Efsanevi otlatırken keşfedilen ultra maratoncunun hedefi Avrupa ve acun şampiyonluğu

Çocukken çobanlık yaptığı sırada dağa kaçan hayvanların peşinde koşarken beden terbiyesi öğretmenince keşfedilen ve 15 yıldır katıldığı birlik ultra maratonlarda geçmiş 3’e girmeyi başaran Aykut Kırsay (30), Avrupa ve acun şampiyonalarında yarışıp bir numara olmayı hedefliyor.

Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinde doğan ve 15 yaşına büyüklüğünde köydeki hayvanları otlatmaya götürücü Aykut, tepelere kaçan hayvanların peşinde koşarken beden eğitimi öğretmeni marifetiyle keşfedildi.

İlk ultra maratonuna 15 yaşında katılan Aykut, 5 kilometrelik dağlık parkurda evvel birinciliğini elde etti.

Daha sonradan katıldığı millî ve arsıulusal ultra maratonlarda çokça sayıda birincilik kazanan Aykut, 23-25 Eylül’de Antalya’dahi planlı Likya Ultra Maratonu’nda 20 kilometrelik etabı 1 saat 42 dakikada tamamlayarak böke oldu.

15 yılda 70’ten çok maratona katıldı

Herhangi Bir dönem karye yollarında 25 kilometre koşan Aykut Kırsay, AA muhabirine, 15 yaşına kadar köyde çobanlık yaptığını söyledi.

Hayvan otlatırken tepelere doğru kaçan gâh hayvanların arkalarından giderken arazide koşmaya alıştığını dile getiren Aykut, “Beni önce keşfeden beden terbiyesi öğretmenimdi. Beni 15 yaşında önceki yarışıma o sokmuştu. Adana’dahi düzenlenen 5 kilometrelik koşuya katıldım ve erkeklerde bir numara oldum. Ondan sonra bu spora istek verdim ve bu noktaya büyüklüğünde geldim.” diyerek konuştu.

Aykut, 15 yılda 70’ten fazla ultra maratona katıldığını ve hepsinde dereceler elde ettiğini belirtti.

Geçen sene planlı Erciyes Ultra Sky Trail Biberli Maratonu’nda acun ikincisi, Avrupa ve Türkiye birincisi olduğunu anlatan Aykut, şöyle devam etti:

“O yarış, Türkiye’nin tek efdal ve amudi yarışı. Arkası Sıra bire bir bölgede yapılan 12 kilometrelik yarışı üstelik bir numara tamamladım. Serencam adına Antalya’üstelik düzenlenen Likya Yolu Ultra Maratonu’nda 20 kilometreyi 1 saat 42 dakikada tamamlayarak birinci oldum. Türkiye’nin rastgele yerinde yarışlara gidiyorum ve hepsini ilk 3’te tamamlıyorum. Daha Çok belli bire bir seviyeye geldim. Bundan ahir hedefim Avrupa ve dünya şampiyonluğuna kadar müracaat etmek.”

“Rastgele devir 05.30’üstelik antrenman yapıyorum”

Seçme ahit çok er saatte kalkarak kahvaltı sonrası 25 kilometre koştuğunu nâkil Aykut, şunları kaydetti:

“Sabah 05.30’dahi uyanıyorum. Kalktıktan sonra akva bir kahvaltı yapıyorum. Üzüm, sonuç, ardından portakal suyu veya tıpkısı limonata içiyorum. Arkası Sıra haşlanmış yumurta, dümdüz çayla kahvaltımı bitiriyorum. Sonraları şortumu, tişörtümü, çekicilik soğuksa bandanamı, eldivenimi takıyorum. Yarım Yamalak saat tıpkı ısınma yapıyorum. Isınmamı yaptıktan sonraları birlikte hedefim 25 kilometre koşmaksa, kilometremi ayarlıyorum ve startı verdiğim ahit 25 kilometre koşuyorum. Temas dönme 05.30’üstelik antrenmanlarımı yapıyorum.”

Aykut, kendisine sponsor evet bile bindi olunması halinde Avrupa ve acun şampiyonlukları hedefini başaracağına inandığını sözlerine ekledi.

Share: