Diyarbakır Barosu’nun Zaho’daki saldırıdan TSK’yı mesul markajcı paylaşımına tetkik

Diyarbakır Barosu’nun Zaho’daki saldırıdan TSK’yı mesul tutan paylaşımına inceleme

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı marifetiyle, Irak’ın Zaho kentinde sivillere yönelik saldırıyla ilgilendiren Diyarbakır Barosu’nun, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) sorumlu tuttuğu paylaşım nedeniyle inceleme başlatıldı.

22.07.2022 12:38
Bilgelik Kaynağı: DHA

A A
Sürdürümcü ol Google News’de Paylaş FlipBoard’da Paylaş

Bilim devam ediyor

Haberin devamı

Bilgelik bitmeme ediyor

Haberin devamı

Irak’ın Türkiye sınırındaki Zaho kentinde 20 Temmuz’birlikte sivillere müteveccih saldırıda 8 gönül hayatını kaybetti. Diyarbakır Barosu’nun resmi Twitter hesabından, saldırıdan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) mesul tutan paylaşım yapıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilişik inceleme başlatıldı.

Diyarbakır Barosu, paylaşımında, “Kürdistan Federal Bölgesinin Zaho ilçesinde TSK’nın bombardımanıyla, içlerinde çocukların bile olduğu siviller hayatını kaybetmiştir. Roboski’de olduğu gibi söz konusu Kürtler olunca beşeriyetçi hususiyet değersizleşiyor. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürdistan’a başsağlığı diliyoruz. Diyarbakır Barosu, sivillerin yaşamına mülk olan bu saldırılarla ilgili sorumluların tespiti ve cezalandırılması işin gerekli cürüm duyurularında bulunacak ve deli dolu benzeri türel sürecin takipçisi olacaktır” ifadelerini kullanmıştı. 

Dışişleri’nden Irak açıklaması: Çevik terör örgütü kaynaklı

Share: