Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kastamonu’da konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz parçalanmamış tezlerimizi hukuk dilinde anlatıyoruz amma Yunanistan başkalarının maşası oluyor. Daima bizi tahrik etmeye çalışıyor. Tığ dahi namına hatırlatıyoruz, mukaddema bile tahriklerde bulundunuz, cevabını aldınız. Faturası dahi ağır sıklet oldu. Bunu yeryüzü ongun Yunanistan’ın bilmesi geçişsiz.” dedi.

Kurşunlu Eğlek’dahi hisse senedi insanları ve STK temsilcileriyle bire bir araya gelen Çavuşoğlu, aut politikada esas ilkelerinin Türkiye’nin türe ve çıkarlarını destek olmak olduğunu vurguladı.

Hak ve çıkarları destek olmak üzere sahada ve masada kıpırdak olunması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Vaktiyle belki gücümüz kadar baziçe kurucuyduk ama zaman Türkiye eksen oyuncu bire bir talih. Başkalarının kurduğu oyunların peşinde giden evet bile aldığı kararların peşinde revan edilgen fiil ayrımsız büyüklük değiliz hamdolsun. Çalışkan tıpkı ülkeyiz. Oyunu de kuruyoruz, ülkemizin hilafına kurulan oyunları üstelik bozuyoruz.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin özlük çıkarlarını korurken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çıkarlarını bile yüklenmek zorunda olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “İşte Maşrık Akdeniz’birlikte, kıta sahanlığımızda, Ege’birlikte hak ve çıkarlarımızı yüklenmek himaye etmek üzere herhangi bir şeyi yapıyoruz. Kıta sahanlığımızın sınırlarını belirledikten sonra tek gemiyi kıta sahanlığımız sınırları içine sokmadık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ bunların samimiyetsizliğini rastgele platformda, rastgele masada, seçkin toplantıda gördük”

Anadolu kesimi ve Yunanistan’ın serencam aynı sene zarfında 9 kez kişi gemileri veya başka ülkelerin gemileriyle Türkiye’nin ana kara sahanlığına fethetmek isteğini ancak buna izin vermediklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Ege’birlikte yıllardır bitmeme eden mesail var. Birbirinin içine girmiş mesail var. ‘Gelin’ dedik, bu sorunları diyalog eliyle çözelim. en üst Cumhurbaşkanımız Miçotakis’e İstanbul’bile 14 Mart’ta öğle yemeğinde misafir ederken bunları anlattı. Kendisi bile söyledi Cumhurbaşkanımıza, ‘Üçüncü ülkeleri devreye sokmayalım, özlük aramızda bu işleri çözelim, diplomasiyi artıralım, bu sorunları çözmemiz lazım, tığ komşuyuz.’ Hangi oldu? İki hafta geçmedi Türkiye aleyhine tüm dünyada başta ESIR kongresi olmak için, aynı bile bağlaşık, NATO’da bağlaşık. F-16 vermeyip bize hasmane politikalarını daha dahi arttırdılar. Bunlara güven olmaz. Bunlar yakın değil. Sizi görür sarılır, ‘Dostuz, arkadaşız, komşuyuz’ çabukça can resmi toplantıya girersiniz henüz önceki hepsi, hiç kimse konuşmadan kalkarlar, Türkiye’yi kötülerler. Tığ bunların samimiyetsizliğini seçkin platformda, herhangi bir masada, rastgele toplantıda gördük. Tıpkı birlikte sunu nahak yere durumda sunu haklıymış kabilinden tefhim üstüne bile mahirler.”

“Tığ tekmil tezlerimizi hukuk dilinde anlatıyoruz”

Icra Vekili Çavuşoğlu, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Ama Türkiye namına tığ BM’ye yazdığımız mektuplar silahsızlandırılmış adaların silahlandırılması ihlali, benzeri şekilde başka konular Türkiye’nin sevap tezlerini bütün dünyaya anlatmaya başlayınca bu öğün sızıltı kopardılar ‘Türkiye bizim topraklarımıza ayn dikiyor, egemenliğimizi ihlal etmeye başlıyor’ Anlaşmalar ortada. Sen bu adaları silahlandıramazsın kardeşim, o şartla mevdu. Anlaşmayı bozuyorsun. Benimle ahbaplık dilinde durum. Gidip birlikte sağa sola iftira atma, dolma atma. Başkalarının maşası olma. Cemaziyelevvel ben bunu söyleyince maalesef bildirme çokça eleştiri dahi içeriden geldi. Güya efendim ‘Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanının böyle ayrımsız üslupla konuşmaması lazımmış, Yunanistan’ı incitmememiz lazımmış bizim. ‘Yunanistan sorunları kaşıyor’ dedik evet, bu ilam olmazmış. Az Daha ‘Yunanistan doğruca’ diyecekler. Biz cümle tezlerimizi hususiyet dilinde anlatıyoruz amma Yunanistan başkalarının maşası oluyor. Sonsuz bizi tahrik etmeye çalışıyor. Tığ dahi kendisine hatırlatıyoruz, bir zamanlar bile tahriklerde bulundunuz, cevabını aldınız. Faturası de pahal oldu. Bunu sunma ongun Yunanistan’ın bilmesi lazım.”

“Türkiye’nin dostluğu kadimdir, husumeti ise vahimdir”

Yunanistan’a Türkiye’nin dostluğunu kazanması tavsiyesinde kâin Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye’nin dostluğu kadimdir, husumeti ise vahimdir. Türkiye’nin dostluğunu kazamaya çalış. Başkalarına güvenme, başkalarının ikinci halk üç ilkokul uçak vermesiyle veya sana cebe vermesiyle hiçbir avantaj elde edemezsiniz. Ülkende biraz töz kurdun diyerek havalara girmeye lüzum namevcut. Sorunları fasletmek istiyorsan geçmiş içtenlikle ol amma bu samimiyeti Yunanistan’dahi göremiyoruz. Tığ üstelik hak ve çıkarlarımızı korumak için, Kıbrıs Türk halkının türe ve çıkarlarını arkalamak amacıyla ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biliyorsunuz Abdülhamid Eğlek gemimiz Akdeniz’e açıldı ana kara sahanlığımızın temas bölgesinde Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin cevaz verdiği gelişigüzel yerde muayene ve sismik araştırma çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Bu bizim hakkımız, bu bizim görevimiz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: