Diyarbakır gündem haberleri: İçişleri Bakanı Aristokrat, Diyarbakır Hani, Dicle ve Eğil’de vatandaşlarla bire bir araya geldi Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye daha çok apayrı bire bir boyuta geçti. Recep Tayyip Erdoğan geçen yüzyılın açıklarını kapattı.” dedi.

Temaslarda gezmek için kentte mevcut Aristokrat, Hani kaymakamlık meydanında vatandaşlarla benzeri araya geldi. Soylu, buradaki konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vakit kaybetmeden öğün, darülfünun, anaokulu, dünyanın sunma şişman havalimanlarından birisini İstanbul’a yapmadığını, Gün Doğusu ve Güneydoğu’nun makus talihini üstelik yendiğini söyledi.

Aynı husus olamaz denilen Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya bölgesinde zaman birleştirme endüstri sitelerinin yetmediğini, hars turizmi cihetiyle otellerde kayran kalmadığını kaydeden Soylu, güzeşte hafta Diyarbakır’birlikte Firez Yolu Festivali’nin yapıldığını, on binlerce insanın herhangi bir gün etkinliklere katıldığını belirtti.

“Türkiye daha çok bambaşka aynı boyuta geçti. Recep Tayyip Erdoğan geçen yüzyılın açıklarını kapattı. Recep Tayyip Erdoğan, 21. yüzyılın ast yapısını yaptı Türkiye’üstelik. Amerika’ya, Avrupa’ya rağmen. Bizi aynı bataklığın ve yokluğun içine başlamak istemelerine karşın Türkiye’yi sağ selamet limanlara ulaştırmasını becerebilen tıpkısı hile ortaya koydu. Böyle liderler yüzyılda tıpkısı sağlık.” ifadelerini kullanan Soylu, cesaretli, hikmet ve ustalık içerisinde olunması gerektiğini kaydetti.

Nazır Soylu, şöyle konuştu:

“Hangi oldu o burnu büyük Avrupa. Rusya ile Amerika savaşını başlattılar. 10 milyon Ukraynalı Avrupa’ya gitti. Sonraları dünya besin krizine girdi. Hani çıkarsalardı. Amerika sağdan soldan üfürüyor. Şöyle yapıyorum, hakeza yapıyorum. Avrupa diyor kim 50 yıllık, 100 yıllık planlarımı yapıyorum. Hani 50 almanak, 100 yıllık planın. Bu kışın donacaksın soğuktan. İşleri güçleri bilcümle sorunları ve problemleri doğuya tağyir etmek. İşleri güçleri sabahtan akşama büyüklüğünde Ortadoğu’dan, Ölçülü Asya’ya, Afrika’ya büyüklüğünde herkesi sömürmeye harıldamak. Kiminin bedeninden kiminin madeninden kiminin kayran altı kaynaklarından yararlanma etmeye harıldamak.”

Türkiye’yi, Diyarbakır’ı ve çocukların umudunu büyüttüklerini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Ama bu bize yetmez. On Paralık birimize yetmez. Etken şu, etrafımızdaki coğrafyaya dengesizlik veriyorlar. Belli Belirsiz ayağımız az buçuk taraf düşse o istikrarsızlığı Türkiye’ye taşıyacaklar. Gecenin saat 12’sinde, 1’inde, 2’sinde insanlar bayındır ve rahat gidiyor. Bu da bize yetmez. Erbil dahi Bağdat dahi Şam da rahat olmalı, etrafımızdaki coğrafya üstelik huzurlu olmalı. Bunu çıkarmak bizim boynumuzun borcu kendisine bu tarihin, bu coğrafyanın insanları adına bizim üzerimize tartı ve hükümlülüktür.”

Cumhur Reisi Erdoğan ile yapılacak çok gelişim olduğunu tabir fail Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunu elbette kim sizin desteğinizle, sizin sayenizde, sizinle beraber. İlk defa Amerika’yı ve Avrupa’yı böyle yakaladık. Senelerce kafamıza vurdular. Yapacağımız çokça hareket var. Kâfi kim bu bölgeyi, coğrafyayı bu istikrarsızlıklardan Ortadoğu’yu, Ilımlı Asya’yı kurtarabilme imkanına erbap olalım. Recep Tayyip Erdoğan bire bir zamanda dünyaya eminlik veren tıpkısı şef. Hedefimiz bu yüzyılı Türkiye yüzyılı yapmaktır. İlk defa bu fırsatı bütün bu arada yakaladık. Bize güven edin, bize güvenin. Bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan sizi büyükelçiliklerin masasında pazarlığa oturtmadı. Bu milleti ve ülkeyi oturtmadı. Türkiye’ye el koymaya ki çalışmışsa, ki pus sallamışsa onlara gereğini yerine getirdi. Bu ülkede kamer sonu tekaüt maaşları ödenecek mi ödenmeyecek mi diye niteleyerek insanlar duraksama halindeydi. Acep kasada dünyalık var mı diye. Bugün böyle tıpkısı Türkiye namevcut. Tarihi turizm rekorlarını kırıyoruz. Tarihin üretim rekorlarını kırıyoruz. Tabiatıyla sıkıntılarımız var. Ego bulunmayan demiyorum. Ama Avrupa buz pateni yaparken bu sıkıntıları aşacak ve buradan okazyon üretecek önder bile Recep Tayyip Erdoğan’dır. Birileri iftira atar. Biz gittiğimiz yolu biliriz. Kimesne söylenenleri çarpıtmasın. Bizim benzeri tek kırmızı çizgimiz var o da terördür. Hepimiz birbirimizin kardeşiyiz. Bağlantı, el birliği ve muadele içerisinde olalım. İnşallah bu meseleleri bilcümle birlikte aşmaya çalışalım.”

“300 yıldır ilk kez böyle tıpkı okazyon yakaladık”

Henüz sonra Dicle ilçesine geçen Icra Vekili Soylu, 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, kimsenin söylediği sözle, yaptığı işle ilgilenmediklerini, yegâne çizgilerinin yıldırı olduğunu belirtti.

Terörün dışında siyaset olarak ki ne söylerse söylesin, kimsenin düşüncesinden bulut etmediklerini tabir eden Aristokrat, şunları söyledi:

“Biz akilane yolda gittiğimize, hamur önünde ilerlediğimize inanıyoruz. Hangi büyüklüğünde gidebilirsek, hangi büyüklüğünde yapabilirsek bu milletin hakikat yolculuğu sona ermez. Tığ düşeriz, bayrağı gelir tıpkısı ana yolcusu alır, için devam ettirir. Bizim yapacaklarımız var. Görüyorsunuz Amerika, Avrupa’yı kimler hile ediyor, görüyoruz. Meselelerden haberleri yok, dünyada ne olduğunu farkında değiller.”

Türkiye’üstelik Müslümanlığın minferi Gün Doğusu ve Güneydoğu olduğunu kaydeden Aristokrat, şöyle devam etti:

“Amma burada benzeri firez terörizmiyle bu arada annemizi, babamızı, geleceğimizi, büyüğümüzü bizden ayırmaya çalıştılar. Burada ayrıksı şekilde ayırdılar. PKK’yla başka tarafta da televizyonlarla ayırmaya çalışıyorlar. her bir taraftan maşayla altımızı eşmeye çalışıyorlar. Tıpkı taraftan birlikte FETÖ’yle bunu yapamaya çalıştılar. Hep tıpkı istismar vesilesi. Tığ bu medeniyetimize inanıyoruz. Tığ bu medeniyetimizi dünyaya nakşetmekle mükellefiz. 300 yıldır ilk kez hakeza tıpkı punt yakaladık. 300 yıldır Avrupa’yı, Batı’yı hakeza yakaladık. Hem üstelik muhafazakar devrimci Tayyip Erdoğan’la yakaladık.”

Aristokrat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Recep Tayyip Erdoğan, Maşrık ve Güneydoğu’nun çocuklarını okutmak üzere dünyayla savaş ediyor, Amerika’yla uğraş ediyor. Haydi oradan, iftiracılar, istismarcılar. Biz sizin emrine amadeyiz. Tığ hizmetkarlığa talibiz, Recep Tayyip Erdoğan öğretti bunu. Gene hizmetlerle, eserlerle geliyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın herhangi bir Diyarbakır’a geldiğinde heyecanlanırım. Çünkü global oyuna alın söyleyeceği benim için önemlidir. İnsanları pekâlâ kucaklayacağı insanları lacerem kardeş adına bire bir arada tutacağı o birleme anlayışını lacerem bütünleştireceği, annelere, kadınlara ne söyleyeceği, gençlere ne umudu vereceği. Diyarbakır elden Diyarbakır değildir, Balkanlar’dır Mutedil Maşrık’dur, Orta Asya’dır. Tığ bunun bilinci içerisindeyiz. Cenabıhak sizden razı olsun. Yıllardır vurdumduymaz etap atmadınız. Minnettarız ve müteşekkiriz. Sonuna kadar emrinize amadeyiz. Pazar haset muhafazakar ihtilalci Tayyip Erdoğan’a bütün birlikte eş çıkacağız. Ona atılmış iftiraların değme birine bilcümle beraber karşılık vereceğiz. Getirdiği, yaptığı hizmetlerle ait üstelik başımız gözümüz üstüne diyeceğiz. O da başım gözüm üzerine diyor.”

Soylu, Eğil ilçesinde de SELIM Öğür İlçe Başkanlığı önünde vatandaşlarla benzeri araya geldi. Buradaki konuşmada de Avrupa’nın akıbet 3 yılda terör örgütleri PYD ve PKK’ya 2 bilyon dolar müzaheret ettiğini nâkil Bakan Soylu, “Niçin, terör yükselsin, üretim, endüstri siteleri olmasın, 81 ilde Tunceli’bile, Şırnak’ta, Hakkari’bile, Diyarbakır’bile üniversitede çocuklarımız abat okumasınlar, geleceği, umudu manzara etmesinler.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti:

“Yıldırı örgütünü bu ülkenin başına bela etmelerinin sebepleri bu ülkenin bu insanların değerlerinden ayrılmalarını hatırlamak içindir. FETÖ’yü ülkenin başına bela etmelerinin sebepleri Müslümanlığı başkalaştırmaya çalışmaktır. DEAŞ’ı ülkenin başına bela etmelerinin İslam’ı dünyaya başka makule anlatmaya çalışmaktır. Bu Amerika ve Avrupa’nın tezgahıdır. Bu tezgaha düşmeyen Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Share: