Donald Trump’ın malikanesi basan FBI’ın çekirdeksel silahlarla ilişkin meçhul belgeler aradığı öne sürüldü

Bozuk BENDE Başkanı Donald Trump’ın Florida’dahi mevcut Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları vasıtasıyla planlı baskınla aranmıştı.

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ GİZLİ VESAIK ARANMIŞ

Washington Post’un, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin kusurlu kesimlerin eline geçme konusunda derin endişe duyduğu nükleer silahlarla ilişkin bilinmez vukuf içeren belgelerin Trump’ın malikanesinde olduğuna inandıkları belirtildi.

TRUMP, “ALDATMACA” KENDISINE NİTELENDİRDİ

Haberde, ilişik kaynakların, FBI ajanlarının alelhusus hangi tür hikmet içeren vesaik aradığı, bilgileri mevcut söz konusu nükleer silahların KÖLE’ye veya ayrıksı uluslara ait olup olmadığı evet üstelik Trump’ın evinde yapılan aramada bu konuda seçkin doküman bulunup bulunmadığı hususunda incelik vermediği aktarıldı.

Trump’ın ise sâdır haberlere müteveccih bu sabahleyin yaptığı açıklamasında, çekirdeksel zırh meselesini ayrımsız “aldatmaca” yerine nitelendirdiği ve FBI’yı böyle tıpkısı şeyin olduğunu gösterecek gelişigüzel bilgelik sunmadan “kanıt yerleştirmekle” suçladığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın Florida’bile bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları tarafından düzenlenen baskınla aranmıştı. Trump, bağlanmış açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki iyicene evim Mar-A-Lago su anda kuşatma altında, şişman bir FBI ajanı grubu vasıtasıyla başat yapılıp nehiy edildi, bu milletimiz için çirkin tıpkı zamandır. Henüz geçmiş hiçbir ABD başkanının başına böyle aynı husus gelmedi.” ifadelerini paylaşmıştı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten çok süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu sav toplandığı haberlere yansımıştı.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland da geçmiş bu konuda ilk kez açıklama yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha açık anlaşılması üzere Adalet Bakanlığının taharri emri ve umum konulan malzemelerle ait gizliliğin kaldırması talebiyle Florida kesim mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

Trump birlikte zaman yaptığı açıklamada, kontrol emrinin halkoyu ile paylaşılmasına cebin olmadığını belirtmişti.Share: