Doğadan topladığı 30 soy yemiş ve sebzeden sirke yapıp satıyor

Samsun’un Ladik ilçesinde cıvıl cıvıl 50 yaşındaki Gülhanım Sonsuz, bahçesinden ve doğadan topladığı 30 asıl sonuç ile sebzelerden katıksız yavşak yapıyor.

Evli ve 4 bala annesi Gülhanım Sonsuz, bahçesinde yetişen meyveleri görmek isterken, Kovid-19 sürecinde insanların tabii ürünlere yöneldiğini görünce sirke yapmaya değişmeyen verdi.

Sirke yapımı üstüne internet üzerinden de araştırma özne Sonsuz, önce bahçesinde kâin meyveleri kullanarak tabii yöntemlerle sirke yapımına başladı.

Kısa sürede nişane çeşidini artıran Daim, 30 nev kâr ve sebzeden yaptığı sirkeyi çevresinde istek edenlere ve sosyal medya vasıtasıyla satıyor.

Yaşadığı lüp ast katını sirke üretimi amacıyla kullanan Sürekli, AA muhabirine, bu işe bahçesinde yere dökülen meyveleri lacerem değerlendirebileceği düşüncesiyle başladığını söyledi.

Babasının pekmez yapabileceğini söylediğini ancak kendisinin sirkeyi bakmak istediğini belirten Sonsuz, “Sınama galat yöntemiyle yapmayı başardım. İnternetten araştırmalarım oldu, kızlarım da apotr oldu. Sonunda sirke yapımını başardım.” dedi.

Bahçesindeki meyvelerin yanı sıra çevresinde tabii kendisine yetişen meyvelerden de eşinin toplayıp getirdiğini anlatan Daim, “Sonsuz çeşidi artırdım. Şu anda elimde 30 asıl sirke bulunuyor. İsteğe bakarak dahi bunu çeşitlendirebiliyorum. Elma, gövem eriği, üzüm, armut, kiraz, beşbıyık, kaktüs inciri, kızılcık, bük, kuşburnu, limon, zencefil, enginar, bal kabağı, erik, çam kozalağı, trabzon hurması kabilinden bir nice üründen yavşak yapıyorum.” dedi.

El yapımı sirkede bakterilerin canlı olduğunu dile getiren Sonsuz, “İnsanlar de bunun farkına vardı. Alelhusus bağırsaklarımız için çokça hayır bakteriler olduğunu üzere murat ediliyor. Yavşak düzenlemek olağan olduğu kadar çıdam gerektiriyor. Doğallığı için cam kavanozlarda kuruyorum. 16 derece sıcaklığın altına düşmemesi için hususi yerde vikaye ediyorum. Yemiş tatsızsa bal veya pekmez dahi ekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sirkenin oluşumunun meyvesine göre 3 ila 6 ay beyninde değiştiğine meni fail Sonsuz, “Kestirmece 3 yıldır doğal yöntemlerle yavşak yapıyorum. Sabık yıl 350 kilogram sirke sattım. Bu yıl ise 500 kilogram sirke kurdum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: