Doğu Karadeniz’in faziletli kesimlerinde kar faal oldu

Bayburt, Rize ve Artvin’in faziletli rakımlı karye ve yaylaları, havaların soğumasının ardından kar yağışıyla beyaza büründü.

Bayburt’ta, geçmiş akşamdan itibaren etkisini gösteren soğuk ve yağmur, yüksek kesimlerde yerini esmer bıraktı.

Merkeze sadık Üzengili köyünün Sarı Çiçek Yaylası ile Aydıntepe ilçesine merbut 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı’nın zirvesindeki Dumlu, Kavlatan, Günbuldu köylerinde kar yağışı sonrası yerler beyaza büründü.

Aydıntepe Yaylası’nda güçlü Ayhan Şentürk, AA muhabirine, mail zamanda yayladan ineceklerini, kar yağmasıyla akıbet hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Son iki yıldır yaylalarına eylülde kar yağdığını tamlayan Şentürk, havaların yeniden ısınmasını beklediklerini dile getirdi.

Günbuldu köyüne bulaşan götürücü taksici Yakup Hezel birlikte yağız tedariksiz yakalandığını ifade ederek, “Kar yağdığını tutum edemedik. Neyse kim asfaltta kar tutmamış, yoksa yollarda kalacaktık. Kış geldi sayılır. bundan sonra tedbirimizi buna bakarak alacağız.” dedi.

Rize

Kentte hava sıcaklığının düşmesiyle Çamlıhemşin ilçesi ile Artvin sınırları ortada kâin ve tabii güzellikleriyle adlı Kaçkar Dağları Milli Parkı’ndaki yaylalar beyaz zehir örtüyle kaplandı.

Bölgede oluşan sis bulutlarını izlemek için herhangi bir yıl binlerce kişinin ülfet ettiği Huser Yaylası’na sâdır ziyaretçiler manzaranın tadını çıkardı.

Kar kalınlığı, 2 bin rakımın üstündeki yaylalarda meydan yer 10 santimetreye ulaştı.

Avusor Yaylası’nda hararetli Muhammet Stoper, AA muhabirine, kar yağışını beklediklerini belirterek, “Bazen yaylacılar kafile etti. Yaylada şu dakika yaşayanlar var. Onlar birlikte ilerleyen günlerde göç edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Artvin

İl genelinde, güzeşte akşamdan itibaren etkisini gösteren sevimsiz hava ve baran, özellikle 2 bin rakımın üzerindeki bazı yerlerde kar yağışına dönüştü.

Artvin’de Karçal Dağı’nın zirveleri ile Borçka ilçesindeki Beyazsu ve Lekoban yaylaları, Ardanuç ilçesindeki Bilbilan Yaylası, Şavşat ilçesindeki Kocabey Yaylası ve Sahara Geçidi beyaza büründü.

Artvin-Ardahan karaca yolu güzergahındaki Sahara Geçidi’nde geceleyin sorumluluk olan kar yağışı, hazırlıksız yakalanan sürücülere tahakküm anlar yaşattı.

Karayolları ekipleri, olası buzlanmanın önüne geçilmek üzere tün süresince bölgede emek yürüttü.

Share: