DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’birlikte Hacire Akar’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler vasıtasıyla dağa kaçırıldığını belirterek, partinin yer binası uğrunda başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonraları sonlandırdığı eylemin peşi sıra, çocukları kaçırılan değişik ailelerin 3 Eylül 2019’dan itibaren tuttukları yavru nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan üzere nöbetini sürdüren Süleyman Görgülü, ‘Mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında bitmeme edecektir dedi.

Diyarbakır’birlikte Hacire Akaret, 21 Ağustos 2019’üstelik kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler eliyle dağa kaçırıldığını belirterek, 1 zaman sonradan partinin iklim binası önünde yurt eylemi başlattı. Yurt eyleminin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akaret, mahkemece eş hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine serencam veren Hacire Akar, çocukları kaçırılan ailelere bile çağrıda bulundu. Akaret’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete geçen çocukları kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019’dan itibaren HDP binası önünde yurt eylemi başlattı. Gösteri Diyarbakır ile üstelik tutkun kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir kabilinden şehirlerde de çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne her an, eylem yaptı. Uşak nöbeti, talih sınırlarını bile aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’bile, terör örgütü yoluyla kaçırılan kızı Nilüfer için gösteri eden Maide Türemiş ile bitmeme etti. Velet nöbetine bir nice siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşu birlikte destek vererek, ara sıra aileleri mülakat etti.

3 Ilkgüz’üstelik 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme ortaklık temas sabık zaman artarken, buradaki ailelerden 37’si, asayiş güçlerine teslim olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan için eylemini sürdüren Süleyman Münevver, yaz şita demeden ve pandemiye rağmen eylemi sürdürdüklerini rapor ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı tek çetin bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Tığ burada çağa nöbeti tutan anne ve babalar yerine buradan kamu Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada çabucak özlük evlatlarımız amacıyla HDP’nin kapısında değiliz. Kül Türkiye’nin çocukları amacıyla buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp terör örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı yalnız bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz arkadaşça buradayız. Bu mücadelemize sonuna kadar bitmeme edeceğiz. Bundan eminim ki bu mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında bitmeme edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’da 8 sene geçmiş HDP Kağıthane ilçe binasına gittiği ve peşi sıra kaybolduğunu tez ettiği oğlu Yakup (19) amacıyla velet nöbetini sürdüren Saliha Edizer dahi 3 Ilkgüz’bile bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece benzeri yere varacağız. Yaz ve kış demeden biz eylemimizi burada sürdürüyoruz. Baran ve balçık demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Tığ PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diye konuştu.Share: