Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Konya’da gazilerle buluştu Açıklaması

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, “Bugün ayaklarımızın altında ‘vatan toprağı’ diye niteleyerek bastığımız benzeri toprak, gölgesinde özgürce yaşadığımız bire bir simge, mensubu olmaktan onur duyduğumuz benzeri Türk milleti ve vatandaşı olmaktan çalım duyduğumuz bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti varsa geçmiş şehitlerimiz, gazilerimiz ve onlara dua ve bindi eden eren milletimiz sayesindedir.” dedi.

Vekil Akdağ, Konya Adliyesi’nde adliye personeliyle bir araya geldi. Çalışanlarla tıpkısı müddet kardeşçe fail Vekil Bozdağ, adliye personeliyle yemek yedi.

Bozdağ, elan bilahare Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve model Karatay İlçe Belediyesi tarafından Karatay Gençlik Merkezi’nde planlı “19 Eylül Gaziler Günü Buluşması”na katıldı.

Vekil Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, şehit ve gazilerin yaptıkları mücadeleyle hemen vatanı, bayrağı, milleti, devleti, güvenliği, korumakla kalmadığını tıpkı zamanda nesilleri ve geleceği de koruduğunu vurguladı. Cemaat olunan seçkin şeyin şehit ve gaziler yardımıyla olduğunu rapor fail Bozdağ, şunları kaydetti:

“Bugün ayaklarımızın altında ‘vatan toprağı’ diyerek bastığımız benzeri toprak, gölgesinde özgürce yaşadığımız tıpkı simge, mensubu olmaktan onur duyduğumuz tıpkı Türk milleti ve vatandaşı olmaktan çalım duyduğumuz tıpkısı Türkiye Cumhuriyeti Devleti varsa evvel şehitlerimiz, gazilerimiz ve onlara dua ve bindi eden eren milletimiz sayesindedir. Eğer benzeri ülkenin evlatları yeri geldiği ant vatanı, milleti, devleti, bayrağı amacıyla cennete koşar gibi şehadete koşarsa o milleti de o devleti bile hiç kimse yıkamaz. Hamdolsun hem kurtuluş mücadelesini verirken hem ondan ahir yıllarda hem de terörle uğraş ederken, 1071’birlikte Malazgirt’te Küçük Asya’nun kapılarını açarken, İstanbul’u fethederken bilcümle bu can kuşu, bu milletin evlaları ortada oldu, kapılar açıldı, fütuhat yapıldı. Anadolu inşallah kıyamete kadar Türk yurdu haline geldi.”

“Erinç, balans ve cüret ortamını kaybetmiş birçok ülkeler var”

Bozdağ, kimi zaman şehit ve gaziler üzerinden sömürme yapılmasına üzüldüklerini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Şayet tıpkısı ülkenin evlatları, vatanları, milletleri, devleti ve bayrakları amacıyla savaş etmekten vazgeçerlerse, martir olmayı, gazi olmayı gerektiğinde en balaban itibar, genişlik balaban paye olarak görmekten vazgeçerlerse, o antlaşma ayakları altında basacak benzeri yerey, gölgesinde özgürcesine yaşayacağı tıpkısı simge, mensubu olmaktan onur duyacağı ayrımsız budun, vatandaşı olmaktan itibar duyacağı tıpkı devleti olanaksız. Cenabıhak kimseyi haymatlos, milletsiz, devletsiz ve bayraksız etmesin. Zaman dünyanın ciharıyek birlikte huzur, denge ve hamaset ortamını kaybetmiş nice ülkeler var. İşte yanı başımızda Suriye, yanı başımızda Irak, Libya, mavera yandan Afganistan, Ukrayna. Türk milleti ağzından düşürmediği fena hâlde aynı yakarış yapar, ben dahi o duayı burada ayrımsız sefer henüz tekrar etmek isterim, Cenabıhak devlete ve millete bozulma vermesin. Tanrı bu devleti ve bu eren milleti kıyamete büyüklüğünde mutlak bire bir hakim ve hür inşallah var etsin. Zira bizim şerefimiz, milletimizin şerefinden, devletimizin şerefinden geliyor. O yüzden Türk milletinin vatana, millete, devlete, bayrağa, dine ve manevi değerlerine bağlılığını örselemek isteyenler bazen şehitlerimize, kimi zaman gazilerimize, zaman zaman şehitlik ve gazilikle ilişkin inançlarımıza dahi açkı uzatmaktan maatteessüf düşüncesiz durmuyorlar.”

Şehitliğin beka olduğunu ve Cenabıhak’ın şehitleri rızıklandırdığına inanıldığını dile getiren Bozdağ, şehitliğin kalıcılık, Cenabıhak katında şereflerin en büyüğüne icat etmek olduğunu bilici aynı milletin, devletin evlatlarını kimsenin durduramadığını ve durduramayacağını vurguladı.

Şehitlik ve gazilik değerlerine saldıranları dahi kınayan Bozdağ, Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti var berenarı şehitlik ve yiğitlik ruhunu, kimsenin bu milletin evlatlarının kalbinden ve gönlünden söküp atamayacağını söyledi.

“Şehitlerimiz bu milletin manevi ordusudur”

Bozdağ, şehitlerin ve gazilerin varlığının bu toprakların, Türklerin olduğunun konkre göstergelerinden olduğunu dile getirerek, “Hani, ‘Bastığın yerleri arazi diye mürur. Tanılama, düşün altında binlerce kefensiz yatanı.’ diyor ya âşık. ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda.’ diyor ya. Temas karışında, gelişigüzel girişim attığımız yerde, temas avuçladığımız toprakta ki bilir hangi şehidimizin, hangi gazimizin akan akıl vardır. Şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları bu vatana, bu millete, bu devlete hayat veren iri tıpkısı manadır, balaban ayrımsız güçtür. O yüzden çok kesin söylüyorum, şehitlerimiz bu milletin manevi ordusudur, gazilerimiz bu milletin dinç aynı ordusudur. Doğrusu ordu milleti olan Türk milleti yurt ve ulus ruhuyla hem terörle hem de başka Türk milletinin topraklarında, varlığında gözü olanlarla mücadelede kararlıdır. Tanrı’ın izniyle bugüne büyüklüğünde elbette mücadele ettikse daha çok birlikte milletimizle bu arada tıpkısı ruhla savaşım edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında yekvücut olan Türk milletinin yedi düveli Rum’dan kovduğunu ve bağımsızlığı kazanan bakir aynı tatlılıkla bakir Türkiye Cumhuriyeti devletini kurduğunu anlatan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Aradan geçen tahminî 100 sene sonradan 15 Temmuz 2016 basık darbe teşebbüsü sırasında Türk milleti bu kere Cumhurbaşkanı’mızın çağrısına uydu, arkasında yekvücut oldu, FETÖ’nün hem alçaklarına hem da onun yularını tutan ülke ve güçlere karşı balaban tıpkı utku kazandı. Hem darbecileri hem darbecilerin yularını elinde tutanları halk ezip geçti. Bunlar dahi gösteriyor kim Türk milleti aynı ve beraber olduğunda alay malay yürekleri attığından, alay malay aynı hedefe koştuğunda aşamayacağı bariyer yoktur.”

Bozdağ, Türk milletinin Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan doğru bir tarihi mirasın sahibi olduğunu belirterek, Türk milletinin cennete koşar kadar şehadete koştuğunu, arada sırada dahi gazilikle şereflendirildiğini söyledi.

Konuşmaların adından Kur’an-ı Cömert okundu.

Nazır Bozdağ’a Konya Valisi Vahdettin Özkan, DOĞRU Parti Genel Komutan Yardımcısı Leyla Atmaca Uz, AK Parti Konya Milletvekilleri Selman Özboyacı, Gülay Samancı, Ahmet Sorgun eşlik etti.

Gaziler ve yakınlarıyla aynı süre arkadaşça eden Bozdağ, ajanda fotoğrafı çektirdi.Share: