DİYARBAKIR – Bakan Aristokrat: “Dünyada besin krizi var, akıllıca mu? Buğday krizi var. Bunu ki aştı? Recep Tayyip Erdoğan aştı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Geçmişin bize oluşturduğu açığı alay malay kapatarak kıpırdak bir ülkeye hep bu arada adım atmalıyız. Burada sunma aşkın kilitsiz küreksiz Gün Doğusu ve Güneydoğu’daydı. Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle beraber derhâl koşarak bu kategorik kapanıyor.” dedi.

Temaslarda mevcut olmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Icra Vekili Aristokrat, Çüngüş ilçesini görüşme ederek, ilçe meydanında vatandaşlara hitap etti. Aristokrat, ilçede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçe halkına selamlarını iletti.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, 15 Ekim’birlikte Diyarbakır’ı mülakat edeceğini, gene seçme antlaşma olduğu kabilinden kullanılmamış yapılan şişman eserlerin altına imza atacağını nâkil Soylu, bunun üzere şişman bire bir kasırga duyduklarını söyledi.

Türkiye’nin balaban sıkıntılardan geçtiğine ve bu sıkıntıların bazen ekonomik zaman zaman panel istikrarsızlıklar arada bir yıldırı ve ara sıra kargaşa olduğuna dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

“Kimi Zaman bizi Amerika’dan, Avrupa’dan şöyle beribenzer düşürmeler, pus sallamalar oldu. Bazı Bazı etrafımızdaki coğrafyada, Suriye’den Irak’a büyüklüğünde, Afganistan’dan Pakistan’a büyüklüğünde maatteessüf karmaşıklıklar oldu. Hep bunların herhangi bir biri çok doğaldır ki hayatımızın rastgele döneminde gördüğümüz, yaşadığımız meseleler oldu. Bu ülkede gün oldu insanlar ‘Ben dindarım’ diyemedi. Başörtüsü, etiket, giyit ve insanların kendilerini tabir edebilmeleri bu topraklarda gibi olmadı. Benzeri ötekileştirme oldu. Oysa Cenabıallah bizi ayrımlı farklı yarattı. Delege Efendimiz, Veda Hutbesi’nde hepimize nasihatlerde bulundu. Ancak züht ile yani Cenabıallah’a tabiiyet ile fakat O’nun söylediklerini namına getirmeyle birbirinizden üstünsünüz dedi ama kargaşa abes durmuyor, ancak bunların hepsinin üstesinden ortaya koyduğunuz iradeyle, bağlılıkla, birlikle, kardeşlikle bütün gelişigüzel geldik.”

Diyarbakır, Şırnak ve Hakkari’dahi terörün değil huzurun bilge olduğunu aktaran Soylu, bu huzuru hep beraber yaşadıklarını anlattı.

“Geçmişin açığını bilcümle bu arada durdurmak zorundayız”

Soylu, “Çocuklarımız sizin sayenizde, ‘Acaba hangi olacak?’ diye niteleyerek tıpkı keder içerisinde değiliz. Derdimiz şu, henüz aşkın üniversiteye gidebilsinler, okulu bitirdikten sonra işlerine elan şen aynı şekilde çalışabilsinler. Derdimiz şu, evlensinler, çoluk çocuk sahibi olsunlar. Annelerine, babalarına tatlıca uşak olsunlar, ayrımsız daha onları sıkıntıyla karşı karşıya bırakmayalım.” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, “Bu hayatın fani olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim yaşadıklarımızı, korkularımızı, endişelerimizi, bizi kısıtlamalarını, bire bir daha ati döneme, çocuklarımıza, gençlerimize bırakmayalım. Onlar bizden elan hür, mutlak olsunlar, ferah yerlerde okusunlar, çalışsınlar. Tarlamızı, tapanımızı haddinden fazla elan gür biçsinler. Ürünlerimizi daha gani alsınlar. Hekim, mühendis, avukat olsunlar. Bunun kıyısına geldik, hep beraber geçtik.” sözlerini harcama etti.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın ilk günden itibaren ülkedeki insanların hiçbirisine ayrım gözetmeksizin, hizmeti herhangi bir yere yaptığını vurgulayan Soylu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Şarki ve Güneydoğu’bile gerçekten tıpkı ansız kalmışlık kortej konusuydu, bu doğruydu amma ahali birliğiyle bu dümbelek kalmışlık, bir taraftan üniversiteler ayrımsız taraftan kombinasyon uran siteleri tıpkı taraftan hastaneler benzeri taraftan havalimanları aynı taraftan okullar bir taraftan karı hars merkezleri ayrımsız taraftan yollar tıpkı taraftan spor sahaları, spor salonları, cahillik merkezleri bilcümle gelişigüzel devletin ve kamunun hangi imkanı varsa vatandaşımızın hizmetine sunularak seçkin standardı yükseltilmeye çalıştık. Daha yıpranmamış başladık. Geçmişin açığını hep bu arada kapatmak zorundayız. Geçmişin bize oluşturduğu açığı birlikte kapatarak güçlü tıpkı ülkeye bilcümle bu arada etap atmalıyız. Burada yer çok sarih Şark ve Güneydoğu’daydı. Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle bu arada aceleten koşarak bu bulutsuz kapanıyor.”

Bugünkü dirlik ve üretimin artarak devam edeceğini dile getiren Aristokrat, bala ve gençlerin da geleceğe ümitle bakmasının ve insanların kendilerini rapor etmesinin elan aşkın artacağını belirtti.

Soylu, “Tek kimsenin ‘Ben Kürt’üm, ego Türk’üm, ego dindarım, ego Alevi’yim, ego Sünni’yim’ demekten korkmadığı ayrımsız Türkiye sadece bu topraklarda değil, etrafımızdaki coğrafyada Amerika’nın, Avrupa’nın kurduğu oyunu de yenmiş edecek, huzuru, birliği, kardeşliği, zenginliği hep bu arada oluşturacağız.” diye niteleyerek konuştu.

İçişleri Bakanı Aristokrat, şunları paylaştı:

“Merhum Menderes’ten, Özal’a, Demirel’den Erbakan’a temas biri bu ülkede bakım için ellerinden geleni iktidara geldiklerinde adına getirdiler ama okazyon vermediler. Kiminin ailesine kimisinin hükümetine kimisinin şahsiyetine talimatla beraber saldırdılar ve ne zaman ‘millet’ dediler herhangi bir birini yerle ova ettiler. Tayyip Erdoğan sizin sayenizde onlara alın yapılan bütün muamelelerin kendisine yapılmasına karşın milletle beraber elde edilen tecrübelerle bunlara yenmiş olmadı. Bugün size söylüyorum, dünyada azık krizi var, akıllıcasına mu? Buğday krizi var. Bunu kim aştı? Recep Tayyip Erdoğan aştı. Onlar, Avrupalılar, Amerikalılar acaba Tayyip Erdoğan’ın ayağına gelirler miydi bu hareket için? Tıpkı kaşık suda bizi kaplamak istedikleri bedihi arasında ama ayakta kaldığımız için, ayakta durduğumuz amacıyla, bizi bugüne büyüklüğünde karıştıramadıkları için tıpış tıpış geldiler ve dünyanın bire bir krizini çözmeyi Türkiye’ye, Recep Tayyip Erdoğan’a ayrımsız şekilde Cenabıhak yıldız etti.”

“Deminden mehabet vatandaşına tek şeyi vermekten irkinti etmiyor”

Reisicumhur Erdoğan’ın, 20 yıldır bu millete kusurlu taraf göstermediğini nâkil Aristokrat, “20 yıldır tek sıkıntının altına sinmedi, korkmadı, ürkmedi. ‘Ben çabucak milletin, elden Tanrı’ın önünde eğilirim’ dedi ve Cenabıhak’a şükür bu baharat dediğimiz günler hepimizle bu arada buluştu. Tığ elan iyisini yapmalıyız. Zaman Çüngüş’teki, Diyarbakır’daki, Hakkari’deki huzuru Tanrı bize şans edecek. Suriye’üstelik Şam’a üstelik Irak’taki Bağdat’a üstelik etrafımızdaki hep coğrafyaya huzuru vereceğiz. Amerika ve Avrupa’nın, onların getirdiği bu halden onları kardeşleri kendisine çekip çıkaracağız.” ifadesini kullandı.

İlçedeki yatırımlar üzerine üstelik hikmet veren Soylu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Şunu söyleyeyim, 2 yıldır Türkiye’da 56 bin facia konutu yapıldı. Şu asıl kadar 40 bini teyit edildi. Dünyada hakeza benzeri molekül bulunmayan. Köyde, bağda, bayırda, çayırda maliyeti hangi olursa olsun tek bakmadan vatandaşımıza bunun çokça azını vererek, bilfarz Gezin’üstelik 160-170 bin 20 yıl ödeyecekler, şu anda 1-1,5 milyona el değiştiriyor konutlar. Deminden oran vatandaşına tek şeyi vermekten perva etmiyor. Tanrı sizden razı olsun. Bu devlete askerlik yaptınız, bu devlete idrak veriyorsunuz. Ayrımsız kat devlete işiniz düşüyor yumruk zamanda. Tayyip Erdoğan’ın hiçbir kıyamet yönetiminde ‘Nerede bu çap’ denilmedi, ‘Tanrı devletten, milletten razı olsun’ denildi.”

Sonuna kadar vatandaşın hizmetine hazır olduklarını belirten Soylu, gelişigüzel daha yaşayan olacaklarını dile getirdi.

21. yüzyılın “Türkiye yüzyılı” olacağını vurgulayan Aristokrat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan Sonra umum açan benzeri Türkiye değil, kimi sıkıntılarımız dertlerimiz cins ama bunu beceremeyenler değil, 20 yılı fazla tıpkısı süredir dünyaya kendini kabul ettiren Recep Tayyip Erdoğan ve bu millet çözer bu sorunları. Alçalma etmeyin, biz kardeşiniziz. Bugün varız ferda yokuz. Faniyiz, Cenabıallah hangi kadar para verir bilmeyiz ama tığ bu dünyayı aynı sınav dünyası yerine görüyoruz. Rahatlık, ülke ile yokluk arasında, fakirlik arkasında, fukaralıkla baylanlık arasında, yoklukla erinç ortada, sadelik ile şahsiyet arasında hep beraber tıpkısı sınavdayız. Cenabıallah bu sınavda bizi milletimize utangaç etmesin. Bizden sonrakilere bize çığlık bayram söylettirecek, bize aksiyon ika fırsatı vermesin. Onlara fena hâlde benzeri yurt, sunturlu bir mevki, körpe işlemler bırakabilmeyi bize talih etsin.”

Çüngüş Belediye Başkanı Uca Suat Akmeşe ve DOĞRU Öğür İlçe Başkanı Zübeyir Arslanca dahi birer danışma yaptı.

Daha sonra Soylu, esnaf ve vatandaşlarla kardeş kardeş etti, ülkü ve taleplerini dinledi. Vatandaşların gaz talebi üzerine bölgede hizmet veren doğal gaz şirketi yetkilileriyle görüşen Aristokrat, yetkililerden 4-5 kamer içerisinde doğal gazla ait çalışmaların başlatılacağı bilgisini aldı.

Icra Vekili Aristokrat’ya, ziyaretlerinde SELIM Öğür Diyarbakır Saylav Oya Eronat üstelik eşlik etti.

Share: