Depremin yarattığı yadımlama Çin uyduları tarafından görüntülendi

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerle sarsılırken Çin’in gönderdiği uydulardan mevrut görüntüler ise durumun boyutunu ortaya çıkarıyor.

UYDULARDAN ELDE EDİLEN GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI

Çin merkezli medya kuruluşu China Space News, Çin’in Türkiye’deki taharri-istirdat çalışmalarının elan mebzul çözümleme edilmesi amacıyla uydular gönderdiğini duyurarak bu uydulardan elde edilen görüntüleri paylaştı.

İKİ UYDUDAN VERİ ALINDI

Yer Sarsıntısı sonrası taharri-kurtarma çalışmaları için sentetik görüntüleme sevkitabii sistemini kullanan Çinli veri insanları L-SAR 01A ve L-SAR 01B isimli iki uydudan bilgelik aldığını duyurdu. Fen insanları bu uyduların genelde ormanlaştırma, haritalanma ve tabii afetleri engel olmak üzere kullanıldığını üstelik aktardı.

TÜRK YETKİLİLERLE PAYLAŞILDI

Mikrodalga görüntüleme içgüdü sistemine ehil olan bu cihazların yüzeyin faziletkâr çözünürlüklü mikrodalga görüntülerini çekebildiği birlikte belirtildi. 10 Şubat’ta onlarca faziletli çözünürlüklü fon çekildiği ve bu bilgilerin Türk yetkililerin birlikte bölgedeki Çinli taharri-istirdat ekipleriyle birlikte paylaşıldığı aktarıldı. Bu sayede taharri-kurtarma çalışmalarında apotr olunduğu bile belirtildi.

YARDIM ÇALIŞMALARINA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Çin medyasında düzlük düz haberlerde Çin’deki birçok akademik kuruluşun de verileri çözümleme ederek yardım çalışmalarına yardım sağlamaya çalıştığı belirtildi.

Share: