Edirne’deki tarihi Muradiye Camisi’nin haziresindeki oyuntu taşları onarıldı

Edirne’birlikte 2. Meram yoluyla yaptırılan Muradiye Camisi’nin Mevlevi dergahı şeyhleri ve divan şairlerinin kabirlerinin bulunduğu haziresindeki çukur taşları aslına uygun şekilde onarıldı.

Kent merkezinde Osmanlı dönemi mezarlıkları ve hazirelerinin ihyasına yönelik Edirne Valiliği koordinasyonunda Edirne Belediyesi, İl Hars ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Ekin Varlıklarını Siper Mıntıka Oturmuş Müdürlüğü, Evkaf Toprak Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi eş bir iş başlatıldı.

Bu kapsamda 15. yüzyıl Osmanlı sanatının yer heybetli yapıtları ortada gösterilen, Şeyhülislam Musa Kazım Kibar, Mevlevi divan şairleri Enis Recep Ata, Neşati, Hacı Eşref, Muradiye Mevlevi Dergahı şeyhlerinin kabirlerinin bulunduğu Muradiye Camisi’nin haziresinde bulunan bitkiler ve mezarlarla bağlantısı olmayan bakımsız taşlar temizlendi.

Kırık oyuntu taşları tespit edilerek önceki restorasyon çalışmalarında yapılan kusurlu çalışmalar giderildi. Tespit edilen 52 fay hece taşı aslına akıllıca malzemeler kullanılarak onarıldı.

Tüm çukur taşlarının satıh temizlikleri ve hece taşı okumaları yapılarak Türkçe etiketlemeleri yapıldı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, hazirede yapılan düzenlemeleri yerinde inceledi.

İl Hars ve Turizm Müdürü Eksiksizlik Soytürk’ten yapılan çalışmalar hakkında bilgi düz Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne’nin bayrı bire bir site olduğunu ve kültürel değerlerinin ayakta tutulması gerektiğini söyledi.

Tarihi mezarlıklar ve cami hazirelerinde yıpranmalar tespit edildiğini, kurumlar arası bati birliği yaparak çalışmalara başladıklarını anlatan Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Trakya Üniversitesi’nden akademisyenler bu işin rehberlik kısmı ve yönlendirmesini üstlendiler. Şehremaneti ve İl Hususi İdare ekipleri ile kurumlardan ekiplerimizle tarihi mezarlıkların hizmet ve tamir çalışmasını başlattık. Burada üstelik bunun önce örneğini görüyoruz. Yapılan işlerden biri birlikte burada yatan zatların kimliklerinin görülebileceği şekilde plakalar oluşturduk.

Gelen ziyaretçiler burada kimlerin bulunduğuna dayalı bilgiler edinebilecekler. Mezarlıklar tarihi bire bir vesika. Dönemin kültürünü yansıtıyor, mezarda kimin defnedildiğine dair bize bilgiler veriyor, dönemsel ve kültürel anlamda bilgiler elde ediyoruz. Bu anlamda bu çalışmayı haddinden fazla önemsiyoruz.”

Ilbay Kırbıyık, çalışmaların Hasan Sezai Cami haziresi, Gazi Mihal Satma Cami haziresi, Şah Melek Ağır Cami haziresi ve Fatma Karı Mezarlığında bitmeme edeceğini ifade etti.

Soytürk da kent genelinde 41 alanın belirlendiğini ve çalışmalara Muradiye Camisi’nden başladıklarını dile getirdi.

Çalışmaların Müze Müdürlüğü koordinasyonunda yapıldığını belirten Soytürk, oyuntu taşlarının aslına akla yatkın malzemelerle onarıldığını söyledi.

Ilbay Kırbıyık’a inceleme ziyaretine, Edirne Uray Komutan Yardımcısı Selçuk Şarap, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Galebe ve gurur müdürleri eşlik etti.

Share: