Diyarbakır annelerinin döl nöbeti 4. yılına girdi

Dağa kaçırılan evlatları üzere HDP İl Başkanlığı binası önündeki çocuk nöbetine devam fail Diyarbakır annelerinin eylemleri 4. yılına girdi.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan ailelerin 3 Eylül 2019’de başlattığı habitat eylemi sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bile genç erkek nöbetinde 4. yıla giren aileleri musahabe etti.

Vekil Soylu, yaptığı konuşmada, yurdun birçok yerinden insanların annelerle mülaki olmak üzere Diyarbakır’a geldiğini anlattı.

“Onların buraya gelişi, attıkları seçme adım asıl itibarıyla tarihimizi, medeniyetimizi, kardeşliğimizi elimizden almaya, zenginliklerimizi elimizden almaya çalışanlara, dilimize saldırmaya çalışanlara alın benzeri duruştur ve yaşayan bire bir duruştur.” diyen Soylu, bunun farkında olduklarını söyledi.

Diyarbakır annelerinin hep Türkiye’yi ve dünyayı terör örgütüne cebin “Aman bunlara ilgi edin!” diye niteleyerek uyardığını tabir fail Aristokrat, “Terör örgütlerinin bu yaptıklarının seçme karşılığı yoktur. Hemen tabidirler. Yemeden Içmeden elemandırlar ve yemeden içmeden bu coğrafyanın bilcümle dünyaya o vereceği, nakşedeceği anlayışı engellemeye çalışmaktadırlar.” diye konuştu.

“Ana kızgınlığımız, terör örgütlerine kendilerini koruyucu edinenleredir”

İçişleri Bakanı Soylu, başkasının toprağında gözlerinin olmadığını dile getirerek, şöyle dedi:

“Başkasının bizim topraklarımızda gözü mümkün. Biz Diyarbakır’ın barışına ve hürriyetine, kardeşliğine, Orta Doğu’nun, Ölçülü Asya’nın, Balkanlar’ın kardeşliği adına bakıyoruz. Allah’a hamdolsun, Diyarbakır huzura kavuştukça bu dediğim coğrafyalar huzura kavuşuyor. Bizi zayıflatmak, bizi sıkıntıya büyümek amacıyla, bizi birbirimizden kullanmak için temas makule senaryoyu on yıllardır uyguluyorlar. Bu annelerin isyanı birlik 1097 gündür 309 evlatları içindir.”

Soylu, “Yıldırı örgütlerine yönelik yapılacaklar bellidir ama temel kızgınlığımız, asıl derdimiz yıldırı örgütlerine değildir. Terör örgütlerine kendilerini koruyucu edinenleredir. Terör örgütlerini sahaya sürenleredir. Terör örgütlerinin vasıtasıyla annelerinin çocuklarının ıstıraplarıyla kavrulmayı sağlayanlaradır. Anne kızgınlığımız, annelerimizin ana hıncı, bizim anne göstermek istediğimiz onlaradır.” diyerek konuştu.

Son 3 yılda Amerika senatosunun yıldırı örgütü PKK ve PYD’ye 2 bilyon dolar yardımda bulunduğunu dile getiren Aristokrat, “Bugün Amerika olmasa PKK/PYD diyerek tıpkı yıldırı örgütü gayrimümkün. PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır. Onların uşağıdır. HDP denilen siyasi parti, PKK ile beraber Amerikalı uşağıdır. Bunları boş söylüyorum. Şayet Amerika, PKK’nın, PYD’nin güvenliğini sağlayamazsa Orta Şark coğrafyasında noksan metre adım atamaz. Hangi in olursa olsun onun içerisinde duramaz. Bu, çokça kilitsiz küreksiz ve nettir.” ifadelerini kullandı.

“Biz Diyarbakır annelerinin masumiyetine topluluk çıkıyoruz”

Annelerin ortaya koyduğu inancın birilerinin itmesiyle sağlanan bir akide olmadığını, hep annelerin biberli yürekle burada bulunduklarını tamlayan Soylu, “Biz onların (Diyarbakır anneleri) masumiyetine erbap çıkıyoruz, onların evlatlarına eş ayazlık anlayışlarını yüklenmek istiyoruz. Haykırmalarını, gürültülü çıkarmalarını engellemeye çalışanları engellemeye çalışıyoruz.” dedi.

Annelerin eylemlerini sürdürdüğü çadırın yaş ve evlatlara kavuşulunca sevinçlere tanıklık ettiğine dikkati calip İçişleri Bakanı Soylu, şunları kaydetti:

“4. yıldayız, birinci aktarılma bile esasen buradaydık. Burada olmaya devam edeceğiz. Yıldırı örgütü andıran zamanda Türkiye’birlikte bitecek, düşkünlük etmeyin. Bize sadece o yetmez, etrafımızdaki coğrafyadan söküp atmalıyız. Yıldırı örgütünü söküp atarken bilesiniz Amerika’yı söküp atmak istiyoruz. Küşade söylüyorum, senelerce darbelerle bu coğrafyayı onun amacıyla karıştırdılar. Alevi-Sünni, Türk-Kürt onun üzere bizi birbirimize düşürdüler. Bizi birbirimize yabancılaştırmaya çalıştılar. Dinimizin doğrularıyla, medeniyetimizin gerçekleriyle dünyanın buluşmasını istemiyorlar.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine anneler amacıyla “Onları aynı bölüm üstelik bekâr bırakmayacaksınız. Fikren, huluskâr ve arzu adına.” diye niteleyerek buyuru verdiğini dile getiren Bakan Aristokrat, “Anneler, babalar hangi diyorlarsa ego emirlerine amade oldum.” diyerek konuştu.

“8 yaşındaki çocuğun eline cebe verdiler”

Bakan Soylu, evlatları amacıyla eylem yapan annelerin cesareti ve ortaya koydukları iradenin kelimelerle anlatılamaz olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu annelerin 148 çocuğunu 18 yaşından basit, dağa götürdüler. Birleşmiş Milletler nerede? Dünyanın kentlileşmiş ülkeleri nerede? 12 yaşından sıradan 6 çocuğu dağa götürdüler. 10 engelli çocuğu dağa götürdüler. Elden bu annelerin 309 çocuğundan bahsediyorum. Dünyanın ne ülkesinde 8 yaşındaki çocuğun eline cebe yüklemek, terör örgütüne onu yedirmek vardır?”

Soylu, mıhlı duruşuna hayran olduğu asıl ve babalarla kavuşmak üzere Pakistan’dan 6,5 saatlik gezi ve Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Hava ile 4,5 saat süren makine yolculuğu gerçekleştirdiklerini anlattı.

Bütün coğrafyada huzuru nail olmak zorunda olduklarını vurgulayan Soylu, “Pakistan’dahi bu gerçekle tıpkı yol elan karşılaştım. Bu kardeşiniz İdlib’bile bile şu gerçekle karşılaştı. Bu kardeşiniz yerinden edilmiş milyonlarca Suriyeli ile karşılaştığı devir birlikte bu gerçekle karşılaştı. Kıymetli Reisicumhur’mızın yalnız derdi bu ülkenin yükselmesi, standartlarının yükselmesi, büyümesi, güçlenmesi değil. Tığ Müslümanız. Etrafımızdaki bilcümle coğrafyaya huzuru atfetmek zorundayız.” diye konuştu.

“Seçkin molekül terörle mücadelede düzenlilik güçlerimizin ve askerlerimizin ortaya koyduğu buyruk değildir, tabiatıyla ki bu önemlidir, tabii ki onların şehadeti bizim üzere haysiyet tacıdır amma bu ulus filhakika varyemez durmaktadır, durmaya bitmeme etmektedir. Tıpkısı annenin ‘Evladım gel, askere git, şehit ol.’ demesi yalınç değildir. Allah razı olsun.” diyen Nazır Aristokrat, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kimi şeyleri yazdılar konuşmam amacıyla ama ego anneleri hangi antlaşma görsem içimden geleni söylüyorum. Tığ onların acılarını anlayalım. Biz ağlayalım, içimize yaş akıtalım amma bundan sonra anneler ağlamasın. Elimizden geleni yapıyoruz. Tek yegâne beherglas anneyi çocuğuyla buluşturmak amacıyla çaba sarf ediyoruz. Elimizdeki bilcümle duyu kabiliyetini kullanıyoruz. Onlarla irtibat içerisindeyiz ve olmaya devam edeceğiz. Tığ ilişki ve muadele içerisinde olmalıyız. Zorumuz olduğu ahit birbirimize branş angıç germeliyiz.”

Gösteri fail annelerden Ayten Elhaman dahi asıl ve babalar olarak bin sene de geçse çocuklarını almadan burayı ayrılma etmeyeceklerini belirterek, 5 yıldır evladına hasret olduğunu söyledi.

Çocuklarını istediklerini kaydeden Elhaman, şöyle konuştu:

“Evlatlarımıza çağrımızdır: ‘Kaçın elkızı, o zalimlere hizmetkârlık yapmayın.’ HDP ve PKK olmasa çocuklarımız gitmez dağlara. Buradan HDP milletvekillerine bile sesleniyorum: ‘Yeter daha çok, evlatlarımızı verin.’ Tığ akla yatkın kapıdayız. PKK’ya hizmetkârlık etmesinler bundan sonra. Buradan hep gençlere sesleniyorum: ‘HDP’ye inanmayın, HDP çocuk katili ve çocukları kaçırıyor.’ Vicdan namevcut onlarda. Annelerin kucağında 9-10 yaşındaki çocukları kaçırıp dağlarda, taşlarda ölüme mahkum ediyorlar. Alay, oğlum beni duyuyorsan gel daha çok. Bire Bir oğlumu askere gönderdim, inşallah Kortej oğlum üstelik dağdan gelecek. Onu birlikte askere yollayacağım. Tanrı’ın izniyle devletimizin gücüyle hep gençler, dağdan kaçıp

gelecek. Devletimizin gücüyle inşallah evlatlarımıza kavuşacağız. Sayın Cumhur Reisi’mıza, Bakanımız Süleyman Soylu ve Vali’mize teşekkür ediyorum.”

Ana Ayşegül Biçer bile annelerin serbest olmadığını, herkesten destek aldıklarını anlatarak, ailelere bindi veren herkese teşekkürname etti.

Yürekten uğraş ederek 37 evlada kavuştuklarını, binlerce çocuğun dağdan inmeye başladığını anlatan Biçer, “Bu eylem başladığı günden beri PKK’bile inhitat aceleci başladı. Anneler, yıllardır bölüt kepenk kapattıran HDP’ye kepenk kapattırdı. Türk bayrağı astı. Katılan her bir ana Kandil’e yeni benzeri bomba demektir. Cenabıhak’ın izniyle bu anneler PKK’yı çökertecek. O hainlerin elinden çocuğumu söke söke aldık. Bu zaferi kazanan ayrımsız anneyim. Umum evlatları ellerinden alacağız, bu zaferi kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Çocuklara asayiş güçlerine doğrulama olmaları çağrısında mevcut Biçer, şöyle konuştu:

“Kaçın kadın, 3 Eylül kurtuluşunuz olsun. Bakın benim oğlum geldi, hiçbir ukubet almadan askerliğini yapıp evine döndü. Annenizin ve devletin sevecen kolları sizler için berrak. Kandil’e ide gönderiyorum, anneler sizi bitirecek.”

Ata Süleyman Kültürlü da oğlunun elbet dağa kaçırıldığını anlattı.

“Kürt aynı baba kendisine bütün HDP milletvekillerine sesleniyorum: ‘Sizin el erki anlayışınız bu büyüklüğünde mıdır, hani siz Kürtler için savaşım veriyordunuz?’ El burada, HDP burada değil, HDP kaçtı.” diyen Kültürlü, eylemlerine kararlılıkla bitmeme edeceklerini vurguladı.

Annelerden Rukeyda Adıyaman ve Ilişik Çağmar üstelik Kürtçe konuştu.

Daha sonraları yapılan “Teröre Ilenme Yürüyüşü”ünde Icra Vekili Aristokrat ailelerle dal kola yürüdü. Yürüyüşte ellerinde dağa kaçırılan çocuklarının fotoğrafları ve Türk bayrağı kâin aileler ile çokça sayıda güç, HDP ve terör örgütü PKK aleyhine slogan attı.

Türkiye’nin bir nice ilinden evlatları dağa kaçırılan anne ve babalar, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar birlikte yürüyüşe bindi verdi.

Aileler, İngilizce, Fransızca, Almanca, Kürtçe ve Zazaca “PKK ve YPG’yi destekleme”, Türki “Teröre geçit namevcut, anneler direniyor”, “Terörü anneler bitirecek, çocuklarımız kimsenin piyonu olamaz”, “Evlada özlenti, teröre lanet”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir”, “Daha Çok kâfi kortej annelerin”, “Evlatlar dönüyor, PKK çöküyor, ha HDP ha PKK” mukayyet dövizler taşıdı.

Ziyaret ve yürüyüşe AK Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, İçişleri Vekil Yardımcısı Mehmet Ersoy, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Akarsu, İl Itimat Müdürü Fatih Kayaç, YANLIŞSIZ Parti MKYK üyeleri Abdurrahman Kurt, Orhan Miroğlu ve Alaattin Parlak, Umumi Minval Avrat Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, AK Öğür İl Başkanı Muhammet Mukaddes Münevver, Zürriyet Nöbeti Çalıştayı Düzenleme Müesses üyeleri ve katılımcıları ile sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri üstelik katıldı.

Share: