Edirne’de Bu Sene Kanola Üretiminde Düşüş Bekleniyor

Edirne Tarım Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, bu sene yağışsızlık nedeniyle kanola üretimde düşüş yaşanacağını söyledi. Arabacı, “Kanola için haddinden fazla dolgunca benzeri yıl değil üzere gözüküyor, çünkü çoğunluğunu çıkartamadık. İnşallah kıvrak olur” dedi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, bugün yaptığı açıklamada, bölgede kuraklıktan çevre ektiği kanolaları çıkmayan üreticilerin, tarlalarını bozarak hesabına buğday yahut rüşvet ektiğini belirtti. Arabacı, gâh üreticilerin ise mezru kanolaların çıkağı ümidiyle bibi beklediğini dile getirdi.

“YÜZDE 70-80’LİK BÖLÜMDE ÇIKIŞ OLMADI”

Kanola üretimin bu sene birkaç olacağını kaydeden Arabacı, şunları söyledi:

“Kanolanın genelde ilk teşrin ayında ekimi başlar. Gelgel şartlarına, yağışa bakarak ilk teşrin ayında bile bu ekiliş bitmeme fehamet. Bir Nice üreticimiz ekilişini yaptı amma kuraklıktan dünya yerini sürüp hazırlayamayan, bu sene ekmeyen üreticilerimiz de oldu, kurak olduğu amacıyla. Şu zaman etraflı zamandan beri yağış almıyoruz. Kanolaların ekilişinden sonraları bazen bölgelerde ayrımsız tutar yağmur oldu, o bölgede çıkan kanolalarımız oldu. Amma genel ortalamaya baktığımızda, belki yüzde 70-80’lik bölümde huruç olmadı. Ama bu geçtiğimiz hafta yağan yağmurlar sonraları çimlenip çıkmaya başlıyor ama şita dönemi yaklaştığı için kanolaların henüz erken çıkıp kışa elan gani ve kuvvetli gitmesi gerekiyor. Yoksa donma riski var, ufak olduğu dönemde.

“BIBI MUNTAZIR ÜRETİCİLERİMİZ DAHI VAR”

Şu zaman birçok üreticimiz, dengeli çıkmayan yerlerde kanolalarını bozdu. Benzeri kısmı buğday, arpa kabil ekilişler yaptı. Ayçiçeği ekilecek yerlere ekerler genelde üreticilerimiz. O yüzden de ayçiçeğine ant var. ‘Ben az buçuk daha bekleyeyim, şartları göreyim, belki ılıman harcama, tamam’ düşüncesiyle hala bekleyen üreticilerimiz var. Bölgesel kavuşum tav durumuna bakarak bozup eken birlikte var amma bibi muntazir üreticilerimiz de var. Umumi kendisine baktığımızda, önümüzdeki yıllara göre ekiliş bayağı oldu ama bittabi bunların nazik çoğunluğu çıkmadığı amacıyla biraz daha düşüş olacağını umuyorum kanolada. Görüntü öyle gözüküyor. İnşallah bölgemiz, üreticilerimiz amacıyla hayırlısı evet. Kanola amacıyla çok bereketli bir sene değil üzere gözüküyor, çünkü çoğunluğunu çıkartamadık. İnşallah kırnak peki diyorum.”

Share: