Edip Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı dolayısıyla ahiret yolculuğu tehditleri alıyordu

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı bir aktiflik sırasında müracaat yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi tarafından yapılan açıklamada, bıçaklı bire bir nüfus yoluyla saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı enformasyon sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan kestirmece 1 saat sonradan düzenlediği matbuat toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, sağlık durumuyla ilgili detay paylaşmadı.

“ŞEYTAN AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli benzeri yazın ödülü olan Booker ödülüne ehil edip Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Iblis Ayetleri ünlü kitabı dine taşlama içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, gerçeküstücü, orun-çağcıl adına nitelendirilen romanı dolayısıyla ahiret yolculuğu tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR BERGÜZAR KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 sene bilahare İran’ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar hediye koymuştu. Daha bilahare nısıf resmi bir İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar henüz eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan doğumlu edip Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile nam kazanmış ve kitabı yalnız Müttehit Krallık’ta 1 milyonun üstünde satmıştı. Fakat Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 sene boyunca saklanarak aylamak zorunda kalmıştı.Share: