Depremde 12 kişiyi enkazdan esen çıkaran Giresun IVEĞEN ekibi yaşadıkları o anları anlattı

Depremde 12 kişiyi enkazdan sağ çıkaran Giresun AKUT ekibi yaşadıkları o anları anlattı

GİRESUN – Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası arama kurtarma çalışmalarına süzülmek için Adıyaman’a revan IVEĞEN Giresun ekibi, 3’ü yavru 12 kişiyi enkazdan etkin çıkarmayı başardı. Ekibiyle birlikte deprem bölgesinde tanık olduklarını anlatan AKUT Giresun Yetişek Birim Sorumlusu Gökhan Faik, facia öncesinde ve sonrasına tedarikli olmanın koskocaman olduğunu söyledi.

47 saat sonradan temel ve çocuğunu enkazdan sağ çıkarmışlardı

Maşrık Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon, Rize ve Giresun başlamak üzere vakit kaybetmeden üç ilde kuruluşu kâin IVEĞEN’un Giresun ekibinin Yetişek Vahit Sorumlusu Gökhan Üstün, evvel anından itibaren deprem bölgesinde bulunduklarını hatırlattı. Üstün, hareket haberini alır almaz o anda 12 gönüllü yerine yola çıktıklarını belirterek “Adıyaman’daki fariza yerimize vardığımızda bizden başka elan tek grup derk etmemişti. Daha sonra Ankara ve Bitlis illerimizden üstelik ekipler gelerek üç ilin AKUT ekibiyle birlikte mesai başlattık. Tabiki ulaşmak kıytırık olmadı, yollar yer sarsıntısı nedeniyle kapalıydı. İlk kurtarışımızı de defa üzerinde Malatya Doğanşehir’üstelik gerçekleştirdik. Daha bilahare ana görev yerimiz Adıyaman’a geçtik. Burada fariza yaptığımız 8 çevrim içerisinde 25 vatandaşımızın tahliyesini yaptık. Bunlardan 3’ü bala, 12 kişiyi enkazdan canlı çıkarmayı başardık. Bizi yeryüzü çok etkileyen ise 47 saat bilahare 7 kıvrım binanın enkazından 3 yaşındaki Muhammet Tanık’ı ve annesi Fatma Tanık’ı çevirmek oldu. Yetişmek için saatlerce enjeksiyon ile kuyu kazar kabilinden çalışıyorsunuz ve anbean yarışıyorsunuz. Sonunda aynı canı elan kurtarmanın sevincini yaşıyorsunuz. O anda bilcümle bezginlik gidiyor ve acilen kullanılmamış bire bir can elan yönetmek üzere çalışmaya başlıyorsunuz” dedi.

“Arama kurtarmada sayı değil, terbiye düzeyi oylumlu”

AKUT Giresun ekibinin çalışkan 45, tor 150’ye yakın gönüllüsüyle terbiye çalışmalarını sürdürdüğünü da tamlayan Üstün, “Giresun AKUT ekibinde kentsel kontrol kurtarmada yeterlilikleri peş seviyede, bu konuda hususi önsezi yapmış ekip arkadaşlarımız var. Şuanda enerjik 45 gönüllümüz var, pasiflerle bu arada 150 kişiyi buluyoruz. Burada sayının birkaç yahut çok olmasının tek önemi namevcut. Burada ekibin yeterlilikleri, bağırsak eğitimlerinin düzeyleri önemlidir. Giresun namına 45 gönüllümüzün suda, karada ve kentsel arama kurtarmada yeterlilikleri arka seviyede. Doğrusu eğitim bilimi seviyesi tam sıfır arkadaşları sahaya sürmüyoruz. baştan sona kıran takkadak ve sonrasında neler yapılmalı buna tedarikli olmalıyız” diye konuştu.

Depremde sunu haddinden fazla Crush Sendromu, titreme ve hipotermi vakaları görüldü

Hareket afetinde karşılaşılan sağlık sorunlarıyla ilgili hikmet veren IVEĞEN Giresun ekibinin hekim gönüllüsü Dr. Ayşegül Okur ise “Ekibin doktoru adına fahri görev yapıyorum. Yer Sarsıntısı afetinde arkadaşlarımızın curcunalı aldığı yerde olay adına gidiyordum. Depremzedeyle görüşüyordum ve ruh bilimsel bindi vermeye çalışıyordum. Enkazdan çıkarıldığında ise oldukça evvel müdahalesini yapıyordum. İlk müdahalesinin ardından gerek takım aracımızla bulabilirsek ambulansla hastaneye intikalini sağlıyorduk. Yer Sarsıntısı anlarında bizim Crush Sendromu adına rapor ettiğimiz kişinin ezilme biçiminde yaralanması, tafsilatlı süreli sıkışması ve cansızlık sonucunda oluşan doku zedelenmesi ve adale nekrozu ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca antipatik gelgel nedeniyle hipotermi yaşanmaktadır. Genellikle bunlara müdahale etmeye çalıştık ve tafsilatlı süre susuz kaldıkları üzere likit desteği sağlamaya çalıştık. Hastayı irfan üzere devrettiğimiz esenlik görevlilerini hastanın durumu karşı bilgilendirdik. bundan sonra Crush Sendromu, hiporermi ve travmalarla karşılaştık” ifadelerini kullandı.

Share: