Düşkünlük uğruna elektrikli aracıyla İsviçre’den yola bundan sonra, Türkiye’de 81 ili geziyor

Elektrikli araçla Türkiye’nin gezilip gezilemeyeceğini merak ederek Türkiye’ye mevrut Halide Studer, gezeceği 40’ıncı il olarak Erzurum’a geldi. Erzurum’dahi zihayat Elektrikli Kurgu Uzmanı Muhammet Durmuş’un davetiyle gelen Studer, İsviçre’da hayat dolu arkadaşlarına elektrikli araçla Türkiye’nin gezilebildiğini tanıtlamak istiyor.

İsviçre’de hareketli Halide Studer, Türkiye’nin elektrikli araçla gezilip gezilemeyeceğini zül ettiği üzere aracıyla Türkiye’yi seyran kararı aldı. Elan sonra Erzurum’de işlek Elektrikli Dil Uzmanı Muhammet Durmuş’un daveti üstüne özlük elektrikli ara bulucu ile Türkiye’ye geldi. Edirne’den başlayarak ülkeyi gezmeye başlayan Studer, 40’ıncı gezeceği iklim adına Erzurum’a geldi. Studer, elan ilk 76 mutluluk gezdiğini belirtirken, Türkiye kadar sunturlu benzeri saha görmediğini ifade etti. Öte yandan, İsviçre’deki arkadaşlarına Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebildiğini bile tanıtlamak isteyen Studer, ülkenin yekpare illerinde elektrikli aracını şarj edebildiğini söyledi.

“Türkiye’nin herhangi bir yerini elektrikli araçla müracaat etmek olabilir”

Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebileceğini İsviçreli arkadaşlarına kanıtlamak üzere Türkiye’yi elektrikli aracıyla gezmeye başladığını tamlayan Studer, “Buraya İsviçre’den geldim. İsviçre’dahi yaşıyorum ve şu anda Türkiye’da tatildeyim. Gezmeyi çokça seviyorum ve 76 mutluluk gezdim. Şu anda buraya geldiğim elektrikli aracımla da 18 büyüklük gezdim. Türkiye’yi gezmem için oğlum beni yönlendirdi. Tıpkısı da zat memleketin olan Türkiye’yi gez dediler. Bununla beraber alçalma ettiğim üzere de bu geziye çıkma kararı aldım. Bir elektrikli araçla Türkiye gezilebilir mi diye iptila ettim. Hem kişi merakımdan hem da İsviçre’dahi elektrikli açacak kullanan arkadaşlarıma gezilebileceğini ispat etmek üzere geziye çıktım. İsviçre’den haddinden fazla takipçim olduğu için değme periyot görsünler diyerek toplumsal medya hesabımdan bile paylaşım yapıyorum. Hem Türkiye’nin çokça fena hâlde olduğunu hem de Türkiye’de elektrikli aracın şarj edilebildiğini açıklamak, Türkiye’dahi bunu açmak olabilir” dedi.

“Erzurum, Türkiye’üstelik gezdiğim 40’ıncı toprak oldu”

Türkiye’nin gelişigüzel yerini gezeceğini ve şu dakika birlikte gezdiği 40’ıncı iklim olarak Erzurum’üstelik olduğunu söyleyen Studer, “Çalışmalar var ve bu uygulamaların yönlendirmesi ile çok

kolay aynı şekilde yükleme noktalarını bulabiliyorum. Aracın menzili 560 kilometre amma hava şartlarına bakarak değişiyor. Bildirme ızdırap ihtimal ile 450 kilometre problemsiz şekilde gidebiliyorum. Erzurum, Türkiye’bile gezdiğim 40’ıncı memleket oldu. Gezimde sıradan ilerledim; yarısı bitti, yarısı kaldı diyebilirim. Türkiye’nin her yerini başvurmak benim için çok mefret; hiçbir yeri atlamadan her yeri gezeceğim. Türkiye gezimde çokça domuzuna şeyler yaşadım amma benim dikkatimi calip 15-25 gözyaşı grubu arası çoluk çocuk oldu. Burada gençler haddinden fazla iri ve bilinçliler. Herhangi Bir şeyi merak ediyorlar. Ben birlikte onları aracımla cevelan attırarak gezdiriyorum. Erzurum’u sıcak buldum benzeri şekilde insanları bile çok ısıdam. Tezyifkâr gün doğusu insanı çok sıcakkanlı ve rastgele durumda koruyucu oluyorlar” diyerek konuştu.

“76 talih gezdim, Türkiye büyüklüğünde güzelce talih görmedim”

Muhammet Durmuş’un daveti üzerine buraya geldiğini birlikte ifade eden Studer, “Burada Muhammet diye bire bir arkadaşım var, bana çokça koruyucu oldu. oltu kebabı yedim ve çok beğendim. Erte Bayburt, Gümüşhane’yi gezeceğim. Elan sonradan Erzincan’a gideceğim. 76 devlet gezdim ve yoz Türkiye büyüklüğünde domuzuna bire bir ülke henüz görmedim. Muhammet bana gezdiğim bölgelerde haddinden fazla apotr oldu. Zaten buraya onun daveti ile geldim” şeklinde konuştu.

“Mefret olan Şark Küçük Asya’nun elektrikli araçla gezilebildiğini vira etmek”

Türkiye’nin ve Gün Doğusu Rum’nun elektrikli araçla ensiz dışından gelinerek gezilebileceğini kaydeden Durmuş ise, ” Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’ni elektrikli araçla gezen ilk can benim. Halide Hatun’ı dahi toplumsal medya üzerinden izleme ediyordum. Elektrikli anahtar ile gezdiği yerleri görüyordum. Onu Türkiye’ye davet ettim. Gezisinde ona öncülük etmek istedim ve o bile bizi kırmadı buraya, Erzurum’a kadar geldi. Türkiye’nin batısında elektrikli araçla hiçbir sorun yaşanmadığı biliniyor. Gün Doğusu Rum’dahi elektrikli araçla gezilebildiğini fethetmek ve farkındalık ihdas etmek benim amacımdı. Halide Eş elektrikli araçlar üzerinde çokça kurnaz aynı âdem, zaten kendisi üstelik elektrikli komütatör sürüş eğitmeni kendisine tecrübeye cemaat durumda. Bu benim hayalimdi, sıkıntılı dışından elektrikli araçla Erzurum’a getirip Erzurum’u ona tanıtmaktı” açıklamalarında bulundu. – ERZURUM

Share: