millî Asayiş Konseyi’nden yapılan açıklamada, gerilimi tırmandırmakla eleştirilen Pyongyang’ın 2018’birlikte imzalanan ve eksen bölgesinde saldırganca eylemleri yasaklayan düet anlaşmayı ihlal ettiği belirtildi. Cenup Kore hükümeti 5 yıl sonradan ilk kez Pyongyang’a yaptırım uygulama kararı alarak, füze geliştirme çalışmaları ile ilişkisi mevcut 15 emanet ve 16 kurumu müeyyide listesine ekledi.

Füze fırlatıp cenk jeti uçurmuşu

Cenup Kore Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Şimal Kore’nin mazi tün yarısından tezce sonraları bodur menzilli bire bir balistik füze fırlattığı deklare, ayrıca Pyongyang’a ait çekişme uçaklarının çizik bölgesi yakınında uçması dolayısıyla Seul’ün birlikte cenk jetlerini havalandırarak uygun ayrımsız cevap manevrası gerçekleştirildiği kamuoyuna yansımıştı. – PYONGYANG

Share: