DPÜ’de Savunma Sanayii buluşması

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Gök ve Havacılık Topluluğu öncülüğünde ve Savunma Sanayii Başkanlığı hisse senedi birliğiyle, “Defans Sanayii Buluşması” mevzulu konuşma gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Ahmet Yakupoğlu Amfisinde Gök ve Havacılık Topluluğu öncülüğünde gerçekleşen konferansa Kütahya Belediye Başbuğ Vekili Abdullah Damcı, Rektör vekili Prof. Dr. Muammer Gavas, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, GSF Dekanı Prof. Dr. Uzun Mercin, Simav Teknik Terbiye Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Ünsal, Zafer Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Veli Oğuz, Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Kütahya Ticaret ve Uran Odası Başbuğ Vekili Güvenli Koskocaman, konuşmacılar, tedris elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

“Defans sanayii ülkece ehemmiyet verdiğimiz bire bir bahis”

Etkinliğin küşat konuşmasının peşi sıra kürsüye mevrut Prof. Dr. Hasan Göçmez, ” Savunma sanayii ülkece ehemmiyet verdiğimiz bire bir laf. DPÜ kendisine bizim bu önemi fark etmemiz ilk defa Teknofest’te oldu. 5 takımla başlayan yolculuk bugün kestirmece 40 takıma ulaştı ve güzeşte sene ayrımsız şampiyonluk elde ettik. Oradaki manzarayı görünce burada bahsedebileceğimiz konuların haddinden fazla elan detaylı biçimde ele alındığını gördüm. Savunma sanayiinin bu düzeyde gelişmesinin asıl nedeninin, ulusal aynı desteğin olmasının yanında, süreçlerin mahsus kriterlere erbap, kaliteden edim vermeden çalışan başarılı insanların yönetiminde olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü kaliteli işler kaliteli koca kaynağıyla ortaya menfaat. Bu alanda yetenekli kişilerin seçiminde yalnız İstanbul, Ankara ve İzmir üzere nazik şehirlerden bile yararlanılmadığını ve ülkemizin neresinden olursa olsun kendini çalışmalarıyla kanıtlamış insanlara görevler verildiğini da görüyorum. Bugünkü etkinlikten öğrencilerimizin beraberinde bu alanda müteharrik akademisyenlerimizin bile yararlanacağına eminim. Bunun yanında SSB, TUSAŞ, ASELSAN temsilcilerimize üstelik şunu ifade etmek istiyorum. Sizin bu etkinlikte ve gelecekte çizeceğiniz perspektife üstelik cins olan yeryüzü balaban desteği vereceğimizi üstelik yayımlamak istiyorum. Cümle katılımcıları selamlıyorum ve hepimiz için müfit tıpkısı etkinlik olmasını diliyorum” dedi.

Konferansta önce konuşmacı olan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Kurumsal Hile ve Eş Güdüm Kat Başkanı Sakıncasız Asıltürk, SSB’nin faaliyetleri karşı tıpkısı lokma gerçekleştirdi. Arkası Sıra kürsüye mevrut SSB Tayyare Kat Başkanı Abdurrahman Şeref Duygusal, Milli Muharip Tayyare (MMU) ve Uçak Projeleri antetli sunumunda hem kurumunun hem üstelik Türkiye’nin hedeflerinden meze etti.

Konferansın öğleden ahir bölümünde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii EKMEK (TUSAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Gaye Zengin’in TUSAŞ’ın faaliyetleri hakkında yaptığı sunumla katılımcıları bilgilendirdi. Konferansın sonuç bölümünde Askeri Elektronik Endüstri (ASELSAN) Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-optikçi Seksiyon Başkanı ve genel müdür yardımcısı Ahmet Akyol, ASELSAN faaliyetleri karşı lokma yaptı.

Cemi konuşmacıların istifham yanıt bölümünde öğrencilerin sorularının yanıtladığı aktiflik, katılımcılara günün anısına hediyelerin sunulmasının ardından sona erdi. – KÜTAHYA

Share: