DSİ Türkiye Genelinde 42 Arazi İçin Toplulaştırma Kararı Verdi

Oran Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğü; Kayseri, Nevşehir, Ardahan, Afyonkarahisar ve Kayseri’de mevcut gâh yerlerde arazi toplulaştırması ve toprak içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verdi.

DSİ’nin gâh yerlerde yerey toplulaştırması ve toprak içi ihya hizmetleri yapılmasına ait kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Azamet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde Planlı Hizmetler Üzerine Kanun’un ek dokuzuncu maddesi mucibince Kayseri’de 1, Nevşehir’de 2, Ardahan’da 30, Afyon’da 4, Kayseri’de 6 atılmak üzere toplamda 42 yerey üzere toplulaştırma kararı verildi.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI NEDİR?

Yerey toplulaştırması; değişik nedenlerle iktisadi olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek biçimde yahut yerey vikaye ve zirai sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede yırtık, bozgun, darmadağın şekilli parsellerin tıpkısı araya getirilerek elan düzenli parseller halinde toprak içi geliştirme hizmetleri ile alay malay gündeş tarım işletmeciliği esaslarına ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla sunu akıllıca biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve baştan düzenlenmesi işlemine “yerey toplulaştırması” deniliyor.

Share: