Dünyanın Sunma Prestijli İnsan Yerleşmeleri Ödülü Başkan Altay’a verildi

Konfedere Kentler ve Evcil Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Âdem Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Reisi Misyon İbrahim Altay, Acun Yerleşme Günü etkinlikleri çerçevesinde dünyanın bildirme prestijli ödülleri beyninde gösterilen “BM UN-Habitat Haysiyet Parşömeni Ödülü” aldı.

UCLG Adam Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Reisi Erek İbrahim Altay’a “BM UN-Habitat Haysiyet Parşömeni Ödülü” verildi. Global Dünya Habitat Günü etkinlikleri çerçevesinde Konfedere Milletler (BM) İcra Direktörlüğü Başkanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin familya sahipliğindeki program; Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gurur, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UN-Yerleşme İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, şehremaneti başkanları ve haddinden fazla sayıda ülkeden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi. BM UN-Yurt Onur Parşömeni Ödülü’nü Maimunah Mohd Sharif’in elinden alan Komutan Altay, yaptığı konuşmada misafirperverliğinden çevre UCLG-MEWA Başbuğ Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz’a ve Sharif’e teşekkür etti.

“Hakeza bir ödül bizim üzere haddinden fazla kıymetli”

Başbuğ Altay, “Bu ödülü başkanlığını ve koca başkanlığını yürüttüğüm UCLG yerine alıyorum. Acun Belediyeler Birliği yedi kıtada, 240 binden aşkın üyesi olan domestik yönetimlerin genişlik ruhlu örgütü. BM’birlikte üstelik bati aynı say yürütüyoruz. Hele Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin şehirlerimizde uygulanmasıyla ilişik bugüne kadar haddinden fazla mücahede gösterdik çıktı üstelik göstermeye bitmeme edeceğiz. Ayrıca pandemi döneminde ve abuhava değişikliğinde gördük kim domestik yönetimler, merkezi hükümetlerin genişlik yüce paydaşları. Akse simultane birlikte akıntı etmemiz bizim için kıymetli ve kocaman. Antrparantez bu yıl Yerleşme’ın bile mottosu olan ‘Boşluğa Dikkat Ten, Kimseyi ve Hiçbir Yeri Geride Bırakma’ yerel yönetimlerin ve UCLG’nin sunma oylumlu önceliklerinden birisi. Böyle ayrımsız ödülü kabul etmek bizim için çok nadir. Tüm UCLG ailesi yerine teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

UN-Yurt Haysiyet Parşömeni Ödülü Birleşmiş Milel İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) aracılığıyla verilen, Birleşmiş Milletler yoluyla dünyanın sunma prestijli insan yerleşmeleri ödülüdür. Ödülün amacı, kayırıcı yerleşimleri, tahaffuz sağlanması, meskenet zarfında cıvıl cıvıl evet bile yerinden edilmiş insanların keder durumlarına ilgi çekici, eş yerleşimlerini geliştiren ve medikal girişimleri mutlu etmek ve ölçüm etmektir. – KONYA

Share: