Eğitimlerini tümler 263 saklayan diploma aldı

Bayburt Üniversitesi Busenaz Sürmeneli Spor Salonu

İstiklal Marşı’nın okunması

Hafızların salona girişi

Hafızlar ve vatandaşlardan görüntü

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ölçü Yaşayan konuşması

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim Konuşması

Hafızlara belge ve hediyelerinin verilmesi Bayburt’ta eğitimlerini bütünleyen 263 saklayan icazet aldı

BAYBURT AA) – Bayburt’ta İl Müftülüğüne merbut Kur’dakika kurslarında Kur’dakika-ı Alicenap’i ezberleyen 254 mektepli için hafızlık icazet merasimi düzenlendi.

Bayburt Üniversitesi Busenaz Sürmeneli Spor Salonu’nda planlı merasim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Bonkör tilavetinin peşi sıra canlı hafızlar tekbirler eşliğinde hocalarıyla birlikte merasim alanına geldi.

Din İşleri Başbuğ Yardımcısı Kıymetiharbiye Hararetli, burada yaptığı konuşmada, hafızlığın herhangi bir kişiye nasip olan bir mevhibe olmadığını söyledi.

O sebeple hafızlığını bitiren 263 öğrencinin seçme tip tebrik kartı ve takdiri adalet ettiğini tamlayan Aktif, “Sunu kıvrak tören Kur’dakika üzere yapılan merasimdir. Sunma filinta sedir, zarfında Kur’zaman’ın konuşulduğu, okutulduğu meclistir. Yer görklü mekan, Kur’an’ın okutulduğu mekandır. Sunu tatlıca sadaka, Kur’an-ı Koçak hizmetine yapılan sadakalardır. O sebeple şu anda burada sunma kıvrak insanlar topluluğuyla beraber olduğumuzun, adeta meleklerin kanatları altında olduğumuzun idraki içerisinde olmamız gerekiyor. Bu kardeşlerimiz, koruyan olan yavrularımız, vahyi haiz meleklerin dostu olmuşlardır. O sebeple seçkin tür tebrik ve takdiri adalet etmektedirler.” diye niteleyerek konuştu.

“Saklayan sayısı ülkemizde yemeden içmeden 2022 yılı amacıyla 12 bin 500 olmuştur”

Ülkenin ciharıyek köşesinde Kur’zaman’ın sesinin yankılandığına bel fail Ateş Parçası, şunları kaydetti:

“Bire Bir yılda hafızlık belgesi verdiğimiz saklayan sayısı ülkemizde sadece 2022 yılı için 12 bin 500 olmuştur. Bu tarihinin sunma erdemli rakamıdır. Cenabıhakka hamdüsenalar olsun şu anda bizim 4-6 yaş grubunda Kur’dakika kursuna bitmeme eden 175 bin yavrumuz bulunmaktadır. 175 bin 4 ve 6 gözyaşı grubunda yavrumuz bismillah çekmekte, hamdüsena getirmekte. Anne babaya saygıyı, Tanrı sevgisini, elçi sevgisini, vatan sevgisini, canlılara saygı ve merhameti öğrenmeye başlamıştır. Hemen 4-6 yaş değil, ihtiyaç odaklı Kur’dakika kurslarımızla, hafta sonu düzenlediğimiz Kur’an kurslarımızda ve gine şu dakika itibarıyla 1500 leyli Kur’dakika kursumuzda 84 bin hafızlığa çalışan yavrumuzla ülkemizin dört bir köşesinde Kur’dakika’ın sesi, nefesi yankılanıyor. Ne büyüklüğünde şükretsek azdır.”

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim bile Bayburt’un çok manalı bire bir çağ yaşadığını söyledi.

Hafızlık kültürünün Bayburt’ta çokça zihayat aynı şekilde yaşatıldığını dile getiren Epcim, “Bu anane haddinden fazla derinlerden gelmekte. Küçük Asya irfanı örneğinin çok muhteşem şehirlerinden birisi Bayburt. Haddinden Fazla oylumlu alimleri, insanları, tasavvuf büyüklerini çıkarmış ayrımsız şehrin evlatlarıyız. Bu manada hafızlık kursuna yöneltme geleneğinin üstelik çok faal şekilde bilcümle gelişigüzel rüyet ediyoruz. Bunun mutluğu içerisindeyiz.” dedi.

Epcim sonuç 3-4 yılda kentte Kur’dakika kursu altyapısının da geliştirildiğine bel ederek, ilk defa bu oranda hafız yetiştirildiğini aktardı.

İl Müftüsü Hasan Başoğlu ise Bayburt’ta ilk kez 3 yıl kadar güdük sürede 263 hafızı çıkışlı ettiklerini belirterek, bu süreçte hafızların yetişmesine bindi olan Bayburtlulara teşekkürname etti.

Konuşmaların peşi sıra Ilmek İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Başkanı Koruyan Osman Atmaca riyasetinde hafızlar, sırayla Kur’anı Koçak’den ayetler okudu. Törende elan sonraları hafızlığını tümler 263 öğrenciye protokol üyelerince şehadetname belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.

Törene, Şehremini Hükmü Pekmezci, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Türe Komisyonu Başkanı Mehmet Demirci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Bitirmiş Komutanı Kıdemli Miralay Talha Övet, Güvenlik Müdürü Nihat Ince, Ilmek İşleri Başkanlığının peş düzem yöneticileri, hafızlar ve aileler katıldı.

Share: