Dünya Biçim Mutfağı, sıcak yemekleriyle sarsıntı bölgesinde

İspanyol Lider Jose Andres aracılığıyla 2010 yılında kurulan kar amacı gütmeyen sivil sosyete kuruluşu Acun Tarz Mutfağı (WCK) 9 Şubat’tan itibaren yer sarsıntısı bölgelerinde yerel şefler ve gönüllülerle sıcak kemirmek yapıp afetzedelere dağıtıyor.

2010’birlikte Haiti’de meydana gelen depremde afetzedelere hamam kemirmek pişirmeye başlayan ve afetin olduğu yerlere hızlıca ulaşan WCK’nın gönüllü şefleri, Türkiye’deki depremlerin ardından hızlıca bölgeye geldi. 9 Şubat’ta ilk adına muttasıl müteharrik arama-istirdat ekiplerine gıda dağıtmaya başlayan WCK, gönüllüler ve domestik şeflerle alay malay facia bölgelerinde depremzedelere sıcak kemirmek sağlamaya bitmeme ediyor.

YERLİ ŞEFLERLE DEĞME YERDELERDünya çapında üne mülaki ve en üst Ukrayna’nın işgali sırasında Polonya sınırında 8 mutfak açan WCK, Kahramanmaraş depremleri sonrasında ilk etapta İskenderun’üstelik yerli aynı restoranla paydaşlık yaparak aş damı kurdu ve değişik taraftan Reis Jose Andres ise Kahramanmaraş’ta gönüllerle birlikte ikinci mutfağı kurdu. Antakya ve Adıyaman’ın ilçeleri Gölbaşı ve Besni’de ise gayrı WCK çalışanları yunak kemirmek yapımını ve dağıtımını birleştirme etti.2 BİN KAVRULMUŞ DÜRÜM DAĞITILDIAfetzedelere aşındırmak pişirirken evcil halkın damak tadına dikkat ettiklerini vurgulayan WCK çalışanları Antakya’dahi 2 bin büyüklüğünde kebap dürüm dağıttı. Osmaniye’ye büyüklüğünde vasıl WCK, Antakya’dan Suriye’nin depremden etkilenen kuzeybatı bölgelerine geçerek orada birlikte aşındırmak dağıtımını başladı. Gaziantep’in aşındırmak kültürüyle çekicilik duyan benzeri şehir olduğunu belirten Şef Jose Andres, burada birlikte aceleci ayrımsız şekilde mutfak açarak domestik restoranlarla birlikte günde 14 bin yabanlık yemek yaptıklarını belirtti. Evcil lider ve aşçılara çok teşekkür fail Lider Andres, şimdiye kadar 600 bin yemek dağıttıklarını vurguladı.

Share: