DSİ, Karadeniz’de begayet önleme ve dere ıslahı çalışmalarını sürdürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Azamet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, Şark Karadeniz’birlikte dere tashih çalışmalarının cesim olduğunu belirterek, “Doğu Karadeniz Bölgemizde de estetik ve emniyeti yöre plana çıkaran düzeltme projelerimizle hem taşkın risklerini azaltıyor hem de halkımızın duygusal ve servet güvenliğini sağlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Akca, Maşrık Karadeniz Bölgesi ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yapılan düzelti çalışmalarına ait açıklama yaptı.

Türkiye’nin en çokça yağış düz bölgesi Maşrık Karadeniz’dahi öz reform çalışmalarının serencam paye önemli olduğunu vurgulayan Akca, “Cemi bölgelerimizde olduğu üzere Doğu Karadeniz Bölgemizde üstelik estetik ve emniyeti dolay plana çıkaran reform projelerimizle hem lüks risklerini azaltıyor hem üstelik halkımızın fert ve mülk güvenliğini sağlıyoruz. Ülkemizin genişlik haddinden fazla yağış düz illeri olan Trabzon, Rize ve Giresun’un beraberinde Gümüşhane ve Bayburt illerimizde makinalı çalışmalarımızı belirli periyotlar halinde sürdürüyoruz.” bilgisini verdi.

Akca, Şarki Karadeniz kabil kayşa riski erdemli ayrımsız coğrafyada ekiplerin dereleri daha emin arkaç vermek amacıyla okkalı çaba harcama ettiğini vurguladı.

Makinalı çalışmalarında ilgi temizliklerine da ciddiyet verdiklerini bildiren Akca, şunları ifade etti:

“Yağmuru taştığı yerde değil, düştüğü yerde ağrımak amacıyla inşa ettiğimiz bu bentlerimizin, beklenir aynı taşkına amade olmaları akıbet adım önemlidir. Bu nedenle bu bentlerde biriken rüsubatı temizleyerek sivri risklerini minimize etmeyi planlıyoruz. Bölgemizde yeşil karıncalarımız vasıtasıyla 2022’nin Ev ayından bugüne büyüklüğünde toplamda 3 milyon 371 bin 910 metreküp kazı çalışması, 209 bin 200 metreküp doldurma, 23 bin 16 metreküp taş tahkimat ve 4 milyon 171 bin 362 m³xkm taşıma çalışması yapılmıştır.”

Bozkurt Ezine çayında çalışmalar sürüyor

Akca, 11 Ağustos 2021’da baskın felaketine maruz artan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde dahi çalışmaların bir anda bitmeme ettiğini belirterek şunları kaydetti:

???????”Bozkurt Ezine çayı işi kapsamında bugüne büyüklüğünde üç tümsekli köprünün sert inşaatları tüm, tıpkı tümsekli köprüde ise beton imalatları bitmeme ediyor. 9 bin 860 metre demirli beton cidar imalatının 6 bin 200 metre tamamlanmış, iki skor çelik gelgeç köprüsünde çalışmalar bitmeme ediyor. Dal bölge tedbirleri kapsamında ise benzeri geçirimli tersip bendi, iki mutat tersip bendi ve iki baskın tırmığı imalatları doğru ve iki mutat tersip bendinde ise icraat bitmeme etmektedir. Mütezayit imalatlar en gücük sürede tamamlanacaktır.”

Share: