Deprem sonrası nakliyecilerde su yaşanıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri hasar gören vatandaşlar henüz tehlikesiz yerlere kazanmak için nakliyecilerde sıraya yazılıyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde evleri hasar gören vatandaşlar henüz emin yerlere flört etmek amacıyla nakliyecilerin kapısını çalıyor, Çetin okul çocuğu yetişemeyen nakliyeciler ise kendilerini arayanları sıraya alıyor.

Depremden bilahare sülale taşımada makbul asansör ve nakliyede efdal rakamlar istendiğine dair söylentileri yalanlayan ve Siverek’e önceki faziletkâr eğik asansörü getiren Mehmet Bayındır, rica pahal olmasına rağmen eskisi kabilinden benzeri fiyata taşıma yaptıklarını söyledi. Mehmet Şen, “Tığ asansör olsun ya bile taşımada olsun banko fiyatta bire bir yükselme yapmamışız amma yer sarsıntısı sonrası binalar hasar gördüğü ve okkalı olduğu için, bu işi yapacak elaman bulmakta zorlanıyoruz. Bu işi yapanlar ve okkalı binalara giren elamanlar biraz fak almaya başladı, zira rastgele iştirakçi atılganlık ederek, binalara giremiyor. Örneğin henüz ilk ayrımsız elaman 300-400 liraya çalışıyordu, demincek binalar sakil olduğu için 500-600 liraya giriyor ve pespaye haddinden fazla sakil aynı işte yapıyorlar, demin elamanlarım demincek o faziletli katlarda çalışıyor, ben burada korkudan titriyorum. Deprem öncesinden 7’nci veya sekizinci katlara büyüklüğünde asansörü 600 liraya kurardık, 10’uncu katın üstündekilere bin 200 liraya kurardık, ücretimiz tıpkı eskisi kadar devam ediyor” dedi.

“Taleplere yetişemiyoruz”

Hareket sonrasında taleplere yetişemediklerini tamlayan Mehmet Rahat, “Talepler çokça güç ve yetişemiyoruz. Ego yüksek katları indirdiğim için bile günde bildirme fazla 2 yahut 3 ev taşıyabiliyorum, erdemli katlar olmazsa 3 veya 4 karı taşınabilir. Yüksek katları metanetli nakliyeciler tercih etmiyor amma biz vatandaşlarımıza bakım üzere elimizden geleni yapıyoruz, belirttiğim gibi efdal kata çıkacak elaman sıkıntısı ve hakikat kendisine korkuyorlar” diye konuştu.

Mehmet Bayındır, kent içi balaban aynı dairenin taşınmasının ortalama 5 bin liraya para olduğunu belirtti. – ŞANLIURFA

Share: