Edip Ahmet Özalp, İstanbul’da ölüm etti

Aynı süredir kanser tedavisi gören yazar N. Ahmet Özalp, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi’nde 69 yaşında hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’ta 1953’te dünyaya mevrut Özalp, muallimlik, yayımcılık, gazetecilik ve bilgilik yazarı adına bir nice alanda çalışma yaptı.

Osmanlı dönemi hars, edebiyat ve düşünüm eserlerinin bugüne kazandırılmasında mehabetli katkıları olan Özalp, Said Halim Ağır, Filibeli Ahmed Hilmi, İzmirli İsmail Hakkı ve Şemseddin Sami kabil kavi çokça nadir fikir ve detay adamlarının eserlerini baştan yayınlama üstüne korkulu çalışmalara imza attı.

Eser neşirlerinin beraberinde araştırı ve inceleme alanındaki çalışmalarıyla de firez ve gökçe yazın dünyasına mefret katkılarda bulunan mahir yazar, 2017’de Necip Fazıl Düşün- Araştırı ödülüne değer görüldü.

Özalp, ayrıca aralarında “Türkülerden Müntehabat”, “Türk Manilerinden Müntehabat”, “Türk Ninnilerinden Müntehabat” ve Yoldaş Halit Karay’ın eserlerinde sıkı denetim konusunu ele kayran “Okları Kırılmış Kirpi”nin bulunduğu bir nice eseri edebiyat dünyasına kazandırdı.

Share: