Diyarbakır’da bombalı saldırıyı gerçekleştiren yıldırıcı: 6 kamer sezinleme yaptım

DİYARBAKIR’de, enerjik bilek midibüsünün geçişi sırasında bombalı araçla düzenlenen, 8’i polis memuru 9 kişinin yaralandığı terör saldırısı sonrası gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan yıldırıcı Ferhat Aksoy (24) ifadesinde suçunu itiraf ederek, “Lice ilçesi kırsalında bu yılın temmuz ayında teröristler eliyle eğitildim. Bana terbiye vermelerindeki murat böyle ayrımsız eylemi gerçekleştirmemdi. Haziran ayından bu yana de bombayı patlatacağım kavuşum keşfini gerçekleştirdim” dedi.

Diyarbakır- Mardin karaca amacında 16 Aralık’ta, sabah saatlerinde aktif efsanevi borsasında memur acar bilek personelini haiz midibüsün geçtiği sırada bombalı araçla yapılan saldırıda 8 polis güçleri memuru ve 1 sivil hafif yaralandı. Yaralılar, hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilirken, saldırının kiralık araçla gerçekleştirildiği tayin edildi. Ara Bulucu olay namına otopark fail Ferhat Aksoy ile onu taksiyle götüren A.A., Lice ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalandı. Peşi Sıra 3 ibret daha gözaltına makbuz. Ferhat Aksoy’un kardeşinin 2004 yılında yıldırı örgütündeyken asayiş güçlerince aylak hale getirildiği ortaya bundan sonra. Hesaplı anket kapsamında saldırıyla angajmanlı oldukları gerekçesiyle 12 nahoş henüz gözaltına alındı. İl Güvenlik Müdürlüğü Terörle Savaşım Bölüm Müdürlüğü ekiplerince yapılan sorguların arkası sıra 17 şüpheliden 8’i azade bırakıldı. 9 şüpheli ise ağırbaşlı asayiş önlemleriyle 20 Aralık’ta adliyeye irsal edildi. Aralarında sarrafiye sakil Ferhat Aksoy’un de olduğu kişilerden A.A., B.A. ve G.T. tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2’si adli arama amacıyla tutmak için 4’ü ise azade bırakıldı. 1 bed karşı ise denetleme kararı devam ediyor.

‘HAZİRAN AYINDAN BU YANA KEŞİF YAPIYORDUM’Bombalı saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf fail Ferhat Aksoy ifadesinde, orak ayı ayında Lice ilçesi kırsalında teröristler tarafından eğitildiğini belirterek, “Bana eğitim bilimi vermelerindeki tasavvur böyle tıpkı eylemi gerçekleştirmemdi. Ilkgüz ayında örgüt mensuplarıyla yaptığımız toplantıda, bana bomba getireceklerini söylediler. Bunu patlatmamı istediler. Bunun karşılığında de bana 10 bin dolar ve sonrasında üstelik daha aşkın servet vereceklerini söylediler. Antrparantez beni istediğim yere göndererek henüz dolgunca yaşam sunabileceklerini söylediler. Bombayı Diyarbakır’a bu ayın geçmiş haftasında benzeri teşekkül mensubu getirdi. Daha bilahare bombayı patlatacağımız yeri görmeye gittik. Planımızı yaptık. Bombayı arabaya ben yerleştirdim. Haziran ayından bu yana bombayı patlatacağım kavuşum keşfini gerçekleştirdim. Daha geçmiş hayvan pazarına gidiyordum. Polis araçlarını orada görüyordum ve orada gerçekleştireceğimi düşündüm. G.T.’nin tanıdıkları vasıtasıyla kiraladığım araçta bombayı patlattım. Pişmanım” dedi.

Tutuklanan taksici A.A.’nın ise saldırıyla herhangi bir bağlantısının olmadığını, vakit kaybetmeden Ferhat Aksoy’u istediği yere taşıdığını söylediği öğrenildi. Olayla ilgili sormaca sürdürülüyor.

Share: