Dereiçi Kanyonu mesire alanı oluyor

Dereiçi Kanyonu mesire alanı oluyor

Ekincilik, Orman Köyişleri Alt Kurul Başkanı Prof. Dr. Yunus Tığ, “Dereiçi bölgesi mera vasfından çıkarıldı”

“Orman Umumi Müdürlüğü Kars’a haddinden fazla evire çevire tıpkısı mesire alanı kazandıracak”

KARS – Kars Dereiçi bölgesi etkisiz durumdan kurtuluyor. Kars Çayı’nın geçtiği etrafında ağaçların bulunduğu bölge otlak vasfından çıkarıldı. Mera vasfından çıkarılan bölge mesire alanı yerine vatandaşların hizmetine açılacak.

Dereiçi Kanyonu’nu Orman Umumi Müdürlüğü’nce yeşillendirilerek, günümüz şartlarına makul kuzuluk getirilerek vatandaşlara bakım verecek arkaç getirilecek.

Türkiye’de mera vasfında kâin ayrımsız alanın son zamanlarda ilk defa mera vasfından çıkarıldığına özen çeken Türkiye Büyük Kavim Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Yarkurul Başkanı AK Öğür Kars Saylav Prof. Dr. Yunus Tığ, “Kars merkezin insanımızın kullanabileceği bire bir yeşil alana, benzeri mesire alanına ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz. Bizim Dereiçi bölgemiz var. O bölgede vaktiyle Milli Parkların yaptığı aynı otopark vardı. Ama küçüktü, kapasitesi yetersizdi. Atıl ayla geldi, kullanılamadı ve sistemden artık” dedi.

Dereiçi bölgesiyle ilişik ince süreden beri yaptıkları çalışmanın sonuçlandığını rapor fail Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Dereiçi bölgesinin, o alanın iri kısmının, etap girişim çünkü ora haddinden fazla balaban Dereiçi bölgesi orayı Orman Bakanlığı’nın, Orman Genel Müdürlüğü’nün hizmetine verdik. Orası mera bölgesiydi. Onu meradan çıkardık. Yalın Kat değildir meradan tıpkı alanı çakmak. Ihtimal Türkiye’de sonuç zamanlarda sâdır bir tane meradır. Meradan çıkardık. Ormana devrettik. Şimdi Orman Umumi Müdürlüğü çok sunturlu bire bir projeyle orayı ağaçlandıracak, yeşillendirecek, güzelleştirecek ve insanımızın hizmet veriyor arkaç getireceğiz” diyerek konuştu.

Dereiçi Kanyonu Kars Çayı’nın geçtiği, etrafında tarihi yerlerinin bulunduğu bir düzlük namına üstelik dikkat çekiyor. Geçmişte Askeriye kendisine beğenilen toprak, askeriyenin bölgeden çekilmesiyle alay malay etkisiz ayla gelmişti. Karslıların sık sık mesire alanı olarak kullandığı mıntıka, içerisinde kamelyalar, bala parkları ve yurt grupları yapılacak. Hayata geçirilecek olan Dereiçi bölgesi projesi bölgeyi işsiz durumdan kurtarırken, Kars’ta çok sunturlu bir mesire alanı kazandırılmış olacak.Share: