Dereli’de hane sahiplerinin ardından esnaf bile yıpranmamış işyerlerine taşınmaya başladı

Giresun’dahi 2 sene önceki yaşanan yeğin afetinde yeryüzü şişman uymazlık gören ilçelerin başında gelen Dereli ilçesinde göz sahiplerinin peşi sıra esnaf üstelik eskimemiş işyerlerine taşınmaya başladı.

Giresun’bile 22 Ağustos 2020’dahi yaşanan hâkim afetinde dükkanları selin taşıdığı moloz yığınları altında kalarak engel gören esnaf üzere nesir edilen aksiyon yerlerinde faaliyete başlandı.

Selin arkası sıra beis görmesi ve riziko nedeniyle alınan kararla yıkımı gerçekleştirilen hareket yerleri ve konutların bulunduğu alanda konutlar ve iş yerleri mensur edildi. Bire Bir süre önce basamak sahiplerinin evlerine taşınmasının arkası sıra İlçe merkezinde yapımı tamamlanan 82 hareket yerinin anahtarını teslim alan esnaf üstelik dükkanlarını açtı.

Yaşanan hâkim afetinin ardından kestirmece 2 yıldır konteynerde hizmet verdikten sonra işyerine taşınan esnaftan biri olan terzi Kırat Öztürk, “İlçede 20 yılı fazla süredir terzilik yapıyorum. Yaşanan dominant afetinde işyerimiz kısmi beis görmüştü fakat, buna karşın riziko taşıması zımnında yıkılan binalardaki işyerlerinden biri oldu. Tıpkı müddet devletin bize sağladığı imkanlardan faydalanarak konteynerlerde bakım verdik. Konut ve işyerlerinin tamamlanmasının peşi sıra biz de yeni işyerimize taşındık. Berenarı memnunuz çünkü çağcıl ayrımsız ilçeye erbap olmakla bu arada işyerlerimizin konumu bile statüsü üstelik değişti. Daha mebzul şartlarda hizmet verecek olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Dükkanlar domuzuna, ticari gizil barhana zımnında düşük

İlçede pabuç mağazacılığı yapan Gülhan Boya ise o tün herhangi bir şeylerini kaybettiklerini belirterek “Hâkim afetinin yaşandığı tün dükkanımızdan geriye tek madde kalmamıştı. Ne varsa kaybetmiştik. Hatta evimiz dahi zarar görmüştü. Devletimiz türlü olduğunca zararımızı karşılamaya çalıştı. Deminden birlikte devletimizin desteğiyle kullanılmamış işyerimize taşınmaya ve ürünlerimizi, yerleştirmeye başladık. Dükkanlarımızdan memnunuz ancak ticari yerine biraz zamana ihtiyacımız var. Zira baskın afetinin peşi sıra kaza nüfusu göç etti. Nüfusumuz biraz azaldı. Baştan vurdumduymaz bölüm üzere zamana ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

“Afet gecesi işyerinde mahsur kalmıştık”

Yeğin afetinin yaşandığı geceleyin işyerinde çalışanlarıyla ve müşterileriyle mahsur kaldığını anlatan Temiz Evci ise “O şeb uzun bire bir geceydi. Tek bitmeyeceğini sandık. İşyerimizde çalışıyorduk başat çabucak bastırdı ve 11 kişiyle bu arada dükkanın dal katına çıktık orada beklemeye başladık. Allah’a şükürler olsun duygusal kaybımız olmadı ama mülk kaybımız oldu. Cana gelen mala gelsin dedik öyle birlikte oldu. Mala mevrut engel karşılanıyor. Buraya dahi yeni taşındık açılışa hazırlanıyoruz. İnşallah hayırlısı olsun” diye konuştu. – GİRESUNShare: