Düzce haberi: Düzce’nin kestane kabağında bu yıl yağış azlığı ürünün ağırlığını artırdı

Yavan hasadı (dron)

Toplanan kabakların traktöre yüklenmesi

Gölyaka Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kültür mühendisi Cem Özmen ile mülakat Düzce’nin kestane kabağında bu yıl yağmur azlığı ürünün ağırlığını artırdı

Düzce’da 105 çifti tarafından toplam 4 bin dekar alanda yetiştirilen kestane kabağından dönüm başına 4 titrem im elde edilmesi bekleniyor

Gölyaka Tarım ve Orman Müdürlüğü tarım mühendisi Çokluk Özmen:

“Daha bir iki yağmur alsaydık döküm anlamında daha adamakıllı olurdu amma bu tonaj olarak yüz güldürdü. Beş Altı döküm, tonajı yükseltti. Bu sene kabaklar ağır sıklet manada tonaj yaptı”

DÜZCE – Düzce’da hep 4 bin dekar alanda helvacı kabağı yetiştiren üreticiler, ürünün hasadı amacıyla çalışma harcıyor.

Ağırlıklı kendisine Gölyaka ilçesi doğmak üzere site genelinde 2 bini Tarım ve Orman Bakanlığı destekli bütün 4 bin dekar alanda kestane kabağı april ayında toprakla buluştu.

Yaklaşık 5 kamer boyunca 32’si nezaret desteği düzlük 105 fellah eliyle özenle bakımı yapılan kestane kabağında hasat yapılıyor. Kestane kabağından bu yıl dönüm başına 4 titrem işaret elde edilmesi bekleniyor.

Özellikle İstanbul, Ankara kabilinden büyük kentlere gönderilen helvacı kabağı, muamele sıkıntısı yaşatmaması nedeniyle üreticiyi mutlu ediyor.

“Dekar başına yapılan masraf daha bir iki ancak işçilik henüz aşkın “

Gölyaka Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kültür mühendisi Toplama Özmen, AA muhabirine, Düzce kabağının İstanbul ve Ankara kabil balaban kentlerde insanoğlu yaptığını söyledi.

Aynı zamanda bilisiz üreticisi olan Özmen, Düzce’nin helvacı kabağı yetiştirmeye uygun iklim ve arazi yapısına cemaat olduğunu anlattı.

Özmen, kestane kabağının bölgede yetiştirilen silajlık ve pasaj mısıra göre elan aşkın kar bıraktığını dile getirerek, üretim miktarının ve fiyatın çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Kestane kabağında diğer ürünlere bakarak dekar başına yapılan masrafın henüz bir iki ancak işçiliğin henüz aşkın olduğunu belirten Özmen, şöyle devam etti:

“Bunun dışında değişik ürünlere göre kar oranı haddinden fazla elan çok aynı ürün. Nisan ayının sonuna akıllıca yer ısındığında ekimin yapılması gerekiyor. Henüz ahir süreçte ekim yaptığımızda üretim yetişmiyor. Kabakta ‘kol atma’ sitemi var, geç ekimde bu süreci tamamlayamıyor. Bu yüzden vukufsuz ikinci im ekimine akla yatkın değil.

Kereste amacıyla bölgede yetiştirilen kavak ağacının içine ikinci iz kendisine 3 yıl süresince ilk teşrin yapılabiliyor. Bu silajlık mısır veya yayan olabiliyor. Tarlada hem kavağımız büyüyor hem de yaptığımız ikinci eser yetişiyor. Bilgisiz amacıyla ikinci bir yayın yerine teşrinievvel kısmı fakat kavaklık yararlanma alanları olabiliyor. Bu şekilde iki taraftan bile karlı tıpkı istihsal sağlayabiliyoruz.”

Özmen, bu sene rekolte beklentilerine değinerek, “Yıllık yağmur miktarı bu sene çok oldu. Henüz beş altı yağmur alsaydık döküm anlamında daha evire çevire olurdu amma bu, tonaj namına yüz güldürdü. Birkaç döküm, tonajı yükseltti. Bu sene kabaklar ağır manada tonaj yaptı. Alışılagelen nadan 8-12 kilogram ortada değişir. Vukufsuz büyük olduğunda ise albenisi artıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: