Dert Doğubayazıt’ta

Şarki Rum Bölgesi’nin haritasını yemek için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait uçakla bölgede pervaz işleyen harita mühendisi yüzbaşı İlhan Durupınar’ın 11 Eylül 1959’üstelik Doğubayazıt ilçesi Telçeker ve Üzengili köyleri arasındaki arazide keşfettiği, ‘Nuh’un Gemisi’ne ilişik olduğu sav edilen bakaya, evcil ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Her sabık sene mütezayit toprak kayması tehdidinde olan kalıntıda, dev yarıklar oluştu. toprak kayması nedeniyle yapısında bozulmalar oluşan kalıntıda bilimsel tetkikat için AİÇÜ ile İTÜ beyninde yapılan gelişim birliğiyle ‘Balkı Dağı ve Nuh’un Gemisi Araştırma Ekibi’ kuruldu. Akademik iş birliği protokolü kapsamında oluşturulan kadro, bölgede ilk çalışmasını yaptı. Aralarında jeofizik, kimya, jeoarkeoloji araştırmalarında ehlivukuf akademisyenlerin bulunduğu kadro, bölgedeki incelemelerinde arazi ve kayaç parçalarından oluşan çok sayıda göstermelik topladı. Kalıntılardan alınan numuneler incelenmek amacıyla İTÜ laboratuvarlarına gönderildi.

YOL HARİTASI BELİRLENECEK

AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, İstanbul Ustalık Üniversitesi ile dünya çapında ruzname olan Nuh’un Gemisi araştırmalarıyla ilişkin himmet başlattıklarını söyledi. Yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Kayaç, “Balkı Dağı, jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri birlikte Nuh’un Gemisi’ne de sülale sahipliği yaptığı fideist nedeniyle, dünyada çokça gürültülü getiren, aşina ve maruf tıpkı dağdır. Dert İbrahim Çeçen Üniversitesi kendisine burayla ilgili 2003 yılından beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl elan teferruatlı icraat muktedir olmak için İTÜ ile gitmek istedik. İTÜ bu konuda genişlik kuvvetli üniversitelerden bire bir tanesi. İTÜ ile hem Dert Dağı’nda uydu görüntüleriyle say açmak hem dahi 1959 yılında İlhan Durupınar yoluyla keşfedilen Telçeker ve Üzengülü köyleri arasındaki doğal yapıyı birlikte inceleyelim dedik. İki üniversiteden akademisyenlerden emek grubunu oluşturduk. AİÇÜ ve İTÜ rektörlerinin himayelerinde oluşturulan faaliyet grubuyla birlikte sahaya gittik. Telçeker ve Üzengili köyleri beyninde olan natürel çatı yani Nuh’un Gemisi’nin silüetini yakın biçimlenme üzerinde incelemelerde bulunduk. Yapının üzerinde serbest bir alanda taş ve yerey örnekleri aldık. Bunları İTÜ’ye gönderdik. Bunları hocalar laboratuvarlarda inceledikten sonraları beklenen, 1,5- 2 ay bilahare sonuçlar kazanç. Bu sonuçlara sınırlanmış olarak kez haritası belirleyeceğiz. Alelhusus jeofizik, kimya, kazı bilimi araştırmalarında donanımlı, yetkin eksper hocalarımız var. Bunlarla birlikte bu sahada jeoradar görüntüleme yapmak yoluyla misil haritası belirleyeceğiz. Sonuçlara ilişkin yerine ilkbaharla alay malay iki darülfünun ortada yapacağımız yıpranmamış görüşmelerle Ağrı Dağı, Telçeker ve Üzengili köylerindeki Nuh’un Gemisi kalıntılarıyla ilgili araştırı çalışmalarını devam ettireceğiz” diye konuştu.

İNANÇ TURİZMİ POTANSİYELİ

Nuh’un Gemisi’nin küresel çapta deste uyandırdığını ifade eden Prof. Dr. Kaya, şunları söyledi: “Şerif kitaplarda Nuh’un Gemisi’ne vadi verilmiştir. Kaynakların balaban çoğunluğunda de Veca Dağı ve çevresine dikkat çekilmesi haddinden fazla ağırbaşlı aynı inanç turizmi potansiyelini bünyesinde barındırmaktadır. Günümüzde inanç turizmiyle ilgilendiren gelen gruplar bulunmaktadır. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika’dan haddinden fazla aheste benzeri bent vardır. Doğrusu bu alanda önce çalışmaları Avrupalılar başlatmış, 1829’bile Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot, Nuh’un Gemisi’nin kalıntılarını beklemek üzere Veca Dağı’na tırmanmıştır. Biz bu çalışmalara üniversitelerimiz bünyesinde el attık. daha çok de umarız sonuçlarıyla birlikte icap Dert gerekse ülkemiz açısından akide turizmi potansiyeli bakımından balaban benzeri potansiyelin açığa çıkmasının anlamına geliyor. Bununla ilişik çokça türlü çalışmalar var. Avrupalıların çok gösterişli bent gösterdiğini biliyoruz. 2008 yılında Hong Kong’dan bir kol araştırmacı Balkı Dağı’na çıktı. Burada tıpkı in bulduklarını, içre Nuh’un Gemisi’ne ilişkin olduğunu argüman ettikleri tahtaları basınla paylaştılar. Bağımlı buldukları tahtaların Nuh’un Gemisi’ne ilişik olup olmadığı kesinleşmemiş aynı laf amma sonuç açısından kalburüstü olduklarını düşünüyoruz. Dümbelek döndükleri Hong Kong’da Nuh’un Gemisi Müzesi yaptılar ve en üst baktığımda 7 milyon üstünde ziyaretçi almışlardı. Bunu de hesaplı anlamda, inanç turizmini orada devreye koydular. Ülkemizin geri kalık yörelerinden olan Veca’nın pahal tıpkısı potansiyeli var. Bizim amacımız de darülfünun olarak bunu açığa çıkarıp, burayı inanç turizm merkezi haline getirebilirsek, Dert’nın ve ülkemizin ekonomisi bunaltıcı anlamda canlanacaktır diye niteleyerek düşünüyoruz.”

İşte bölgede yürütülen çalışmalardan kareler;

Share: