Diyarbakır ruzname haberleri: Diyarbakır’da “Dijital Çağda Içtimai Ağlar Hukuku Çalıştayı” düzenlendi

Basın İlan Kurumunca (BİK) Diyarbakır’dahi öğrenciler, akademisyenler, hukukçular ve basın çalışanlarının katılımıyla “Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Çalıştayı” gerçekleştirildi.

BİK’in sosyal ağlara müteveccih türel aranjman ve çalışmalara yardım arz etmek için 4’üncüsünü düzenlediği çalıştayda katılımcıların toplumsal ağlar hukuku kapsamında degaje bulunan ve çözüme kavuşmamış sorunları belirleme ederek hal önerilerini sunmaları amaçlandı.

Merkez Yenişehir ilçesindeki otelde planlı çalıştayda Doç. Dr. Toygar Yerlikaya, “Sayısal Çağda Toplumsal Ağlar Hukuku Format Analizi” ve “Dijital Çağda Içtimai Ağlar Hukuku Stratejik Yönelim Montajlama”, avukat Sezgin Tunç üstelik “Sayısal Çağda Içtimai Ağlar Hukuku Teklif Ihya” konularında bilgi verdi.

Karşılıklı düşün alışverişinde bulunulan çalıştaya katılan BİK Genel Müdür Yardımcısı Ongun Aklık, yaptığı konuşmada, Erzurum, Ankara ve Ordu’nun ardından 4. çalıştayı Diyarbakır’dahi düzenlediklerini söyledi.

Kentte böyle tıpkı programı düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kızıllık, ” Türkiye’de toplumsal ağlarla ilgili enerjik tıpkı denetleme mekanizması elan kamu anlamıyla etkin değil. Bu bile güç sorunları yanı sıra getiriyor. Güç ve kurumlara müteveccih haysiyet suikastına az çok elverişli benzeri düzlük. Sizlerin sunmuş olduğu önerileri, bu konunun çözüme kavuşması noktasında az çok kızıl buluyorum ve katkıda bulunduğunuz amacıyla teşekkür ediyorum.” dedi.

Devletin zat vatandaşını rastgele anlamda korumakla mükellef olduğuna dikkati calip Mazbut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün Mecliste kanun çalışmaları yapılıyor. Belki tıpkı yıl sonraları bakir karşılaştığımız alanda kullanılmamış tıpkı şeyler daha yapmak durumundayız. İnsanoğlu, var olduğu müddetçe karşılaştığı bakir unsurlar üzerinden hayatını kolaylaştıracak, kendisini güvenlikli alana çekecek mekanizmaları üretmekle mükelleftir. Sosyal ağlar hukukunu kuşkusuz düz yazı edeceğiz? Içtimai iletişim araçları platformlarında ayrımsız başkasının hakkına girmemek için hangi yapacağız evet üstelik bir diğeri bizim hakkımıza girerse ne yapacağız? Taze iletişimcilerimiz ve hukukçularımızla tıpkı araya gelip yekpare bu süreçleri tartışalım istiyoruz.”

Girintisiz Çıkıntısız, çalıştayın aynı sonraki oturumunun Antalya’üstelik düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Çalıştay, ışık çekimiyle sona erdi.

Share: