Depremin ardından Romen dayanışması

Depremin peşi sıra Romen dayanışması

ADANA – Kahramanmaraşlı merkezli tahripkâr depremin peşi sıra Adana’nın Kozan ilçesinde hayatiyetli Romen vatandaşlar, Hatay’ın İskenderun ilçesinde dinamik depremzede Romenlere kucak açtı.

Adana’nın Kozan ilçesinde kâin Gaziköy Romenleri El Birliği ve Teavün Derneği, İskenderun’dan mevrut 20 Çingene aileye kapılarını açtı. Kozan belediyesi eş sahipliğinde Çingene vatandaşlar için çadırkent oluşturulurken, ihtiyaçlarıysa Kozan Belediyesi ve kaymakamlık kaymakamlığı tarafından karşılanıyor.

Kozan Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi Müdürü Burak Kamalı, psikososyal destek ekibiyle alay malay Anlatı depremzedelerle bir araya geldi.

Depremzedeler; devletin, vatandaşların ve evcil yönetimlerin destekleri ile edisyon günleri aştıklarını belirterek dualarla yardımlar üzere teşekkürname ettiler.

Depremzede Gül Tiğrek, şişman bir afetten çıktıklarını belirterek, “İskenderun’da depreme yakalandık. Memleketimizi bıraktık buraya geldik. Canımızı yetmek amacıyla geldik. Tanrı herkesten razı olsun “dedi.

Kozan Gaziköy Romenler Cemiyet Başkanı Yılmayan Tiğrek ise nazik bire bir kıyamet atlatıldığını kaydederek “Depremzede yakınlarımız oradaydı bizde elimizden geldikçe sahiplenmeye çalıştık. Kozan belediyesinden ve Komutan Kazım Özgan’dan aldığımız şişman destek ile depremzedelerimizi mahallemize ağırlıyoruz. Sahn devam ediyor, çokça nazik kıran atlattık ve depremzedeler üzere elimizde geleni yapıyoruz” diyerek konuştu.

Kozan Belediyesi İşletme İştirakler Müdürü Burak Kamalı, Kozan Şehremini Kazım Özgan’ın talimatı ile depremin önce anından buyana sahada olduklarını kaydederek umum birimlerle ilçeye mevrut ve ilçede ki depremzedelerin yaralarını oran kavim halk ele tesanüt anlayışı içre sardıklarını kaydetti. Kamalı yaklaşık 600 depremzede ailenin ilçede misafir edildiğini belirtti.

Share: